Nie ma dobrze oznakowanego szyldu, a i tak wszyscy ją znają, a jak nie znają, to zapach doprowadzi. Królowa rzymskiego getta – piekarnia żydowska ”Il Boccione” przy Via del Portico d’Ottavia, 1.

Piekarnia żydowska Il Boccione

Taki widok jak na zdjęciu to rzadkość, słoneczny, niedzielny poranek i pustki przed lokalem, ale już po 10 ustawiają się przed nią tłumy: mieszkańców dzielnicy, rzymian przybywających tu z różnych zakątków stolicy, turystów, Żydów z innych części świata. Jej rytm pracy wyznacza także religia, coraz rzadziej obecna w innych lokalach dzielnicy.

Wybór produktów nie jest zbyt wielki, sprzedawczynie ubrane w niebieskie uprzejmością i kontaktowością nie grzeszą, ceny uwaga! do najniższych nie należą (€15 kg tortu z ricottą i wiśniami – la torta di ricotta e visciole, crostata od €20 za kilo – obie specjalności lokalu, kupujemy na porcje, które są syte, więc nie należy przesadzać z ilością, obie przypominają nasze serniki). Smaki są jednak niepowtarzalne, a ciasta niezmiennie od lat wypiekane przez tę samą rodzinę Boccione. Rano można skosztować także słodkie rogaliki, a po godzinie 16 dodatkowo biszkopty i bruscolini ( dosłownie: okruszki, coś na ząb do przekąszenia, np. prażone pestki z dyni). Pokolenia rzymian pamiętają szkolne czasy, kiedy wpadali tu na pizzę żydowską (na słodko, wypełnioną owocami kandyzowanymi, rodzynkami i migdałami) lub wspomnianą już ricottę z wiśniami.

Główna ulica getta w sobotni poranek

Kiedy dotrzecie do rzymskiego getta, wstąpcie tu ten jeden raz, by poczuć niebo w gębie przy kawałku tortu z ricottą i wiśniami czy pizzy żydowskiej . By poczuć te zapachy, którymi niegdyś pachniały polskie, przedwojenne ulice.

Il Boccione

Via del Portico D’Ottavia, 1

otwarty – niedziela – czwartek 8.00 – 19.30

piątek 8.00 – 15.30

sobota – nieczynne