Koneser to miłośnik i znawca w jakiejś dziedzinie, zwykle tego, co piękne i wytworne. Koneser Wiecznego Miasta nie zadowoli się zabytkami obleganymi przez miliony, a będzie szukał oryginalnych miejsc. Dlatego też prezentuję tu Państwu ciekawe i wysmakowane rzymskie miejsca, nie te z pierwszej ligi, choć czasami położone bardzo blisko głównych atrakcji. Rzym współczesny, mało znany turystom i wspaniałe pałace, kościoły, zaułki, słowem to, czego nie pokażą Wam przewodniki.

La Nuvola, czyli chmura autorstwa Massimiliana Fuksasa podczas grudniowych targów książki – EUR
Salone delle Fontane, a w jego podziemiach dobrze zachowany bunkier z czasów MussoliniegoEUR
Palazzo Merulana – dawniej szczepiono tu rzymskie dzieci, dziś to wysmakowana galeria sztuki oraz prężne centrum kulturalne na Eskwilinie

Plac Kawalerów Maltańskich na Awentynie autorstwa Piranesiego – najbardziej harmonijny rzymski plac
A w tej bramie wjazdowej najsłynniejsza dziurka świata, o poranku nie ma kolejki

A za nią, no właśnie wspaniałe il cupolone – tak rzymianie określają kopułę Bazyliki św. Piotra
La Farnesina – siedziba włoskiego MSZ-u, chociaż miała być główną siedzibą faszystów, ale wojna udaremniła te plany. Wspaniała kolekcja sztuki współczesnej dostępna publiczności raz w miesiącu.
Stadio dei Marmi na Foro Italico. Przytulony do Farnesiny z jednej strony i Stadionu Olimpijskiego z drugiej. Kolejna pamiątka po faszystach.
Mauzoleum Augusta – obiekt-widmo, po wielu latach walki z nieudolną biurokracją kapitolińską i ryzykiem utraty pieniędzy sponsora, miał być otwarty tej wiosny.
Piazza Augusto Imperatore – estetyka Mussoliniego, moim zdaniem najbardziej zaniedbany, ale i najbardziej obiecujący plac w centrum Rzymu. Jeśli go odrestaurują zgodnie z planem, będzie coolissimo!!!
Ara Pacis – przylegający do Mauzoleum Augusta i Piazza Augusto Imperatore. Dziś już wszyscy przyzwyczaili się do tej budowli, ale ile batów oberwał Richard Meier – architekt na początku?