Termy Karakalli – zwiedzanie gratis w 2019 roku

posted in: Rzymskie ABC | 10

Termy Karakalli – jeden z siedmiu cudów starożytnego Rzymu. Nie były największymi, ale za to najbardziej luksusowymi i najsłynniejszymi termami Rzymu. I choć nie pozostało z nich wiele, i tak ruiny robią wrażenie. Latem odbywają się tam spektakle Opery Rzymskiej czy koncerty znanych artystów. W czerwcu tego roku właśnie w Termach Karakalli Ennio Morricone zagra swój pożegnalny koncert.

Termy Karakalli w 2019 roku oferują bezpłatne wejścia w następujących terminach:

22/03 – Światowy Dzień Wody – bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem o 12.00 i 15.00

08/04 – upamiętnia Kastora i Polluksa – pomniki tych blizniaków znajdziecie na schodach prowadzących na Wzgórze Kapitolińskie i na Placu Kwirynalskim przed pałacem prezydenckim oraz śmierć Karakalli w 217 roku.

21/04 – Urodziny Rzymu

02/06 – Święto Republiki Włoskiej

29/06 – Święto Piotra i Pawła – patronów Rzymu

Termy Karakalli wiosną

15/08 – Ferragosto

04/11 – Dzień Zjednoczenia Sił Zbrojnych – zakończenie I wojny światowej obchodzone we Włoszech tydzień wcześniej niż Polsce czy we Francji

17/12 – Saturnalia – antyczne święto ku czci Boga Saturna – boga obfitości, płodności i rolnictwa. Saturnalia obchodzono w starożytnym Rzymie od 17 do 23 grudnia. Były prototypem karnawału. To wtedy zanikały wszelkie nierówności społeczne. Niewolnicy mogli poczuć się wolni, a bankiety i orgie były na porządku dziennym.

Pierwsze niedziele miesiąca:

6/10

3/11

1/12

Oficjalna strona Term Karakalli www.soprintendenzaspecialeroma.it


10 Responses

 1. Paweł Skok

  Dobry wieczór, przylatujemy z żoną i córką do Rzymu 21.04 na “Wielkanoc/Urodziny”. Mamy apartament tuż przy stacji metra Colli Albani, w którym będziemy przed godz. 14. Czy wg Pani jest szansa na zwiedzenie jeszcze w tym dniu muzeów kapitolińskich i Term Karakalli? Czy kolejki mogę być dłuższe niż w dni powszednie? Mój plan jest taki: z uwagi na zamnięcie stacji metra A Barberini, najszybsza opcja dojazdu to chyba metro A Colli Albani – Termini, następnie przesiadka na linię B do Colloseo i potem na piechotę do muzeów (łączny czas ok 30 min), zwiedzanie ok 2 godzin i spacer 30 min. do term tak, żeby być na miejscu ok 18 i spędzić czas do zamknięcia.
  Pozdrawiam
  Paweł

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Panie Pawle,
   Jest Pan optymistą, ale w Rzymie ten plan może nie zadziałać tak perfekcyjnie. Po pierwsze świąteczny rozkład jazdy, metro nie będzie kursowało co 3 minuty, a raczej co 7-10 minut w porze obiadowej. Rozkład jazdy pewnie na początku kwietnia będzie już na stronie ATAC-u, więc warto to sprawdzić. Na pewno będą ogromne kolejki do Muzeów Kapitolińskich. Zawsze są tego dnia, do tej pory wstępy były gratis z okazji urodzin Rzymu, a w dodatku jeszcze dochodzi Wielkanoc i tłumy turystów. Musi Pan to wziąć pod uwagę, ale dla tych muzeów warto stać nawet w godzinnej kolejce. Jeśli da Pan radę, to proszę spróbować z Termami Karakalli, trzeba jednak dotrzeć tam przed 18, bo na godzinę przed zamknięciem obiektu zamykają również kasy, a w czasie darmowych wejść też muszą wydać bilet. Niemniej jednak proszę próbować. Nigdy nie wiadomo. Najlepiej jak najszybciej dotrzeć na Kapitol, zanim skończy się świąteczny obiad. Potem z Kapitolu zejdzie Pan skrótem, idąc w kierunku tarasu na Forum Romanum po prawej stronie stojąc twarzą do Pałacu Senatorskiego, schodzi się wokół Skały Tarpejskiej do Piazza della Consolazione, rozpozna go Pan po samochodach zaparkowanych na placu. Trzeba się przebić między nimi i schodkami wejść na Via dei Fienili, potem Via di S. Teodoro i wychodzi Pan na Circo Massimo, a stamtąd piechotą jeszcze sporo. Alternatywa to powrót do metra B i wysiadka na Circo Massimo przy siedzibie FAO i stamtąd już kawałek piechotą. Pozdrawiam.

 2. Katarzyna Solowinska

  Mam pytanie kiedy będzie można poznać informację czy wejścia darmowe do Muzeów Kapitolińskich? Lecę do Rzymu również w okresie Wielkanocnym. Próbuje sobie ułożyć plan zwiedzania na 8 dni. Ostatni dzień to niedziela – darmowe wejście jest również do Muzeów Watykańskich. Mam nadzieję że uda się nam tam walizki przechować. Termy Karkalli też mamy w planach, tym bardziej że ma być wejście gratis 🙂

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Nie ma jeszcze takich informacji. Zwykle pojawiają się dopiero w ostatnim tygodniu i zwykle są to wszystkie muzea miejskie – Hale Trajana, Palazzo Braschi czy Ara Pacis. Proszę zostawić bagaż w przechowalni bagażu na Termini albo innej otwartej 24h. W Muzeach Kapitolińskich nie zostawi Pani bagażu. Termy Karakalli także będą gratis. Pozdrawiam.

 3. Paweł

  Dzień dobry. W jaki sposób można otrzymać bezpłatne bilety na zwiedzanie term dnia 29.06? W jakich godzinach są otwarte kasy i w jakich godzinach można zwiedzać Termy?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Trzeba ustawić się w kolejkę do kas w dniu darmowego zwiedzania. Termy są otwarte od 9 do 19.15. Kasy zwykle zamykane godzinę wcześniej. W artykule jest link do głównej strony term. Znajdzie tam Pan wszystkie informacje praktyczne. Pozdrawiam.

 4. Przemek

  Dobry wieczór,

  czy 15 sierpnia Termy Karakalli będą bezpłatne do zwiedzenia? Jeśli tak to czy trzeba rezerwować bilet bezpłatny? albo gdzie go można odebrać i od której godziny? Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Voice of Rome

   Tak, wstęp jest bezpłatny, bilety odbiera się w kasach term. Szczegółowe informacje znajdzie Pan w artykule łącznie z linkiem do oficjalnej strony term. Pozdrawiam.

 5. Basia

  Witam,
  Rozumiem, że Termy Karakalii również objęte są Roma Pass 48h? Zakładając, że to nie jest pierwsze wejście z RomaPass, tylko kolejne, to bilet kosztuje 2 € (czyli ulgowy)? Czy coś pomyliłam? 🙂 Zastanawiam czy w listopadzie warto jednak zarezerwować bilet online. Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Ulgowy bilet do Term Karakalli to €4. Jeśli jest Pani w przedziale wiekowym od 18 do 25 lat, może wejść za €2 bez konieczności korzystania z RomaPass. Mało kto rezerwuje bilety do term on-line. To spokojny obiekt. Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *