Eataly – największe rzymskie delikatesy – otworzone w 2012 roku w dawnym Teminalu Lotniczym wybudowanym na mundial 1990 roku. Dworzec działał przez dwa miesiące, a potem niszczał przez 20 lat, nietrafiona inwestycja. Lokal przejął Oscar Farinetti, dawny właściciel sklepów elektronicznych UniEuro, który sprzedał je w dobrym momencie, a pieniądze zainwestował w sieć supermarketów spożywczych z wyższej półki Eataly. Eat – czy jeść po angielsku i Italy. Pierwszy z nich powstał w 2007 roku w Turynie, a potem kolejno otwierano je w dużych miastach włoskich oraz poza Włochami – w Nowym Jorku, Tokio czy Dubaju.

Sprzedają produkty z każdego włoskiego regionu i nie tylko, a ceny, niestety nie należą do najniższych. Z jakością na najwyższym poziomie byłabym ostrożna. Czasami zawodzą. Punkty gastronomiczne też pozostawiają wiele do życzenia, w niejednej prostej trattorii można dużo lepiej zjeść za znacznie niższą cenę. Ale jeśli ktoś jest pasjonatem kuchni włoskiej i szuka wyjątkowych prezentów, warto tu wstąpić. Mają dobry wybór win. I częste promocje.

Eataly miał swój drugi lokal w Rzymie, pod arkadami Piazza della Repubblica, obok kina Space Moderno, nastawiony głównie na konsumpcję. Sklep nie był tak dobrze zaopatrzony jak ten na stacji Ostiense. Należał do syna Farinettiego. Niestety, pomimo znakomitej lokalizacji, biznes nie powiódł się i lokal został zamknięty.

A sam Farinetti wyczuł dobrą koniunkturę, pisze książki o swoim ojcu partyzancie i szykuje się na posła. Ale jedno trzeba mu przyznać, wylansował markę rozpoznawalną we Włoszech i na świecie.

Co roku 21 czerwca Eataly Ostiense obchodzi swoje urodziny. O 17.00 czekają na wszystkich klientów z urodzinowym tortem. Może i Wy się skusicie  🙂

Dojazd  metro B – stacja Piramide i dalej pieszo za strzałkami.

Piazzale XII Ottobre, 1492

Otwarty codziennie od 10.00 do 24.00

www.eataly.net