Jak bezstresowo zwiedzić Muzea Watykańskie – praktyczny przewodnik

Dla wielu znawców sztuki Muzea Watykańskie to najpiękniejsze muzea świata. Nigdzie indziej na jednej przestrzeni nie odnajdziemy tylu arcydzieł. Dwaj najwięksi geniusze renesansu pracowali obok siebie – zrzędliwy Michał Anioł i cudowne dziecko epoki – Rafael. Kaplica Sykstyńska – dzieło życia Michała Anioła i Stanze Rafaela – cztery komnaty wymalowane przez genialnego artystę i jego uczniów to największe atrakcje same w sobie warte odwiedzin. Oprócz nich ponad 70 tysięcy dzieł udostępnionych publiczności. Siedem kilometrów samej trasy bez zatrzymywania się. 20 tysięcy odwiedzających dziennie, 6 milionów rocznie. Tysiące skarbów sztuki gromadzonych przez kolejnych następców świętego Piotra. Jak zatem je zwiedzać, czego nie pominąć, co powinno zostać w pamięci po wizycie? Zapraszam do wspólnej wędrówki. 

Kolejka do Muzeów Watykańskich w ostatnią niedzielę miesiąca

Taki widok to codzienność, tysiące turystów z całego świata już wczesnym rankiem ustawiają się w kolejce do Muzeów Watykańskich. To zdjęcie zostało wykonane o 7.30 w ostatnią niedzielę miesiąca (lipiec 2016 roku), kiedy to wstęp jest darmowy, ale nie można zarezerwować biletów, więc trzeba cierpliwie odstać swoje. Stałam dwie godziny.

LOKALIZACJA

Do Muzeów Watykańskich dojeżdża metro linii A (kierunek Battistini).

Kto ma zarezerwowany bilet wstępu i nie zwiedza wcześniej Bazyliki św. Piotra, może wysiąść na stacji Cipro-Musei Vaticani i skierować się bezpośrednio do wejścia, bez żadnej kolejki. Widzicie na zdjęciu żółtą tabliczkę z napisem: Ingresso visitatori con prenotazione online i bramki przy niej. To Wasze wejście. W kolejce wzdłuż murów watykańskich ustawiają się osoby, które muszą kupić bilet w kasach. Wszyscy przechodzą najpierw kontrolę osobistą. 

UWAGA!!! Co i rusz do kilometrowej kolejki zwłaszcza w sezonie zbliżają się kombinatorzy z niemoralną propozycją ominięcia tłumów za ogromną opłatą, przekraczającą 30 euro. Nie dajcie się nabrać! To nielegalne praktyki, z którymi walczą Muzea, ale w praktyce nie leżą w ich gestii, bo to już teren należący do miasta i ono powinno egzekwować kary, a z tym jest różnie. Szerokim łukiem omijajcie też osoby oferujące zwiedzanie muzeów po drodze do Watykanu. 

Główne wejście do Muzeów Watykańskich

Dzisiejsze główne wejście zostało przygotowane na Jubileusz 2000. Rzućcie okiem na brązowe drzwi autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza rodem z Marche – Cecco Bonanotte. Panele przedstawiają sceny Stworzenia, a nad samym wejściem widnieje herb Jana Pawła II. Obok zobaczycie dawne wejście do muzeów, dziś jest to wyjście.

Wyjście z Muzeów Watykańskich

Większość turystów wysiada na stacji Ottaviano San Pietro i idzie w kierunku Piazza del Risorgimento – to bardzo charakterystyczny plac z palmami i pętlą tramwaju 19. Tu krzyżują się drogi, idąc prosto dojdziemy na Plac św. Piotra. 

Rzym – Piazza del Risorgimento

Kto skręci w prawo i podąży wzdłuż murów watykańskich, dotrze do muzeów. Tę trasę polecam również po to, aby dokładnie obejrzeć mury opasające Watykan.

Drogowskaz do Muzeów Watykańskich

GODZINY OTWARCIA

Muzea Watykańskie są otwarte od poniedziałku do soboty od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 16.00)w niedziele zamknięte za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca, kiedy wstęp jest darmowy od 9 do 14.00 (ostatnie wejście o 12.30).

Od 2019 roku muzea wprowadziły wydłużony czas wejścia od 9.00 do 19.00 (ostatnie wejście o 17.00) w następujących dniach:

Kwiecień – 18, 19, 20, 23, 24, 25, 27, 29, 30

Maj – 2, 4

Listopad – 2

Uwaga! Zanim zarezerwujecie bilet, sprawdźcie główną stronę muzeów, ponieważ niektóre obiekty np. Kaplica Sykstyńska w wyjątkowych przypadkach mają skrócone godziny otwarcia. Szczegóły są publikowane na bieżąco, w tej chwili na kwiecień 2019 roku.

27 września – w Światowym Dniu Turystyki również można zwiedzać Muzea Watykańskie za darmo.

Kiedy najlepiej wejść? Moim zdaniem w porze obiadowej, między 13.00 a 14.00, jest w miarę spokojnie, a to już inny komfort zwiedzania.

Ile trwa wizyta? Minimum to 3,5 – 4 godziny, a to i tak niewiele, starczy jednak na obejrzenie największych atrakcji.

Muzea trzeba opuścić 30 minut przed zamknięciem. W praktyce nie opłaca się wchodzić tuż przed 16.00, bo to zaledwie 1,5 h na zwiedzanie = bieg do Kaplicy Sykstyńskiej i z powrotem. Jeśli się spóźnicie i przyjdziecie o 16.05, już was nie wpuszczą. Podobnie w ostatnią niedzielę miesiąca. Ostatnie osoby wchodzą o 12.30 i mają tylko godzinę wewnątrz, bo o 13.30 trzeba juz opuścić lokal.

Muzea Watykańskie są nieczynne w święta religijne. W 2019 roku będą nieczynne w nastepujące dni oprócz standardowych niedziel:

Styczeń – 1

Luty – 11

Marzec – 19

Kwiecień – 22 – Wielkanoc

Maj – 1

Czerwiec – 29 – święto patronów Rzymu: Piotra i Pawła

Sierpień – 14,15

Listopad – 1

Grudzień – 25, 26

Szczegółowy kalendarz zwiedzania na 2019 rok znajdziecie tutaj.

WIECZORNE ZWIEDZANIE MUZEÓW WATYKAŃSKICH

Od 26 kwietnia do 25 października muzea można zwiedzać wieczorem w każdy piątek od 19.00 do 23.00 (ostatnie wejście o 21.30).

Wstęp normalny €21, zniżkowy €12, rezerwacja wyłącznie online, wliczona w cenę biletu.

Wieczorna trasa zwiedzania obejmuje – Museo Gregoriano Egizio, Museo Pio Clementino, Galleria dei Candelabri, Galleria degli Arazzi, Galleria delle Carte Geografiche, Stanze di Raffaello, Appartamento Borgia, Collezione d’Arte Contemporanea, Cappella Sistina.

BILETY WSTĘPU

Od stycznia 2018 roku bilet wstępu kosztuje €17, koszt rezerwacji przez internet €4.

Kaplica Sykstyńska jest integralną częścią muzeów i nie ma oddzielnego biletu wstępu oraz oddzielnego wejścia do niej!!!

BILETY ULGOWE  – KOSZT, KOMU PRZYSŁUGUJĄ

Bilet wstępu ze zniżką kosztuje €8, koszt rezerwacji przez internet €4.

Mogą go zakupić:

 • dzieci i młodzież od 6 do 18 roku życia
 • studenci do 25 roku życia (górną granicą jest data urodzin) po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej
 • księża, seminarzyści, nowicjusze, siostry i bracia zakonni (po okazaniu odpowiedniego dokumentu)

DARMOWY BILET WSTĘPU

 • dzieci do 6 roku życia (górną granicą jest data urodzin) – wymagany dokument tożsamości
 • osoby niepełnosprawne z odpowiednikiem polskiej I grupy inwalidzkiej
 • dyrektorzy instytucji muzealnych

UWAGA!!! OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE muszą przedstawić zaświadczenie o zaawansowanym stopniu niepełnosprawności tuż po przejściu kontroli (kierują się bezpośrednio do wejścia bez kolejki) w holu muzeów w okienkach z napisem PERMESSI SPECIALI. Tam zostanie wydany bilet wstępu, gdyż nie ma możliwości rezerwacji on-line. Jeśli dana osoba porusza się wyłącznie z opiekunem, darmowy  bilet przysługuje także jemu. 

Na parterze kasy z rezerwacją on-line

O ile w miesiącach jesienno-zimowych takich jak listopad, styczeń czy luty można zaryzykować i stanąć w kolejce, o tyle w pozostałym czasie są tłumy, dlatego polecam rezerwację biletu z dużym wyprzedzeniem. Kolejka w rzymskich żarach to żadna przyjemność (minimum 1,5 h stania w sezonie), oszczędzicie siły i czas na zwiedzanie muzeów. Bilety rezerwujemy na oficjalnej stronie muzeów.

Drogą internertową otrzymają Państwo voucher, który należy wymienić w kasach muzeum usytuowanych na parterze, zaraz po przejściu kontroli osobistej.

Kasy dla osób, które nie zarezerwowały biletów znajdują się na pierwszym piętrze.

Kasy dla osób bez zarezerwowanego biletu

UWAGA!!! Bilety wstępu są wydawane tylko na dany dzień i bezzwrotne. Jeśli coś nam wypadnie w dniu rezerwacji, niestety przepadają. Nie ma możliwości wejścia do muzeów i zakupu biletów na inny dzień tak, aby uniknąć kosztów rezerwacji internetowej. 

NIE WYRZUCAJCIE BILETU WSTĘPU – z biletem wstępu do Muzeów Watykańskich kupicie bilet wstępu do Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo za €7. Z kolei w Rzymie za okazaniem biletu wstępu do Muzeów Watykańskich w ciągu 7 dni od skasowania otrzymacie €1 zniżki w fantastycznej Villi Farnesina z Loggią Amora i Psyche na Zatybrzu. 

Villa Farnesina – renesansowa czarodziejka

Villa Farnesina – Loggia Amora i Psyche

Loggia Amora i Psyche – najpiękniejszy akt miłosny

MUZEA WATYKAŃSKIE NIE WCHODZĄ W SKŁAD ROMA PASS. MA JE W OFERCIE OMNIA PASS, której nie polecam, ponieważ nie widzę żadnej korzyści z zakupu tej karty, a jedynie finansowe straty. Koszt ogromny – €113 na 72 godziny, sam wstęp do Muzeów Watykańskich z Omnia Pass kosztuje €30. Zainteresowanym podaję jednak link do strony. 

Hol Muzeów Watykańskich

CZEGO NIE MOŻNA WNIEŚĆ DO WNĘTRZA MUZEÓW

Nie są akceptowane:

 • spodenki, minispódniczki, kapelusze,
 • parasole, noże, nożyce i inne przedmioty metalowe, broń, alkohol, kije (o ile nie służą jako laska starszym osobom).

MUZEA WATYKAŃSKIE SĄ DOSKONALE ZORGANIZOWANE, PRZYJAZNE ZARÓWNO MAMOM Z NIEMOWLAKAMI, RODZINOM CZY OSOBOM SPRAWNYM INACZEJ. O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Duże plecaki, torby, statyw oraz kamerę wideo trzeba zostawić w przechowalni bagażu.

Nie wolno kamerować we wnętrzach, potrzebna jest na to zgoda dyrekcji.

Nie wolno jeść na terenie sal wystawowych. Zarówno w hallu muzeów, jak i na ich terenie są dystrybutory napojów. Wewnątrz są kawiarnie, restauracja, pizzeria, również ze specjalnym menu dla dzieci. 

Na terenie muzeów obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Ze względów bezpieczeństwa nie działa również Wi-Fi. 

Nie wolno wprowadzać zwierząt za wyjątkiem psów-przewodników osób niewidzących, trzeba to zgłosić wcześniej mailem [email protected]

Osoby mające trudności z poruszaniem się, mogą wynająć wózek inwalidzki, w pobliżu szatni, trzeba zostawić dokument tożsamości w zastaw. 

Muzea Watykańskie akceptują również wózki dziecięce, są przewijaki i miejsca do karmienia niemowlaków.

W holu znajdziecie bankomat, jako ciekawostka, z obsługą w języku łacińskim.

ZASADY ZWIEDZANIA KAPLICY SYKSTYŃSKIEJ

Kaplica Sykstyńska to obiekt sakralny – obowiązuje specjalny strój, tzn. zasłonięte ramiona, spódnica lub spodnie minimum do kolan.

Wewnątrz obowiązuje ZAKAZ MÓWIENIA oraz całkowity zakaz fotografowania, filmowania i używania telefonów komórkowych. Ochrona ma prawo zabrać Wam aparat, jeśli nie dostosujecie się do zakazów. Co dwie minuty ochrona ucisza zwiedzających. 

Turyści indywidualni nie mogą przejść z Kaplicy Sykstyńskiej do Bazyliki św. Piotra. Takie prawo mają jedynie zorganizowane grupy z przewodnikiem. 

Zanim wjedziecie na wyższy poziom, rzućcie okiem na rzeźbę w holu autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza rodem z Toskanii Giuliana Vangi, wykonaną na Jubileusz 2000 – ‘Varcare la soglia’ (‘Przekroczyć próg’). Delikatnie mówiąc, nie grzeszy urodą. 

Giuliano Vangi – rzeźba milenijna
Giuliano Vangi – rzeźba milenijna

Tu pobierzecie plan muzeów, dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim została przygotowana specjalna trasa – muzea bez barier, plan można pobrać tutaj.

Kiedy już pobierzecie bilety – te zarezerwowane on-line na parterze, te indywidualne kupione na piętrze, ruchomymi schodami wjeżdżamy na górę, możemy też wejść białą spiralną rampą wzdłuż wystawy łodzi. Docieramy do wypożyczalni audioprzewodników (audioprzewodniki zarezerwowane on-line odbieramy tuż za kasami biletowymi).

AUDIOPRZEWODNIKI

Wypożyczalnia audioprzewodników

Koszt €8, (€7 jeśli zarezerwowany on-line razem z biletem, audioprzewodniki zarezerwowane on-line odbierzecie tuż za kasami biletowymi na pierwszym piętrze) dostępny w 10 językach (włoski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, japoński, koreański, chiński, rosyjski, portugalski), niestety, nie ma polskiej wersji. Dla dzieci od 5 do 12 lat specjalna edycja €5 euro włoski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański.

Dwa skrzydła Muzeów Watykańskich

Za wypożyczalnią audioprzewodników rozpoczyna się właściwe zwiedzanie muzeów. Na prawo kierujecie się do Pinakoteki Watykańskiej. Na lewo do najwspanialszej części Muzeów Watykańskich. 

Dwie trasy zwiedzania Muzeów Watykańskich

Macie do wyboru dwie trasy: krótszą i dłuższą. Radziłabym jednak wybrać dłuższą, bo stracicie wspaniały Dziedziniec Pinii, a nie wydłużycie trasy tak bardzo. Zanim jednak rozpoczniecie zwiedzanie, radzę wyjść na taras na wprost Was na krótką fotograficzną sesję. To Atrium Czterech Bram – Atrio dei Quattro Cancelli.

Atrium Czterech Bram

Po prawej stronie widzicie budynek Pinakoteki Watykańskiej, na wprost tuż za drzewem zejście do Pawilonu Powozów Papieskich.

Atrium Czterech Bram
Budynek Pinakoteki Watykańskiej
Ogrody Watykańskie
Widok na kopułę Bazyliki św. Piotra

 

Koniecznie musicie zobaczyć Dziedziniec Pinii, Braccio Nuovo, Museo Pio Clementino ze wspaniałym Dziedzińcem Oktagonalnym, Galerię Map i Galerię Posągów, Komnaty Rafaela i Kaplicę Sykstyńską, a jeśli starczy sił i czasu – także Pinakotekę.

Arcydzieła Muzeów Watykańskich w kolejności zwiedzania odwiedzimy razem w kolejnych artykułach.

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Dziedziniec Pinii (Cortile della Pigna)

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Apoksyomenos

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Dziedziniec Oktagonalny

 Arcydzieła Muzeów Watykańskich- Galeria Map (Galleria delle Carte Geografiche).

Oficjalna strona Muzeów Watykańskich – www.museivaticani.va

Wszystkim udającym się do Watykanu polecam Jak bezstresowo zwiedzić Watykan – praktyczny przewodnik.

57 Responses

 1. Renne

  Muzea Watykańskie są bardzo przyjazne do zwiedzania, ale trzeba być odpornym na tłumy. Po prostu należy skupić się na indywidualnym zwiedzaniu. Niewątpliwie spokojniej jest w Pinacotece i tam można odnaleźć moment do kontemplacji. Mi udało się kiedyś wyjść z Kaplicy Sykstyńskiej, kiedy w środku pozostało już tylko kilka osób i panowała prawdziwa cisza. Wyczekałam ten moment. Wrażenia bezcenne. To niesamowite muzeum. Mam nadzieję, że jeszcze znajdę się tam kolejny raz. Dzięki Ula za te drobiazgowe, bardzo potrzebne informacje. Pozdrawiam i ściskam.

  • Voice of Rome

   Reniu,
   Dziękuję za komentarz, chociaż na razie to informacje techniczne, ale niezbędne do dobrego zaplanowania wizyty. Perły dopiero nadejdą. Wahałam się długo, czy zająć się tym miejscem, bo tysiące oklepanych informacji krążą po wielu stronach i blogach, a mnie to nie interesuje. Dwa lata temu wpadła mi w ręce znakomita publikacja Telewizji Watykańskiej we współpracy z Albertem Angelą, ponad 6 godzin nagrań, opowiedziane tak, że nawet osoba nie interesująca się sztuką, pokocha i zrozumie Muzea Watykańskie. Ja zawsze byłam w Kaplicy Sykstyńskiej z dzikim tłumem, dlatego radzę wszystkim, poczytajcie, przygotujcie się, na miejscu nie ma czasu na studiowanie, niestety, trzeba jedynie chłonąć piękno. A Sąd Ostateczny Michała Anioła to według znawców dzieło doskonałe. Są też ściany boczne namalowane wcześniej – prawdziwy majstersztyk, pomijane w jakichkolwiek komentarzach. W całej kaplicy nie ma ani jednego przypadkowego dzieła, wszystko jest przemyślane, nawet podłoga. Zauroczą na pewno Stanze Raffaella, Galeria Map, fantastyczny Dziedziniec Oktagonalny, od którego wszystko się zaczęło i Pinakoteka – tam jest spokój i klimatyzacja!!!, a to niezwykle ważne w miesiącach letnich. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Weronika

  Niedługo wyjeżdżam do Rzymu ( 5 marca) na kilka dni. Będzie to moja pierwsza wycieczka z chłopakiem za granicą i twój przewodnik po Watykanie będzie dla mnie wielka ulgą przy zwiedzaniu. Jednak nie znalazłam informacji odnośnie willi borgiow i zamku świętego anioła tam też trzeba zarezerwować blaty przez internet wcześniej czy na miejscu nie będzie z tym problemu?

  • Voice of Rome

   Weroniko,

   Gallerię Borghese, bo chyba tę miałaś na myśli, musisz zarezerwować przez internet lub telefonicznie na konkretną godzinę, nie ma sprzedaży biletów w kasach. Niestety, jest to bardzo uciążliwe dla turystów, ale nie ma innej możliwości. Bilety rezerwujesz tutaj http://www.tosc.it/tickets.html, €15 normalny plus €2 koszt rezerwacji internetowej. Z Zamkiem Świętego Anioła nie ma problemów. Nie musisz nic rezerwować, nie jest oblegany. https://www.castelsantangelo.com/info.asp
   Powodzenia!

 3. Izabela

  Witam,

  Jestem na etapie rezerwacji biletów do Muzeum Watykańskiego. Jestem studentką więc chciałabym kupić bilet ulgowy ale zastanawiam się czy polska legitymacja studencka jest respektowana? Z góry dziękuje za odpowiedz.

  • Voice of Rome

   Każda legitymacja studencka jest respektowana pod warunkiem, że wiek studenta nie przekracza 25 lat w momencie rezerwacji. Pozdrawiam.

 4. Sylwia

  Witam,
  w najbliższym czasie wybieram się do Watykanu wspólnie z moimi rodzicami. Chciałam zakupić bilety on-line ponieważ chcę uniknąć kolejek. Mój tata ma pierwszą grupę inwalidzką – czy wystarczy okazać polską legitymację czy konieczny jest jakiś dodatkowy dokument lub odpis dokumentu w języku np. angielskim? Obawiam się sytuacji, gdy przy wejściu zostanie zakwestionowany dokument potwierdzający niepełnosprawność (tata nie porusza się na wózku – grupa związana jest z długoletnią przewlekłą chorobą). Czy opiekunowi (moja mama) też przysługuje darmowe wejście?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Pani musi zakupić bilet on-line, aby wejść razem z rodzicami. Resztę informacji znajdzie Pani w paragrafie darmowe bilety wstępu. Z polskim dokumentem nie powinno być problemu, wystarczy, że ktoś przy okienku przetłumaczy. Darmowy bilet przysługuje opiekunowi, jeżeli osoba niepełnosprawna nie jest samodzielna i potrzebuje przez cały czas opiekuna. Nie wiem, czy w tym przypadku dadzą darmowy bilet Pani mamie. Proszę wysłać mail bezpośrednio do muzeów [email protected]

 5. Malgorzata

  Wybieram sie z moja mama do Watykanu I chcemy poswiecic 2 dni na zwiedzaniu bazyliki,museum watykanskiego I ogrodow. Mam pytanie do pani jesli wejdziemy z samego rana do bazyliki to czy mozemy zwiedzic grody bazyliki I przejsc dalej na kopule? Czy jest tez mozliwosc kontynuacjui zwiedzenia museum poprzez wescie do bazyliki.
  W informacji bylo ze nie mozna dojsc do grobu papieza przed 9 rano. Czy jest tam osobne wejscie tylko w celu modlitwy?
  Dziekuje za informacje

  • Voice of Rome

   Pani Małgosiu,
   Najlepiej zacząć od kopuły, bo są długie kolejki, a potem bazylika i groty. Grób Jana Pawła II jest częścią bazyliki i jest dostępny wraz z jej otwarciem. Jeśli wewnątrz kaplicy są msze, trzeba zaczekać. Na modlitwę zawsze można wejść, ochrona bazyliki kontroluje przepływ turystów i pielgrzymów w kaplicy, więc jest spokój i porządek. Nie wiem, gdzie znalazła Pani informację o dostępie od godziny 9, mija się ona z prawdą. Nie ma przejścia z bazyliki do Muzeów Watykańskich i vice versa. Trzeba opuścić Plac św. Piotra i udać się w kierunku muzeów wzdłuż murów watykańskich. Pozdrawiam.

 6. Laura

  Dzień dobry,
  Proszę o poradę, jaki bilet do Muzeów Watykańskich zakupić dla córki lat 19, która właśnie zakończyła edukację w liceum. Nie mieści się już w kategorii dzieci do lat 18, a nie ma jeszcze legitymacji studenckiej. Czy legitymacja szkolna będzie honorowana do zakupu biletu ulgowego?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Jeżeli legitymacja szkolna będzie jeszcze ważna w dniu pobytu w muzeach, to jak najbardziej można kupić bilet ulgowy. Pozdrawiam.

 7. Darek

  Próbując rezerwować bilet do muzeów zrodziła się u mnie wątpliwość:
  – rodzina 2 dorosłych, 8 lat (reduced price) i 3 lata (free)
  Czy rezerwując bilety na wstępie powinienem wpisać cztery bilety, czy trzy bilety? Innymi słowy: czy dla dziecka poniżej 6 lat powinienem zarezerwować osobną darmową wejściówkę?
  Dziękuję za pomoc.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Powinien Pan rezerwować trzy bilety, system rezerwacji nie uwzględnia darmowych biletów. Dziecko otrzyma darmowy bilet w kasie, kiedy będzie Pan pobierał bilety w kasie po przedstawieniu rezerwacji on-line. Musi Pan posiadać dokumenty z datą urodzin dzieci. Pozdrawiam.

 8. Magdalena

  Byłam:)) Odnośnie tej rzeźby milenijnej Giuliano Vangi to jest co najmniej dziwna, co więcej nigdzie nie można znaleźć opisu , ani w gogle, ani na yahoo, nic na youtube .. ? Myślę, że coś z tym jest nie tak. W takim miejscu, gdzie Muzeum Watykańskie, postawione na środku holu – mało kto to widzi, bo wszyscy po odstaniu w kolejce chcą szybko kupić bilety i zacząć zwiedzać.

  • Voice of Rome

   Niestety, ma Pani rację. Oprócz tytułu w samym holu muzeum nie ma jakiejkolwiek informacji o tej rzeźbie. Jeśli zna Pani włoski, znajdzie Pani w internecie wiele informacji o samym autorze, bardzo znanym we Włoszech. Pozdrawiam.

 9. Adrianna

  Jestem studentką i jadę w sierpniu do Rzymu na 7 dni, zastanawiam się czy opłaca mi się kupować przez internet bilet, jeśli będę musiała dodatkowo dopłacić za to 4 euro, a poza tym nie jestem pewna się czy obejmuje mnie bilet ulgowy, ponieważ na stronie internetowej Muzeów Watykańskich nie ma wyszczególnionych studentów jako mogących skorzystać z ulgi. Proszę o pomoc 🙂

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Na stronie muzeów jest oficjalna informacja o zniżkach dla studentów do 25 roku życia. Musi Pani sama ocenić czy 4 euro za rezerwację przez internet jest warte długiej kolejki w rzymskich sierpniowych żarach. Pozdrawiam.

 10. Robert

  Muzeum Watykańskie i Kaplicę zwiadzamy indywidualnie w ramach jednego biletu. A do Bazyliki św. Piotra musimy wchodzić osobno?? Pozdrawiam Robert

  • Voice of Rome

   Tak, osobno, Bazylika św. Piotra znajduje się w innym punkcie Watykanu, wstęp jest bezpłatny.

 11. Zbyszek

  Bardzo dziękuję za wiele konkretnych informacji. Jednak sam chciałbym zdać jedno pytanie. Czy mając zarezerwowany bilet do Muzeów Watykańskich na konkretną godzinę nie zostanę wpuszczony jeśli zjawię się wcześniej (lub później)? Rezerwując wstęp system domyślnie wstawił mi godzinę 11-tą i tak już zostało.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Niestety, musi Pan respektować godzinę rezerwacji, po to została wprowadzona, aby ucywilizować ruch wewnątrz muzeum. Powinien Pan pojawić się około 30 minut przed rezerwacją. Pozdrawiam.

 12. ada

  czy warto zaryzykować zwiedzanie w ostatnią niedzielę stycznia, gdy jest bezpłatne zwiedzanie, czy lepiej zakupić bilet na dzień powszedni?
  o której godzinie najlepiej ustawić się w kolejce w niedzielę?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczor,
   Jesli chce Pani dobrze zwiedzic Muzea Watykanskie, to lepiej zakupic bilet i wejsc okolo 13. Darmowe zwiedzanie jest chaotyczne i ograniczone czasowo. Kolejka ustawia sie juz od 7 niezaleznie od pory roku, chyba ze leje jak z cebra. O 13.30 trzeba opuszczac wnetrza. Mnostwo ludzi, nie tylko turystow, ale i miejscowych, jesli ma Pani wybor, lepiej zarezerwowac. Pozdrawiam.

 13. Alicja

  Chciałabym zwiedzić muzea watykańskie wraz z rodzicami w lutym 2019 r. Niestety mamy jeden dzień na pobyt w Rzymie. Czy jeśli kupie nam bilety przez internet to wejdziemy „bez kolejki” czy będzie ona po prostu mniejsza? Szkoda byłoby mi czasu na długie oczekiwanie i nie wiem czy 2-3 godziny to dla nich nie za długo. Jak to wygląda na miejscu?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Wejdą Państwo bez kolejki z zarezerwowanymi biletami. Szczegóły znajdzie Pani w artykule. Pozdrawiam.

 14. Piotr

  W jaki sposób ominąć kolejkę do muzeum watykańskiego mając zakupione bilety? Trzeba się przexiskac między ludźmi którzy czekają w kolejce po zakup czy poprostu podchodzę z drugiej strony i wchodzę?

  Pytanie 2. Najpierw Bazylika czy muzea?

  Z góry dziękuję. Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Proszę przestudiować mój artykuł, tam w podpunkcie Lokalizacja znajdzie Pan wszystkie wyjaśnienia dla osób z zarezerwowanym biletem oraz zdjęcia pokazujące, gdzie wchodzić.
   Jeśli ma Pan tylko jeden dzień na Watykan, to najpierw Bazylika, a potem Muzea.
   Pozdrawiam.

   • Piotr

    Serdecznie dziękuję za informację. Mam jeszcze jedno pytanie, mam bilety na bus Terravission z i na lotnisko. Na lotnisko około godziny 6(termin końcówka marca).Zacząłem się jednak zastanawiać czy dobrze wybrałem środek transportu. Opinii ta firma nie ma najlepszych np w google. Czytałem, że nie wszyscy z biletami wchodzą do autobusu.
    Czy możesz ma Pan jakieś doświadczenia z tym przewoźnikiem?

    • Voice of Rome

     Dzień dobry,
     Rzeczywiście, były takie przypadki, ale w samym szczycie turystycznym. Jedyne, co mogę doradzić, proszę przybyć wcześniej na przystanek w dniu odjazdu i ustawić się w kolejkę, raczej o tej porze roku nie powinien mieć Pan problemów. Pozdrawiam.

 15. Damian

  Dzień dobry!
  Czy mając ukończone 25 lat i będąc przed 26 urodzinami również dotyczy mnie zniżka? W Polsce zniżki obowiązują do 26 urodzin, natomiast w wielu miejscach Rzymu do 25 roku życia. Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji, a chętnie kupiłbym bilety on-line 🙂

  Dziękuję za informację

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Niestety, nie mam dla Pana dobrych wiadomości. Tak, we Włoszech zniżki przysługują studentom do 25 roku życia, przy czym górną granicą jest data urodzin. Jeśli ukończył Pan już 25 lat, zniżka nie przysługuje. Pozdrawiam.

 16. Agnieszka

  Hej! Genialny post! Właśnie chciałam zrobić rezerwacje na kwiecień, ALE połowa miesiąca jest niedostępna 🙁 czy to znaczy ze na miejscu tez nie kupie?

 17. Małgorzata

  Chciałam zapytać, czy w ostatnią niedzielę lutego 2019 r. będzie można zwiedzać Kaplicę Sykstyńską?

  • Voice of Rome

   Tak, 24 lutego wstęp do Muzeów Watykańskich jest gratis (Kaplica Sykstyńska należy do Muzeów Watykańskich).

 18. Agnieszka M

  Pytanie: na początku wcześnie rano planuję zwiedzić bazylikę św. Piotra ( chcę udać się do kolejki o godzinie 6:30 ). Natomiast po bazylice na 13:00 mam rezerwację z szybkim wejściem w Muzeów Watykańskich. Będę na pieszo więc udawać się z Bazyliki do muzeum. Czy muszę stać w tej gigantycznej kolejce do muzeum? Mam stawić się przy Viale Vaticano, 100, 00192 Roma RM, Włochy. Udać się bezpośrednio do wejścia do Muzeów Watykańskich przy ulicy Viale Vaticano i okaż swój bilet (akceptowane są kupony w formie papierowej i w e-formie) pracownikom ochrony stojącym przy wejściu. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa zeskanować swój bilet w kasie biletowej CASSA ONLINE E GRUPPI. Czy mam omijać tę kolejkę i jest wyznaczona inna linia wejścia dla osób z takim biletem jak ja? Proszę o pomoc.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór Pani Agnieszko,
   Proszę jeszcze raz przeczytać mój artykuł. Na początku w paragrafie Lokalizacja zobaczy Pani zdjęcie, żółtą tabliczkę i bramki dla osób z zarezerwowanymi biletami. Od bazyliki idzie Pani wzdłuż Murów Watykańskich, mijając kolejkę, spacer zabiera około 20 minut normanym krokiem, dociera Pani do głównego wejścia, tam są bramki dla osób z rezerwacją, napisy również po angielsku. Pokaże Pani rezerwację, przejdzie konrtolę osobistą i uda się do kas z wcześniejszymi rezerwacjami, gdzie wydadzą Pani pamiątkowy bilet, z którym wjedzie Pani póżniej do bramek prowadzących do wnętrz. NO PANIC! Pomogą Pani, proszę jednak być w kolejce z rezerwacjami jakieś 20 minut przed godziną wejścia. Pozdrawiam.

 19. Mariusz

  Witam

  Dziękuje za pomocny przewodnik! proszę tylko o informacje gdzie są zlokalizowane kasy i bramki rozumiem, że już wewnątrz budynków muzeum?
  Czy aby wejść do Bazyliki Św. Piotra też trzeba przechodzić przez bramki, a wejście do niej jest z prawej strony placu Św. Piotra?
  Czy dobrze to zrozumiałem?

  • Voice of Rome

   Panie Mariuszu,
   Świetnie Pan zrozumiał. Tak, bramki w Muzeach Watykańskich są tuż za wejściem. Potem musi Pan wymienić voucher na bilet w kasach z rezerwacją on-line. W przypadku Bazyliki św. Piotra, najpierw jest kontrol osobista przy prawej kolumnadzie Placu św. Piotra, tak jak Pan pisze. Pozdrawiam.

 20. Agnieszka M

  Dobry Wieczór,
  Bardzo dziękuję Pani za cenne wskazówki. Wszystko co tu jest napisane jest bardzo przydatne. Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłu…niesamowite. Bardzo dziękuję. Lecę, więc do Rzymu z przesłaniem NO PANIC 😉

 21. sylas

  Witam, planujemy zwiedzanie Watykanu, niestety będziemy w okolicach 1-go maja i okazuje sie, że wtedy muzea są zamknięte. Moglibyśmy próbować zwiedzać w dzień odjazdu czyli 2-go maja ale w związku z tym mam pytanie czy w tych przechowalniach przed wejściem do Bazyliki można zostawić walizki podręczne (rozmiar Ryanair) czy też lepiej szukać jakiejś przechwalni?

 22. Dagmara

  W maju wybieramy się do Rzymu. Bardzo Pani dziękujemy za przygotowanie i udostępnienie tak szczegółowego przewodnika. Z nim zwiedzenie Muzeów będzie o wiele łatwiejsze. Chciałabym jeszcze zapytać, gdzie można kupić bilety do ogrodów watykańskich, bo na tej stronie, do której Pani umieściła link ich nie znalazłam (a nie chciałabym kupować przez pośredników). Ile czasu zajmie mi zwiedzanie Bazyliki (wraz z kopułą) oraz ogrody, żeby spokojnie zdążyć do Muzeów. Gdzie i jakie bilety powinnam kupić do Bazyliki?
  Jeszcze raz dziękuję, że dzieli się Pani swoją pasją i wiedzą z innymi. Pozdrawiam

 23. Dagmara

  Dzień dobry, mam jeszcze jedno pytanie. Czy do muzeów watykańskich jest zniżka dla studentów? Bo na stronie nie ma o tym wzmianki i nie wiem, jaki bilet zarezerwować dla córki. Ze strony wynika, że tzw. reduced ticket obejmuje jedynie młodzież do lat 18 oraz osoby duchownei i pracowników Watykanu. Mogłabym prosić o pomoc? Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Studenci mają również zniżkę do 25 roku życia – data urodzin jest górną granicą. Reduced ticket Students

   € 8.00 (without online booking)

   € 12.00 (with “Skip the Line” booking on the official Vatican Museums website)

   The reduction is reserved to students up to and including 25 years of age in possession of a document issued by the educational institute or university confirming enrolment for the current year.

 24. Dagmara

  Serdecznie dziękuję. Pani pomoc jest nieoceniona. Pozdrawiam 😊

 25. Piotr

  Witam,
  Świetnie napisany poradnik, ale mam jeszcze pytanie.
  Czy dostępne są w muzeum jakieś materiały (ulotki, plan zwiedzania) po Polsku?
  Pozdrawiam,
  Piotr

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Ulotki są, ale niestety nie w języku polskim. Można za to kupić przewodniki po muzeum w języku polskim. Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *