Jest idealna – nie za słodka, nie za słona, a często wystrojona na biało. Ma starożytny rodowód, a jeśli dodam, że służyła także do podboju kobiecych serc, kto z Was się jej oprze. Maritozzo (w języku włoskim rodzaju męskiego od marito – mąż) – słodka bułeczka, bez której trudno sobie wyobrazić rzymską cukiernię. 

Wymyślili ją starożytni rzymianie bardziej z konieczności niż z rozkoszy. Słodka bułeczka z dodatkiem miodu i winogron (pagnotella) zabierana w sakwach do pracy na polu doskonale zaspokajała głód.

W okresie Wielkiego Postu, kiedy już nastał katolicyzm, zjedzenie maritozzo było jedynym dopuszczalnym grzechem, co odzwierciedlała nawet nazwa ‘er santo maritozzo’. Święty.

W pierwszy piątek marca (który odpowiadał dzisiejszemu dniu świętego Walentego) narzeczony na znak miłości obdarowywał swą wybrankę maritozzo, który mial kształt serca, obowiązkowo polukrowanego wizerunkiem dwóch serc trafionych strzałami. A maritozzi, czyli przyszli małżonkowie przed konsumpcją poszukiwali wewnątrz bułeczki pierścionka lub innego cennego drobiazgu. Jeśli go tam nie było, pana młodego skreślano z listy.

Dawniej maritozzi miały okrągły kształt, dziś są podłużne, obowiązkowo muszą być rodzynki i orzeszki pinii. A bita śmietana przyszła później, wraz z luksusem. Nie wiem, czy ktoś z Was zwrócił na to uwagę, ale przeciętny rzymianin zamawiając lody, prosi również o bitą śmietanę na wierzchu, która w Rzymie jest gratis (za wyjątkiem lodów z GROM, ale te mają północny rodowód), na północy Włoch trzeba za nią płacić.

A tymczasem maritozzi w Rzymie ‘idą jak świeże bułeczki’ .

Najlepsze miejsca do skosztowania maritozzo według rzymian to:

Pasticeria Regoli – Via dello Statuto, 60 – Eskwilin, niedaleko Santa Maria Maggiore – podobno numer 1 Wiecznego Miasta.

Bar ”Il Maritozzaro’ – Via Ettore Rolli, 50 – niedaleko stacji Roma Trastevere – historyczny bar, ktory specjalizuje się w maritozzi, na miejscu wypełniają je bitą śmietaną, jeśli chcemy (niczym sycylijskie cannoli) – tu sztuka €1.80.

Panificio Mosca, Via Candia, 16 – w pobliżu wejścia do Muzeów Watykańskich.

Średni koszt: €1.5 za sztukę, ale poza centrum można je znaleźć już po €1.