Darmowy wstęp do muzeów państwowych – nowe zasady

posted in: Wiadomości z Rzymu | 11

W połowie listopada włoski minister kultury Alberto Bonisoli ogłosił zniesienie darmowych wstępów do muzeów państwowych w pierwszą niedzielę miesiąca. Wprowadził je jego poprzednik Dario Franceschini w 2014 roku. Nie oznacza to jednak, że darmowe wstępy zostaną całkowicie zniesione.

Jeszcze 3 lutego i 3 marca wejdziecie gratis do muzeów państwowych na starych warunkach.

Bonisoli chce wprowadzić 20 dni w ciągu całego roku, kiedy będzie można zwiedzić muzea za darmo. Część dat zaproponuje ministerstwo tak jak wstęp wolny od 5 do 10 marca 2019 roku w ramach Tygodnia Kultury.

8 dni wolnych pozostawia do dyspozycji dyrektorów poszczególnych obiektów muzealnych. To oni zadecydują, kiedy wprowadzić darmowe zwiedzanie i niekoniecznie będzie to niedziela. Pierwsza niedziela miesiąca gratis pozostanie w okresie od października do marca, kiedy nie ma tak wielkiego przepływu turystów.

Studenci od 18 do 25 lat będą mogli zwiedzać muzea za €2 przez cały rok.

Bonisoli chce w ten sposób wyrobić we Włochach nawyk odwiedzania muzeów i zapoznanie się z bogatym dziedzictwem kulturowym Półwyspu Apenińskiego. Jego pomysł został natychmiast skrytykowany. Franceschini orzekł, że jeśli coś dobrze funkcjonuje, to nie powinno mieć barw politycznych. Przypomnijmy jednak, że projekt Franceschiniego pozbawił zniżek osoby po 65 roku życia w zamian za tę jedną niedzielę w miesiącu gratis dla wszystkich. Reforma jest potrzebna. Niektóre obiekty jak Koloseum przeżywają tego dnia oblężenie i trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Jak to wypadnie w praktyce, zobaczymy.P.S. Dekret wchodzi w życie 28 lutego 2019, o czym poinformowano wczoraj, tj. 14 lutego na konferencji prasowej. A 26 lutego rusza wielka kampania informacyjna.

RZYMSKIE MUZEA I WYKOPALISKA PAŃSTWOWE

 Colosseo e Foro Romano/Palatino (bilet łączony)
– Galleria Borghese (obowiązkowa rezerwacja telefoniczna lub internetowa, koszt rezerwacji € 2,00)
– GNAM Galleria Nazionale Arte Moderna 
– Museo nazionale Etrusco di Villa Giulia
– Museo HC AndersenMuseo M. PrazMuseo Boncompagni Ludovisi per le Arti decorative e il Costume
– Museo nazionale Romano – cztery obiekty (Palazzo MassimoPalazzo AltempsCrypta BalbiTerme di Diocleziano)
– Galleria nazionale d’Arte Antica Palazzo Barberini
– Galleria nazionale d’Arte Antica Palazzo Corsini
– Galleria Spada
– Museo nazionale di Palazzo Venezia
– Museo nazionale di Castel Sant’Angelo 
– Museo nazionale d’Arte Orientale “G. Tucci”
– Museo nazionale Preistorico Etnografico “L. Pigorini”
– Museo nazionale delle Arti e Tradizioni Popolari
– Museo nazionale dell’Alto Medioevo
– Museo nazionale degli Strumenti Musicali
– Scavi di Ostia Antica
– Museo Ostiense
– Mausoleo di Cecilia Metella
– Terme di Caracalla
– Villa dei Quintili
– Villa Adriana w Tivoli
– Villa d’Este w Tivoli

11 Responses

 1. Agnieszka

  Witam serdecznie, przyznam, że zasmuciła mnie informacja, że bezpłatne wejścia do muzeów państwowych w Rzymie po raz ostatni są 3 lutego br. a potem “wchodzą nowe zmiany” Ja właśnie wybieram się do Rzymu w pierwszy weekend marca:( i teraz jestem w kropce.. Proszę mi powiedzieć, czy to jest już oficjalny komunikat? Z drugiej strony czytam w tym artykule: “Pierwsza niedziela miesiąca gratis pozostanie w okresie od października do marca” – tj. z marcem włącznie, czy bez? Bardzo proszę jeszcze raz o potwierdzenie tego WAŻNEGO dla mnie komunikatu.
  Z góry dziękuję i gratuluję tak wspaniałej strony:)

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór Pani Agnieszko,
   Minister podał tę informację dziennikarzom w listopadzie ubiegłego roku. Na razie jest tylko oficjalny komunikat dotyczący niedzieli 3 lutego. Co będzie w marcu, musimy poczekać na oficjalne potwierdzenie, czy będzie jeszcze pierwsza niedziela marca włączona, czy tylko 6 dni wolnego wstępu, jak zapowiedział od 5 do 10 marca. Na pewno poinformuję na stronie. Pozdrawiam.

 2. Agnieszka

  Super:) Z niecierpliwością będę czekać na każdą informację w tym temacie.

 3. Agnieszka

  Cudowna wiadomość 😉 Bardzo dziękuję za potwierdzenie tego komunikatu☺️

 4. Agnieszka

  Pani Joanno tak jak wspomniałam wybieram się do Rzymu od 2 do 5 marca br. I chciałaby w pierwszą niedzielę marca skorzystać z darmowego wejścia i zwiedzić Koloseum, Forum Romanum i Palatyn to na pewno. Natomiast w niedzielę planuję też Anioł Pański na Placu Św. Piotra i zobaczyć Bazylikę. ( Wejście do Muzeów Watykańskich mam już zarezerwowane na poniedziałkowe popołudnie -14:00 zgodnie zresztą z Pani podpowiedzią 🙂 )
  I teraz mam dylemat -co do niedzieli. Z racji gratisowych wejść będą tłumy w Rzymie – a do Koloseum/Forum Romanum i Palatynu – nie można wcześnie zarezerwować biletów online. Czy spróbować ustawić się w kolejce o 7:00 rano w niedzielę do Koloseum z nadzieją wejścia zaraz po 8 a potem w zależności ile starczy czasu zobaczyć choć w części Forum Romanum i metrem dojechać na Plac Św. Piotra na 12:00 i kończyć zwiedzaniem bazyliki? Czy odwrotnie? Najpierw dostać się do Bazyliki, Anioł Pański a popołudniu atakować Koloseum/Forum Romanum/Palatyn? Gdzie będą tłumy…Jakie ma Pani doświadczenie? Co lepiej byłoby wybrać? Chyba, że jechać do Koloseum rano stanąć w kasach i tam ustalić konkretną godzinę wejścia np. 15 i wrócić na Plac Św, Piotra.
  BARDZO proszę o podpowiedź? Jadę z Osobą starszą i naprawdę chciałabym aby stanie w kolejkach nie odebrało nam przyjemności w zwiedzaniu.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Zdecydowanie Koloseum rano, tylko rano, ponieważ wejścia do Koloseum są limitowane ze względów bezpieczeństwa. Po południu już nie ma szans, nie można też ustalać godzin wejścia, trzeba odstać swoje w kolejce, a kolejki rzeczywiście są ogromne. Kasy otwierają o 8.30. Kolejka o 7 jak najbardziej doradzana, wtedy ma Pani szansę wejść wcześnie. Bilet ma dwa odcinki – jeden na Koloseum, drugi na Forum Romanum. W praktyce obejrzy Pani rano jedynie Koloseum, bo trzeba dojechać na Anioł Pański, a to nie jest blisko, trzeba zmienić linię metra i jeszcze dojść na Plac św. Piotra. Po modlitwie radziłabym powrót na Forum Romanum i spokojne wejście tam i na Palatyn. Z tym samym biletem co do Koloseum uda się Pani od razu do bramek, najlepiej wejść od Via della Salaria Vecchia. I wtedy Pani zobaczy, ile czasu potrzebuje na zwiedzanie, a miejsce jest warte grzechu, wspaniałe widoki na Rzym. Bazylikę przełożylabym na poniedziałkowy poranek, jest otwarta od 7 rano i wtedy jeszcze nie ma kolejek, a jaki spokój wewnątrz. Po modlitwie papieskiej w niedzielę są tłumy chętne do wejścia do bazyliki, więc kolejna godzina do tyłu, a na Forum Romanum ostatnie wejście o godzinie 16.00. Tak to widzę w praktyce. Pozdrawiam. Urszula

 5. Agnieszka

  Panu Urszulo bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. ☺️Pani wiedza i profesjonalizm jest nieoceniony. Bardzo mi Pani pomogła; będę mogła z większym spokojem zaplanować pobyt i zwiedzanie w Wiecznym Mieście. Brawo -będę polecać Pani stronę swoim Znajomym.😉 DZIĘKI

 6. Agnieszka

  Pani Urszulo
  Czy termin 5-10 marca 2019 jest potwierdzony? Taki był ogłaszany w listopadzie, ale znalazłam jeszcze informacje, że darmowe wejście do muzeów będzie 10-16 marca.
  Będę bardzo wdzięczna za informacje.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Oficjalnego komunikatu jeszcze nie ma, więc poczekajmy na potwierdzenie, chociażby po to, aby zobaczyć, które placówki kulturalne przyłączą się do akcji. Minister kultury w swojej zapowiedzi mówił wyłącznie o tygodniu kończącym się 10 marca. Ktokolwiek umieścił datę 10-16 marca, pogubił się w tłumaczeniu. Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *