Bacio di Puglia. Pocałunek Apulii. Kusi, uwodzi zapachami już po przekroczeniu progu. Odkryłam to miejsce niedawno. I choć w pobliżu Watykanu trudno znaleźć przyzwoity lokal, ten zaskoczył mnie. Pozytywnie. Dwie dziewczyny Anna Fiore i Angela Miccoli stworzyły cudowny zakątek Apulii w Rzymie, taki domowy, z daniami, które apulijskie gospodynie domowe przekazują z pokolenia na pokolenie. Zaczarowały żołądki miejscowych, bo po przysmaki kuchni apulijskiej, zwłaszcza w porze obiadowej, ściągają tłumy miejscowych, a to zawsze najlepsza reklama.

Lokal jest niewielki, z kilkoma stolikami, bo koncentruje się głównie na sprzedaży dań na wynos, ale już gama dań kuchni apulijskiej zaskakuje.

Koniecznie trzeba spróbować panzerotti – klasycznej przekąski apulijskiej. To smażone pierogi z ciasta drożdżowego nadziewane na słono, bądź na słodko. Z mozzarellą i pomidorem, mięsem, mozzarellą i liśćmi rzepy (rape), aromatyczną ricottą, a na słodko nadziewane nutellą lub ricottą i czekoladą. Wielu osobom pochodzącym z Apulii przypominają kuchnię mamy bądź babci. Koszt €3.

W menu znajdziecie również:

Orecchiette con le cime di rapa (uszka lepione w każdym apulijskim domu) najsłynniejsza pasta regionu z dodatkiem jadalnych łodyg i liści rzepy €6.

Fave e cicorie – danie ubogich – słodki, gotowany bób doskonale komponuje się z dość gorzkawą cykorią.

Pizza, focaccia, pizza rustica (wiejska) nadziewana mięsem, cebulą, liśćmi rzepy.

Pasta al forno – typowe niedzielne danie – makaron zapiekany z pulpecikami w sosie pomidorowym.

Parmigiana – smakowita zapiekanka ze smażonych bakłażanów przekładanych sosem pomidorowym, mozzarellą i parmezanem.

Sgagliozze, czyli kawałki smażonej polenty – znajdziecie je na starówce w Bari – to przysmak starego Bari – Bari Vecchia.

Wszystkie składniki są sprowadzane z Apulii. Na miejscu można również kupić lokalne produkty, na przykład taralli – typowe słone ciastka zawierające olej, mąkę, sól i pieprz. Przekąska, która zabija głód.

Bacio di Puglia

Via del Mascherino, 59 (Watykan)

Otwarte codziennie 10.00 – 21.00