Baia dei Turchi to najpiękniejsza plaża adriatyckiego wybrzeża Półwyspu Salentyńskiego – mówią jednogłośnie i mieszkańcy, i specjaliści od turystyki. Nie dziwi zatem, że FAI tak bardzo walczyło o zachowanie jej dziewiczego charakteru, wpisując w 2007 roku na listę 100 włoskich miejsc, które należy chronić. 

 

Baia dei Turchi

 

Baia dei Turchi leży 5 km na północ od Otranto, w pobliżu Jezior Alimini – Laghi Alimini, dwóch zbiorników wodnych – Lago Grande ze słoną wodą, głębokość około 4 metry i Lago Piccolo zwane także Fontanelle ze słodką wodą, płytkie, głębokość nie przekracza 1,5 metra – bardzo popularne miejsce wypoczynku. Jest tu plaża, a wokół jezior prowadzi uczęszczany szlak rowerowy.

 

Podróż samochodem z Rzymu do Otranto to około 660 kilometrów. Zajmuje około 7 godzin wraz z dwoma krótkimi postojami i jest męcząca, A1 – Roma – Napoli – A16 Avellino – Benevento i A14 zjazd z autostrady Bari Nord. I dalej SS16 przez Lecce – Maglie – Otranto. 

Koszt autostrady Roma Sud – Bari Nord €32

Koszt paliwa diesel – około €55 (powyżej €1.4 za litr)

Z Lecce można również dojechać do Otranto przez Calimerę, Martignano i Martano, czyli Grecję Salentyńską – 12 małych gmin, w których starsi mieszkańcy posługują się językiem greckim – griko. Nas wysłał nawigator i choć drogi marnej jakości, to jednak warto było spojrzeć na ten najbardziej grecki zakątek Apulii, a cała Apulia bielą swoich budynków i wszechobecnymi gajami oliwnymi mocno przypomina Grecję. 

 

Aby dotrzeć na plażę, należy kierować się z Otranto drogą wzdłuż wybrzeża – SP366 – Alimini – San Cataldo. Mniej więcej po czterech kilometrach po prawej stronie zobaczycie tabliczki Baia dei Turchi – spiaggia – plaża – jest kilka wejść – tam w lesie sosnowym należy zaparkować auto i dalej iść piechotą na plażę, drewniane tabliczki doprowadzą. 


 

To do tej osłoniętej skałkami zacisznej zatoki latem 1480 roku dotarły wojska tureckie (stąd nazwa Baia dei Turchi – Zatoka Turków) i z tej pozycji zaatakowały Otranto – bramę Wschodu, kwitnące handlowe miasto, mordując ponad 800 osób – męczenników za wiarę.

 

Macchia śródziemnomorska

 

Kiedy po długiej podróży biegniemy na plażę, szaleje tramontana. Wieje zawsze – mówi sympatyczna pani z B & B, bo wiatr – lu ientu – jak go wdzięcznie nazywają tubylcy, jest nieodłącznym elementem życia, ale zależy, który z nich wieje. Jeśli tramontana, mieszkańcy przemieszczają się wówczas nad spokojniejsze wybrzeże Morza Jońskiego. Jeśli scirocco, lepiej odpoczywać nad Adriatykiem. Cóż, wzburzone fale nie zachęcają do kapieli, tym bardziej, że wywieszono czerwoną chorągiewkę, nie jest bezpiecznie, ale amatorów wysokich fal nie brak, sporo ludzi również na plaży, bo skałki tworzą naturalną ochronę przed wiatrem. 

 

Piaszczysta plaża – Baia dei Turchi

 

Całość to niesamowity spektakl natury – piaszczysta plaża, krystaliczna woda, turkus przechodzący w siny granat, wspaniała roślinność śródziemnomorska – słowem unikat.

 

Baia dei Turchi

 

Większość obszaru zajmuje plaża publiczna, ale jeśli ktoś chce zarezerwować leżak czy parasol, nie ma problemu. Niedaleko parasoli jest bar, w porze obiadowej kusi pachnąca focaccia – €2 za dość spory kawałek, €1 – mała butelka wody, €2 – napoje gazowane – Coca Cola, Fanta, Lemon Soda.  

 

Baia dei Turchi

 

Najlepszy miesiąc na odwiedziny to czerwiec ( jest spokój pomimo rozpoczętych już wakacji) i wrzesień.

 

Agriturismo Fontanelle

 

Polecam wszystkim l’Agriturismo Fontanelle. Udało nam się zarezerwować pokój w tygodniu, bo w weekendy było oblegane. Zadecydowała fantastyczna lokalizacja, bezpośrednie dojście do plaży, nie trzeba martwić się o auto ani o prysznice, a w każdej chwili można wrócić znad wody i odpocząć w pokoju. To nowa struktura, powstała z wyremontowanych stajni. Mają również miejsca na campery.

 

Agriturismo Fontanelle – altanka, w której serwują śniadania

 

Właściciele prowadzą olbrzymie gospodarstwo, latem w porze obiadowej sprzedają także warzywa i owoce z ogródka oraz własne wyroby – makarony, marmolady etc. Na razie serwują tylko śniadania – na słodko, ale być może w przyszłości będzie również mała restauracja.

 

Agriturismo Fontanelle – warzywa i gaj oliwny, czerwień gleby charakterystyczna dla Apulii

 

Jeśli chcecie zarezerwować to miejsce, kontaktujcie się bezpośrednio z właścicielami, nie z pośrednikami i proście o najlepszą ofertę. Cena zależy od pory roku. Mówią po włosku i angielsku.

 

Agriturismo Fontanelle – droga prowadząca nad morze

 

www.fontanelleotranto.it

SP366, km 28, w pobliżu skrzyżowania w kierunku Martano.

Tel: +39 338 1338400
E-mail: [email protected]