Jak bezstresowo zwiedzić Muzea Watykańskie – praktyczny przewodnik

Dla wielu znawców sztuki Muzea Watykańskie to najpiękniejsze muzea świata. Nigdzie indziej na jednej przestrzeni nie odnajdziemy tylu arcydzieł. Dwaj najwięksi geniusze renesansu pracowali obok siebie – zrzędliwy Michał Anioł i cudowne dziecko epoki – Rafael. Kaplica Sykstyńska – dzieło życia Michała Anioła i Stanze Rafaela – cztery komnaty wymalowane przez genialnego artystę i jego uczniów to największe atrakcje same w sobie warte odwiedzin. Oprócz nich ponad 70 tysięcy dzieł udostępnionych publiczności. Siedem kilometrów samej trasy bez zatrzymywania się. 20 tysięcy odwiedzających dziennie, 6 milionów rocznie. Tysiące skarbów sztuki gromadzonych przez kolejnych następców świętego Piotra. Jak zatem je zwiedzać, czego nie pominąć, co powinno zostać w pamięci po wizycie? Zapraszam do wspólnej wędrówki. 

 

Kolejka do Muzeów Watykańskich w ostatnią niedzielę miesiąca

 

Taki widok to codzienność, tysiące turystów z całego świata już wczesnym rankiem ustawiają się w kolejce do Muzeów Watykańskich. To zdjęcie zostało wykonane o 7.30 w ostatnią niedzielę miesiąca (lipiec 2016 roku), kiedy to wstęp jest darmowy, ale nie można zarezerwować biletów, więc trzeba cierpliwie odstać swoje. Stałam dwie godziny.

 

LOKALIZACJA

 

Do Muzeów Watykańskich dojeżdża metro linii A (kierunek Battistini).

 

Kto ma zarezerwowany bilet wstępu i nie zwiedza wcześniej Bazyliki św. Piotra, może wysiąść na stacji Cipro-Musei Vaticani i skierować się bezpośrednio do wejścia, bez żadnej kolejki. Widzicie na zdjęciu żółtą tabliczkę z napisem: Ingresso visitatori con prenotazione online i bramki przy niej. To Wasze wejście. W kolejce wzdłuż murów watykańskich ustawiają się osoby, które muszą kupić bilet w kasach. Wszyscy przechodzą najpierw kontrolę osobistą. 

 

UWAGA!!! Co i rusz do kilometrowej kolejki zwłaszcza w sezonie zbliżają się kombinatorzy z niemoralną propozycją ominięcia tłumów za ogromną opłatą, przekraczającą 30 euro. Nie dajcie się nabrać! To nielegalne praktyki, z którymi walczą Muzea, ale w praktyce nie leżą w ich gestii, bo to już teren należący do miasta i ono powinno egzekwować kary, a z tym jest różnie. Szerokim łukiem omijajcie też osoby oferujące zwiedzanie muzeów po drodze do Watykanu. 

 

Główne wejście do Muzeów Watykańskich

 

Dzisiejsze główne wejście zostało przygotowane na Jubileusz 2000. Rzućcie okiem na brązowe drzwi autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza rodem z Marche – Cecco Bonanotte. Panele przedstawiają sceny Stworzenia, a nad samym wejściem widnieje herb Jana Pawła II. Obok zobaczycie dawne wejście do muzeów, dziś jest to wyjście.

 

Wyjście z Muzeów Watykańskich

 

Większość turystów wysiada na stacji Ottaviano San Pietro i idzie w kierunku Piazza del Risorgimento – to bardzo charakterystyczny plac z palmami i pętlą tramwaju 19. Tu krzyżują się drogi, idąc prosto dojdziemy na Plac św. Piotra. 

 

Rzym – Piazza del Risorgimento

 

Kto skręci w prawo i podąży wzdłuż murów watykańskich, dotrze do muzeów. Tę trasę polecam również po to, aby dokładnie obejrzeć mury opasające Watykan.

 

Drogowskaz do Muzeów Watykańskich

 

 

GODZINY OTWARCIA

Muzea Watykańskie są otwarte od poniedziałku do soboty od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 16.00)w niedziele zamknięte za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca, kiedy wstęp jest darmowy od 9 do 14.00 (ostatnie wejście o 12.30).

 

27 września – w Światowym Dniu Turystyki również można zwiedzać Muzea Watykańskie za darmo.

 

Kiedy najlepiej wejść? Moim zdaniem w porze obiadowej, między 13.00 a 14.00, jest w miarę spokojnie, a to już inny komfort zwiedzania.

Ile trwa wizyta? Minimum to 3,5 – 4 godziny, a to i tak niewiele, starczy jednak na obejrzenie największych atrakcji.

 

Muzea trzeba opuścić 30 minut przed zamknięciem. W praktyce nie opłaca się wchodzić tuż przed 16.00, bo to zaledwie 1,5 h na zwiedzanie = bieg do Kaplicy Sykstyńskiej i z powrotem. Jeśli się spóźnicie i przyjdziecie o 16.05, już was nie wpuszczą. Podobnie w ostatnią niedzielę miesiąca. Ostatnie osoby wchodzą o 12.30 i mają tylko godzinę wewnątrz, bo o 13.30 trzeba juz opuścić lokal.

 

Muzea Watykańskie są nieczynne w święta religijne. W 2018 roku będą nieczynne w nastepujące dni oprócz standardowych niedziel:

Marzec – 19

Kwiecień – 1, 2 – Wielkanoc

Maj – 1

Czerwiec – 29 – święto patronów Rzymu: Piotra i Pawła

Sierpień – 14,15

Listopad – 1

Grudzień – 8, 25, 26

 

Szczegółowy kalendarz zwiedzania na 2018 rok znajdziecie tutaj.

 

WIECZORNE ZWIEDZANIE MUZEÓW WATYKAŃSKICH

 

Od 20 kwietnia do 26 października muzea można zwiedzać wieczorem w każdy piątek od 19.30 do 23.00 (ostatnie wejście o 21.30).

Wstęp normalny €21, zniżkowy €12, rezerwacja wyłącznie online, wliczona w cenę biletu.

Wieczorna trasa zwiedzania obejmuje – Museo Gregoriano Egizio, Museo Pio Clementino, Galleria dei Candelabri, Galleria degli Arazzi, Galleria delle Carte Geografiche, Stanze di Raffaello, Appartamento Borgia, Collezione d’Arte Contemporanea, Cappella Sistina.

 

Kasy biletowe Muzeów Watykańskich

 

 

BILETY WSTĘPU

 

Od stycznia 2018 roku bilet wstępu kosztuje €17, koszt rezerwacji przez internet €4.

 

Kaplica Sykstyńska jest integralną częścią muzeów i nie ma oddzielnego biletu wstępu oraz oddzielnego wejścia do niej!!!

 

BILETY ULGOWE  – KOSZT, KOMU PRZYSŁUGUJĄ

 

Bilet wstępu ze zniżką kosztuje €8, koszt rezerwacji przez internet €4.

Mogą go zakupić:

 • dzieci i młodzież od 6 do 18 roku życia
 • studenci do 25 roku życia (górną granicą jest data urodzin) po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej
 • księża, seminarzyści, nowicjusze, siostry i bracia zakonni (po okazaniu odpowiedniego dokumentu)

 

DARMOWY BILET WSTĘPU

 • dzieci do 6 roku życia (górną granicą jest data urodzin) – wymagany dokument tożsamości
 • osoby sprawne inaczej z odpowiednikiem polskiej I grupy inwalidzkiej
 • dyrektorzy instytucji muzealnych

 

UWAGA!!! OSOBY SPRAWNE INACZEJ muszą przedstawić zaświadczenie o zaawansowanym stopniu niepełnosprawności tuż po przejściu kontroli (kierują się bezpośrednio do wejścia bez kolejki) w holu muzeów w okienkach z napisem PERMESSI SPECIALI. Tam zostanie wydany bilet wstępu, gdyż nie ma możliwości rezerwacji on-line. Jeśli dana osoba porusza się wyłącznie z opiekunem, darmowy  bilet przysługuje także jemu. 

 

O ile w miesiącach jesienno-zimowych takich jak listopad, styczeń czy luty można zaryzykować i stanąć w kolejce, o tyle w pozostałym czasie są tłumy, dlatego polecam rezerwację biletu z dużym wyprzedzeniem. Kolejka w rzymskich żarach to żadna przyjemność (minimum 1,5 h stania w sezonie), oszczędzicie siły i czas na zwiedzanie muzeów. Bilety rezerwujemy na oficjalnej stronie muzeów.

 

UWAGA!!! Bilety wstępu są wydawane tylko na dany dzień i bezzwrotne. Jeśli coś nam wypadnie w dniu rezerwacji, niestety przepadają. Nie ma możliwości wejścia do muzeów i zakupu biletów na inny dzień tak, aby uniknąć kosztów rezerwacji internetowej. 

 

NIE WYRZUCAJCIE BILETU WSTĘPU – do końca grudnia 2018 z biletem wstępu do Muzeów Watykańskich kupicie bilet wstępu do Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo za €7. Z kolei w Rzymie za okazaniem biletu wstępu do Muzeów Watykańskich w ciągu 7 dni od skasowania otrzymacie €1 zniżki w fantastycznej Villi Farnesina z Loggią Amora i Psyche na Zatybrzu. 

 

Villa Farnesina – renesansowa czarodziejka

 

Villa Farnesina – Loggia Amora i Psyche

 

 

Loggia Amora i Psyche – najpiękniejszy akt miłosny

 

MUZEA WATYKAŃSKIE NIE WCHODZĄ W SKŁAD ROMA PASS. MA JE W OFERCIE OMNIA PASS, której nie polecam, ponieważ nie widzę żadnej korzyści z zakupu tej karty, a jedynie finansowe straty. Koszt ogromny – €113 na 72 godziny, sam wstęp do Muzeów Watykańskich z Omnia Pass kosztuje €30. Zainteresowanym podaję jednak link do strony. 

 

Hol Muzeów Watykańskich

 

CZEGO NIE MOŻNA WNIEŚĆ DO WNĘTRZA MUZEÓW

Nie są akceptowane:

 • spodenki, minispódniczki, kapelusze,
 • parasole, noże, nożyce i inne przedmioty metalowe, broń, alkohol, kije (o ile nie służą jako laska starszym osobom).

 

MUZEA WATYKAŃSKIE SĄ DOSKONALE ZORGANIZOWANE, PRZYJAZNE ZARÓWNO MAMOM Z NIEMOWLAKAMI, RODZINOM CZY OSOBOM SPRAWNYM INACZEJ. O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

 

Duże plecami, torby, statyw oraz kamerę wideo trzeba zostawić w przechowalni bagażu.

Nie wolno kamerować we wnętrzach, potrzebna jest na to zgoda dyrekcji.

Nie wolno jeść na terenie sal wystawowych. Zarówno w hallu muzeów, jak i na ich terenie są dystrybutory napojów. Wewnątrz są kawiarnie, restauracja, pizzeria, również ze specjalnym menu dla dzieci. 

Na terenie muzeów obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Ze względów bezpieczeństwa nie działa również Wi-Fi. 

Nie wolno wprowadzać zwierząt za wyjątkiem psów-przewodników osób niewidzących, trzeba to zgłosić wcześniej mailem [email protected]

Osoby mające trudności z poruszaniem się, mogą wynająć wózek inwalidzki, w pobliżu szatni, trzeba zostawić dokument tożsamości w zastaw. 

Muzea Watykańskie akceptują również wózki dziecięce, są przewijaki i miejsca do karmienia niemowlaków.

W holu znajdziecie bankomat, jako ciekawostka, z obsługą w języku łacińskim.

 

ZASADY ZWIEDZANIA KAPLICY SYKSTYŃSKIEJ

 

Kaplica Sykstyńska to obiekt sakralny – obowiązuje specjalny strój, tzn. zasłonięte ramiona, spódnica lub spodnie minimum do kolan.

Wewnątrz obowiązuje ZAKAZ MÓWIENIA oraz całkowity zakaz fotografowania, filmowania i używania telefonów komórkowych. Ochrona ma prawo zabrać Wam aparat, jeśli nie dostosujecie się do zakazów. Co dwie minuty ochrona ucisza zwiedzających. 

 

Turyści indywidualni nie mogą przejść z Kaplicy Sykstyńskiej do Bazyliki św. Piotra. Takie prawo mają jedynie zorganizowane grupy z przewodnikiem. 

 

Przy kasach biletowych znajdują się darmowe plany muzeów. Kiedy już otrzymacie bilet wstępu, zanim wjedziecie na wyższy poziom, rzućcie okiem na rzeźbę w holu autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza rodem z Toskanii Giuliana Vangi, wykonaną na Jubileusz 2000 – ‘Varcare la soglia’ (‘Przekroczyć próg’). Delikatnie mówiąc, nie grzeszy urodą. 

 

Giuliano Vangi – rzeźba milenijna

 

 

Giuliano Vangi – rzeźba milenijna

 

 

Tu pobierzecie plan muzeów, dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim została przygotowana specjalna trasa – muzea bez barier, plan można pobrać tutaj.

 

 

Ruchomymi schodami wjeżdżamy na górę, możemy też wejść białą spiralną rampą wzdłuż wystawy łodzi. Docieramy do wypożyczalni audioprzewodników. 

 

 

 

 

 

AUDIOPRZEWODNIKI

 

Wypożyczalnia audioprzewodników

 

Koszt €7, dostępny w 10 językach (włoski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, japoński, koreański, chiński, rosyjski, portugalski), niestety, nie ma polskiej wersji. Dla dzieci od 5 do 12 lat specjalna edycja €5 euro włoski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański.

 

Dwa skrzydła Muzeów Watykańskich

 

 

Za wypożyczalnią audioprzewodników rozpoczyna się właściwe zwiedzanie muzeów. Na prawo kierujecie się do Pinakoteki Watykańskiej. Na lewo do najwspanialszej części Muzeów Watykańskich. 

 

Dwie trasy zwiedzania Muzeów Watykańskich

 

Macie do wyboru dwie trasy: krótszą i dłuższą. Radziłabym jednak wybrać dłuższą, bo stracicie wspaniały Dziedziniec Pinii, a nie wydłużycie trasy tak bardzo. Zanim jednak rozpoczniecie zwiedzanie, radzę wyjść na taras na wprost Was na krótką fotograficzną sesję. To Atrium Czterech Bram – Atrio dei Quattro Cancelli.

 

Atrium Czterech Bram

 

Po prawej stronie widzicie budynek Pinakoteki Watykańskiej, na wprost tuż za drzewem zejście do Pawilonu Powozów Papieskich.

 

Atrium Czterech Bram

 

 

Budynek Pinakoteki Watykańskiej

 

Ogrody Watykańskie

 

 

Widok na kopułę Bazyliki św. Piotra

 

Perły Muzeów Watykańskich odwiedzimy razem w kolejnych artykułach. Na początek proponuję Galerię Map Muzea Watykańskie – Galeria Map (Galleria delle Carte Geografiche).

 

Oficjalna strona Muzeów Watykańskich – www.museivaticani.va

 

Wszystkim udającym się do Watykanu polecam Jak bezstresowo zwiedzić Watykan – praktyczny przewodnik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27 Responses

 1. Renne

  Muzea Watykańskie są bardzo przyjazne do zwiedzania, ale trzeba być odpornym na tłumy. Po prostu należy skupić się na indywidualnym zwiedzaniu. Niewątpliwie spokojniej jest w Pinacotece i tam można odnaleźć moment do kontemplacji. Mi udało się kiedyś wyjść z Kaplicy Sykstyńskiej, kiedy w środku pozostało już tylko kilka osób i panowała prawdziwa cisza. Wyczekałam ten moment. Wrażenia bezcenne. To niesamowite muzeum. Mam nadzieję, że jeszcze znajdę się tam kolejny raz. Dzięki Ula za te drobiazgowe, bardzo potrzebne informacje. Pozdrawiam i ściskam.

  • Voice of Rome

   Reniu,
   Dziękuję za komentarz, chociaż na razie to informacje techniczne, ale niezbędne do dobrego zaplanowania wizyty. Perły dopiero nadejdą. Wahałam się długo, czy zająć się tym miejscem, bo tysiące oklepanych informacji krążą po wielu stronach i blogach, a mnie to nie interesuje. Dwa lata temu wpadła mi w ręce znakomita publikacja Telewizji Watykańskiej we współpracy z Albertem Angelą, ponad 6 godzin nagrań, opowiedziane tak, że nawet osoba nie interesująca się sztuką, pokocha i zrozumie Muzea Watykańskie. Ja zawsze byłam w Kaplicy Sykstyńskiej z dzikim tłumem, dlatego radzę wszystkim, poczytajcie, przygotujcie się, na miejscu nie ma czasu na studiowanie, niestety, trzeba jedynie chłonąć piękno. A Sąd Ostateczny Michała Anioła to według znawców dzieło doskonałe. Są też ściany boczne namalowane wcześniej – prawdziwy majstersztyk, pomijane w jakichkolwiek komentarzach. W całej kaplicy nie ma ani jednego przypadkowego dzieła, wszystko jest przemyślane, nawet podłoga. Zauroczą na pewno Stanze Raffaella, Galeria Map, fantastyczny Dziedziniec Oktagonalny, od którego wszystko się zaczęło i Pinakoteka – tam jest spokój i klimatyzacja!!!, a to niezwykle ważne w miesiącach letnich. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Weronika

  Niedługo wyjeżdżam do Rzymu ( 5 marca) na kilka dni. Będzie to moja pierwsza wycieczka z chłopakiem za granicą i twój przewodnik po Watykanie będzie dla mnie wielka ulgą przy zwiedzaniu. Jednak nie znalazłam informacji odnośnie willi borgiow i zamku świętego anioła tam też trzeba zarezerwować blaty przez internet wcześniej czy na miejscu nie będzie z tym problemu?

  • Voice of Rome

   Weroniko,

   Gallerię Borghese, bo chyba tę miałaś na myśli, musisz zarezerwować przez internet lub telefonicznie na konkretną godzinę, nie ma sprzedaży biletów w kasach. Niestety, jest to bardzo uciążliwe dla turystów, ale nie ma innej możliwości. Bilety rezerwujesz tutaj http://www.tosc.it/tickets.html, €15 normalny plus €2 koszt rezerwacji internetowej. Z Zamkiem Świętego Anioła nie ma problemów. Nie musisz nic rezerwować, nie jest oblegany. https://www.castelsantangelo.com/info.asp
   Powodzenia!

 3. Izabela

  Witam,

  Jestem na etapie rezerwacji biletów do Muzeum Watykańskiego. Jestem studentką więc chciałabym kupić bilet ulgowy ale zastanawiam się czy polska legitymacja studencka jest respektowana? Z góry dziękuje za odpowiedz.

  • Voice of Rome

   Każda legitymacja studencka jest respektowana pod warunkiem, że wiek studenta nie przekracza 25 lat w momencie rezerwacji. Pozdrawiam.

 4. Sylwia

  Witam,
  w najbliższym czasie wybieram się do Watykanu wspólnie z moimi rodzicami. Chciałam zakupić bilety on-line ponieważ chcę uniknąć kolejek. Mój tata ma pierwszą grupę inwalidzką – czy wystarczy okazać polską legitymację czy konieczny jest jakiś dodatkowy dokument lub odpis dokumentu w języku np. angielskim? Obawiam się sytuacji, gdy przy wejściu zostanie zakwestionowany dokument potwierdzający niepełnosprawność (tata nie porusza się na wózku – grupa związana jest z długoletnią przewlekłą chorobą). Czy opiekunowi (moja mama) też przysługuje darmowe wejście?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Pani musi zakupić bilet on-line, aby wejść razem z rodzicami. Resztę informacji znajdzie Pani w paragrafie darmowe bilety wstępu. Z polskim dokumentem nie powinno być problemu, wystarczy, że ktoś przy okienku przetłumaczy. Darmowy bilet przysługuje opiekunowi, jeżeli osoba niepełnosprawna nie jest samodzielna i potrzebuje przez cały czas opiekuna. Nie wiem, czy w tym przypadku dadzą darmowy bilet Pani mamie. Proszę wysłać mail bezpośrednio do muzeów [email protected]

 5. Malgorzata

  Wybieram sie z moja mama do Watykanu I chcemy poswiecic 2 dni na zwiedzaniu bazyliki,museum watykanskiego I ogrodow. Mam pytanie do pani jesli wejdziemy z samego rana do bazyliki to czy mozemy zwiedzic grody bazyliki I przejsc dalej na kopule? Czy jest tez mozliwosc kontynuacjui zwiedzenia museum poprzez wescie do bazyliki.
  W informacji bylo ze nie mozna dojsc do grobu papieza przed 9 rano. Czy jest tam osobne wejscie tylko w celu modlitwy?
  Dziekuje za informacje

  • Voice of Rome

   Pani Małgosiu,
   Najlepiej zacząć od kopuły, bo są długie kolejki, a potem bazylika i groty. Grób Jana Pawła II jest częścią bazyliki i jest dostępny wraz z jej otwarciem. Jeśli wewnątrz kaplicy są msze, trzeba zaczekać. Na modlitwę zawsze można wejść, ochrona bazyliki kontroluje przepływ turystów i pielgrzymów w kaplicy, więc jest spokój i porządek. Nie wiem, gdzie znalazła Pani informację o dostępie od godziny 9, mija się ona z prawdą. Nie ma przejścia z bazyliki do Muzeów Watykańskich i vice versa. Trzeba opuścić Plac św. Piotra i udać się w kierunku muzeów wzdłuż murów watykańskich. Pozdrawiam.

 6. Laura

  Dzień dobry,
  Proszę o poradę, jaki bilet do Muzeów Watykańskich zakupić dla córki lat 19, która właśnie zakończyła edukację w liceum. Nie mieści się już w kategorii dzieci do lat 18, a nie ma jeszcze legitymacji studenckiej. Czy legitymacja szkolna będzie honorowana do zakupu biletu ulgowego?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Jeżeli legitymacja szkolna będzie jeszcze ważna w dniu pobytu w muzeach, to jak najbardziej można kupić bilet ulgowy. Pozdrawiam.

 7. Darek

  Próbując rezerwować bilet do muzeów zrodziła się u mnie wątpliwość:
  – rodzina 2 dorosłych, 8 lat (reduced price) i 3 lata (free)
  Czy rezerwując bilety na wstępie powinienem wpisać cztery bilety, czy trzy bilety? Innymi słowy: czy dla dziecka poniżej 6 lat powinienem zarezerwować osobną darmową wejściówkę?
  Dziękuję za pomoc.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Powinien Pan rezerwować trzy bilety, system rezerwacji nie uwzględnia darmowych biletów. Dziecko otrzyma darmowy bilet w kasie, kiedy będzie Pan pobierał bilety w kasie po przedstawieniu rezerwacji on-line. Musi Pan posiadać dokumenty z datą urodzin dzieci. Pozdrawiam.

 8. Magdalena

  Byłam:)) Odnośnie tej rzeźby milenijnej Giuliano Vangi to jest co najmniej dziwna, co więcej nigdzie nie można znaleźć opisu , ani w gogle, ani na yahoo, nic na youtube .. ? Myślę, że coś z tym jest nie tak. W takim miejscu, gdzie Muzeum Watykańskie, postawione na środku holu – mało kto to widzi, bo wszyscy po odstaniu w kolejce chcą szybko kupić bilety i zacząć zwiedzać.

  • Voice of Rome

   Niestety, ma Pani rację. Oprócz tytułu w samym holu muzeum nie ma jakiejkolwiek informacji o tej rzeźbie. Jeśli zna Pani włoski, znajdzie Pani w internecie wiele informacji o samym autorze, bardzo znanym we Włoszech. Pozdrawiam.

 9. Adrianna

  Jestem studentką i jadę w sierpniu do Rzymu na 7 dni, zastanawiam się czy opłaca mi się kupować przez internet bilet, jeśli będę musiała dodatkowo dopłacić za to 4 euro, a poza tym nie jestem pewna się czy obejmuje mnie bilet ulgowy, ponieważ na stronie internetowej Muzeów Watykańskich nie ma wyszczególnionych studentów jako mogących skorzystać z ulgi. Proszę o pomoc 🙂

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Na stronie muzeów jest oficjalna informacja o zniżkach dla studentów do 25 roku życia. Musi Pani sama ocenić czy 4 euro za rezerwację przez internet jest warte długiej kolejki w rzymskich sierpniowych żarach. Pozdrawiam.

 10. Robert

  Muzeum Watykańskie i Kaplicę zwiadzamy indywidualnie w ramach jednego biletu. A do Bazyliki św. Piotra musimy wchodzić osobno?? Pozdrawiam Robert

  • Voice of Rome

   Tak, osobno, Bazylika św. Piotra znajduje się w innym punkcie Watykanu, wstęp jest bezpłatny.

 11. Zbyszek

  Bardzo dziękuję za wiele konkretnych informacji. Jednak sam chciałbym zdać jedno pytanie. Czy mając zarezerwowany bilet do Muzeów Watykańskich na konkretną godzinę nie zostanę wpuszczony jeśli zjawię się wcześniej (lub później)? Rezerwując wstęp system domyślnie wstawił mi godzinę 11-tą i tak już zostało.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Niestety, musi Pan respektować godzinę rezerwacji, po to została wprowadzona, aby ucywilizować ruch wewnątrz muzeum. Powinien Pan pojawić się około 30 minut przed rezerwacją. Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *