Audioprzewodnik po polsku po Koloseum, Forum Romanum i Palatynie

Od tego weekendu będziemy mogli zwiedzać Koloseum, Forum Romanum i Palatyn z audioprzewodnikiem w polskiej wersji językowej dzięki świetnej inicjatywie ambasadora RP we Włoszech – Tomasza Orłowskiego, który pomimo krótkiego urzędowania (ambasadorem jest od końca marca tego roku) potrafił znaleźć sponsora (Bank Pekao S.A,) i w dość krótkim czasie przygotować rodakom prezent na nadchodzący jubileusz. Mało tego, polska placówka dyplomatyczna jest pierwszą zagraniczną instytucją we Włoszech, która zaproponowała dyrekcji Koloseum i dyrekcji Coopculture taką formę współpracy, entuzjastycznie przyjętą przez Włochów.

 

Prezentacja audioprzewodnika w Ambasadzie RP w Rzymie

 

 

Koloseum to najatrakcyjniejszy i najczęściej odwiedzany obiekt Włoch – 6 milionów odwiedzających rocznie – symbol świata antycznego – podkreślała Giovanna Barni – dyrektor Coopculture podczas prezentacji audioprzewodnika w Ambasadzie RP w Rzymie.

 

Sama również uważam, że każdy, kto odwiedza Wieczne Miasto po raz pierwszy, powinien zobaczyć Koloseum i Bazylikę św. Piotra. Bez nich nie zrozumie duszy Rzymu. Osobiście jestem wielką fanką nowinek technicznych, a audioprzewodniki, jeśli są interesująco opracowane, znakomicie pomagają w zwiedzaniu bez względu na wiek, bo nawet mój 69-letni tata doskonale się czuje w ich towarzystwie. Uwierzcie mi, to nie to samo, co wędrowanie z książką w ręku, nawet najlepszą, bo umyka wiele szczegółów. A poza tym jesteście panami własnego czasu. Za przewodnikiem grupowym trzeba gonić, a tu mamy komfort w kieszeni.

 

Koloseum
Koloseum

 

Ta część fasady, którą widzicie na zdjęciu została już odrestaurowana dzięki firmie Tod’s – producentowi butów. Przywrócono jej pierwotny wygląd. Wewnątrz trwa natomiast rekonstrukcja areny. Chcemy, żeby ta rekonstrukcja pomogła zwiedzającym lepiej zrozumieć istotę tego wyjątkowego obiektu – dodał dyrektor Koloseum – Francesco Prosperetti.

 

 

Producentem audioprzewodnika jest Coopculture i D’Uva Shop. Koszt €6.00 plus bilet wstępu do Koloseum, Forum Romanum i na Palatyn €12 (dodam w pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny). Przy wypożyczaniu audioprzewodnika należy zostawić dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

 

Palatyn
Palatyn

 

Polską wersję przygotowała Dominika Wronikowska – historyk sztuki i przewodnik. Głosu użyczył znany polski aktor – Andrzej Seweryn. Nagranie z Koloseum trwa około 40-50 minut, Forum Romanum i Palatyn – około 2 godzin. Przewodnik ma dwie wersje: podstawową i rozszerzoną (dla zainteresowanych).

 

 

Miejmy nadzieję, że nagranie będzie interesujące i nie zamęczą nas rysem historycznym.

 

Ambasada przygotowuje już autoprzewodnik po Galerii Uffizi we Florencji, a w przyszłości być może również po Pompejach.

 

PS Minęły 2 lata od promocji tego audioprzewodnika, a dalej nie można go kupić on-line. Mało tego, pracownicy Coopculture nawet nie wiedzą o jego istnieniu. Jak to możliwe, skoro dyrektor tejże instytucji była obecna w Ambasadzie Polskiej podczas promocji i dlaczego ambasada nie interweniowała do tej pory? Jest to wielkie utrudnienie dla turystów, bo audioprzewodnik można dostać w kasach, ale zważywszy, że większość kupuje bilety on-line z uwagi na ogromne kolejki, dla mnie to bramka samobójcza (autogol jak to mówią Włosi) naszych władz. 

31 Responses

 1. Marcin

  Czy audioprzewodnik jest dystrybuowany w kasach Koloseum/Forum? Na stronie coopculturale nic na ten temat nie ma. Na infolinii też poinformowano mnie, że audioprzewonika po polsku nie ma. Tylko te języki wymienione na stronie.

  Z góry dzięuję za odpowiedź.

  • Voice of Rome

   Panie Marcinie,
   To ciekawe, co Pan pisze, jak bardzo niekompetentni są pracownicy Coopculture, tym bardziej, że ich dyrektorka była obecna na promocji audioprzewodnika w ambasadzie polskiej. Jest wersja polska, widziałam informację w kasie przy wejściu na Forum Romanum od Largo della Salaria Vecchia (przy Via dei Fori Imperiali), audioprzewodnik ma menu w różnych językach. Kosztował €5.50, o ile nie podwyższyli. Może Pan wysłać notkę do ambasady. http://www.rzym.msz.gov.pl/it/attualita/roma__una_audioguida_per_i_turisti_polacchi
   Pozdrawiam.

 2. Edyta

  czy można wypożyczyć audio-przewodnik, jeśli bilety były zakupione on line? Czy są to osobne kolejki?
  Będę wdzięczna za odpowiedź bo nie znajduję nigdzie takich informacji.

  • Voice of Rome

   Pani Edyto,
   Audioprzewodnik może Pani zawsze wypożyczyć na miejscu. Kiedyś po kontroli biletów przechodziło się do stanowiska wynajmu, wystarczyła opłata i oczywiście dowód tożsamości. Mam nadzieję, że to się nie zmieniło, choć ostatnimi czasy wciąż coś udoskonalają. Proszę być przygotowaną na kolejkę nawet w przypadku zarezerwowanych biletów, ze względów bezpieczeństwa sprawdzają wszystkich drobiazgowo, a to wydłuża nieco czas oczekiwania. Bilet do Koloseum obejmuje również Forum Romanum i Palatyn i jest ważny dwa dni. Nie wiem, jak jest w przypadku audioprzewodnika, czy pobierają opłaty za każdy dzień osobno. Na Forum Romanum do końca października, niedaleko Domu Westalek jest wspaniała wystawa w kościele Santa Maria Antiqua. Koniecznie musi Pani ją zobaczyć. Polecam.

 3. Edyta

  Dziękuję za szybką odpowiedź i podpowiedź jednocześnie, napewno odwiedzę tę wystawę- pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Koniecznie, to najstarszy kosciol na Forum Romanum, otwarty po ponad 30 latach, bardzo dobrze przygotowana wystawa wspierana multimediami.Polecam.

 4. Jacek

  Witam,
  Udało mi się potwierdzić mailowo /www.info.coopculture.it/, że przewodnik w języku polskim można wypożyczyć zarówno internetowo, jak i na miejscu. Mam nadzieje, że na miejscu przekonam się, że tak jest, gdyż w marcu planuje wyjazd do Rzymu. Mam w związku z tym inne pytanie. Czy w okolicach Koloseum, można zostawić gdzieś wózek dziecięcy? Może jakiś parking, wspólnie z rowerami? Wybieram się z małym dzieckiem, a skądinąd wiem, że do Koloseum czy na Forum Romanum lepiej nie brać wózka.
  Z góry dziękuje za informacje

  • Voice of Rome

   Witam,
   Niestety, w pobliżu Koloseum nie ma przechowalni bagażu. Parkingi dla rowerów to nie ta bajka, nie to miasto, tu wszystko kradną w mgnieniu oka, więc tym bardziej wózka już by Pan nie ujrzał. Najbliższa i najkorzystniejsza cenowo jest przechowalnia bagażu w pobliżu dworca Termini – Via del Castro Pretorio, 32,
   http://bags-free.com/en/
   Ewentualnie przechowalnia bagażu w centrum http://www.stowyourbags.com/it/. Bilet do Koloseum i na Forum Romanum jest ważny 2 dni.
   Pozdrawiam.

  • Karolina

   Dzień dobry, czy można prosić o link do zakupu polskiego przewodnika, skoro udało się potwierdzić, że jest online?

 5. Malgorzata

  Droga Pani,
  Jak sprawnie zorganizowac zwiedzenie Ogrodow (autobusem) i muzeuw watykanskich oraz Kaplicy Sykstynskiej, Bazyliki Sw. Piotra w ciagu jednego dnia?

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   W artykule znajdzie Pani link do rezerwacji biletow do ogrodow watykanskich. Jest to laczony bilet z Muzeami Watykanskimi. Rano bus po ogrodach, a potem muzea. Po poludniu Bazylika sw. Piotra. Pozdrawiam.

 6. Dariusz

  Witam
  właśnie wróciłem z Rzymu , więc sam odpowiem na postawione wcześniej pytanie :
  – nie trzeba dawać w zastaw żadnego dokumentu , i nie można wynieść audioprzewodnika poza Koloseum , trzeba oddać przy wyjściu.
  Słuchawki trzeba mieć własne !!!!! inaczej trzeba z nim chodzić przy uchu.
  Sam audio przewodnik w polskiej wersji to po prostu telefon komórkowy a wgraną aplikacją na której wybiera się numer z opisem miejsca w którym akurat się znajduje.
  Co do treści audioprzewodnika – to szału nie ma , lepiej sobie wcześniej poczytać niż wydawać na niego 6 euro.
  pozdrawiam
  P.S.
  opis audioprzewodnika po Bazylice Św. Piotra w dziale jak bezstresowo zwiedzić Watykan

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Serdecznie dziekuje za komentarz, nie otrzymalam, niestety, poprzedniego maila, a z tresci tej wiadomosci wynika, ze Pan taki wyslal. Co do audioprzewodnika po Koloseum – technicznie wiekszosc audioprzewodnikow w rzymskich muzeach wyglada tak, jak Pan opisuje, nie wszystkie oferuja sluchawki, to zalezy, z jaka firma dany obiekt podpisywal umowe. Tresci nie moge oceniac. Bylam na prezentacji tego audioprzewodnika w Ambasadzie Polskiej. Pracowali nad nim zawodowcy, ale z pewnoscia zostal on rowniez dostosowany do polskiego odbiorcy, a u nas jest tendencja do nadmiaru historii zamiast skoncentrowania sie na szczegolach, brnie sie w pustoslowie, wiec rozumiem Pana rozczarowanie. Dobrze, ze nieco usprawnili wydawanie tych audioprzewodnikow, bo wczesniej byl chaos, generalnie jednak w wiekszosci rzymskich obiektow zadaja dokumentu tozsamosci, bo latwo ukrasc takie urzadzenie. Pozdrawiam serdecznie.

 7. Artur

  Witam, wybieram się na kilka dni do Rzymu, za 3 tygodnie. Oczywiście w planach mam również zwiedzanie Koloseum i po znalezieniu informacji o audioprzewodniku po polsku szukałem potwierdzenia na stronie Koloseum i innych forach… Niestety nigdzie na taka informacje nie trafiłem, więc poprosiłem mailowo o potwierdzenie przez obsługę Koloseum czy dostępny jest audioprzewodnik w języku polskim… Niestety, info z poniżej :
  I’ve found information that starting the end of 2015, the audioguide for Colloseum is available also in polish but I haven’t found it on Your website. Please confirm if polish audioguide is available in fact or not actually. I’m going to visit Rome at the begining of March and would like to use it once available…

  Hi,
  it is not available,
  Regards,
  Stefano

  Może ktoś zwiedzał Koloseum w ostatnich dniach / tygodniach i miał okazje zweryfikować tą informację… ?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Panie Arturze,
   Jak Pan poczyta komentarze pod tym artykułem, to się Pan przekona, że istnieje audioprzewodnik w języku polskim i bez problemu otrzyma go Pan w kasach. Jeden z czytelników napisał nawet, że szału nie ma, jeśli chodzi o zawartość informacji. To audioprzewodnik, który promowała Ambasada RP w Rzymie na Jubileusz Miłosierdzia i na promocji była obecna również dyrektor Coopculture- strony, która oficjalnie sprzedaje bilety do Koloseum. Nie mogę zrozumieć, dlaczego ambasada do tej pory, a minęły już dwa lata, nie zainteresowała się brakiem informacji o audioprzewodniku po polsku na ich stronie, nie jest Pan pierwszą osobą, która ma problem. Pracownicy infolinii odpowiadają, jak im się podoba, jedni tak, drudzy nie, co zresztą widać po komentarzach pod tymże artykułem. Proszę wysłać również ten email wraz z odpowiedzią z coopculture do ambasady. Zobaczymy, co na to ambasada. Pozdrawiam.

 8. Dagmara

  Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie ceny biletu studenckiego do Koloseum. Na różnych stronach (blogach) czytałam, że ta cena wynosi 7,5 EUR. Natomiast na stronie http://www.coopculture.it cena takiego biletu wynosi 2EUR + 2EUR za rezerwację. Bardzo proszę o informację, bo mam obawy, że być może coś źle rozumiem, a nie chciałabym się zdziwić tuż przed wejściem do Koloseum. Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Proszę zawsze sprawdzać oficjalne strony obiektów, na których ja też opieram swoje informacje, a nie na dzikich blogach, gdzie każdy czuje się ekspertem od wszystkiego, a nie ma pojęcia o tym, co się w tym mieście dzieje. Coopculture ma wyłączność na sprzedaż biletów wstępu do Koloseum. Od 1 marca 2019 w ramach nowej reformy ministra kultury studenci od 18 do 25 roku życia płacą €2 za wstęp do wszystkich muzeów państwowych na terenie Włoch. Bilet do Koloseum kosztuje więc €2 plus €2 koszty rezerwacji. Pozdrawiam.

 9. Dagmara

  To mnie Pani uspokoiła. Bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam 😊

 10. Agnieszka

  Dzień dobry,

  próbowałam zarezerwować bilety na zwiedzanie Koloseum w dn. 22.05.19. Niestety nie ma już dostępnych biletów na stronie https://ecm.coopculture.it na zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim tym dniu. Czy jeśli przybędziemy w tym dniu pod kasy Koloseum, to będzie szansa na kupienie biletów na zwiedzenie go właśnie 22.05?
  Czy można dotrzeć najpierw na Forum Romanum i tam zakupić bilety na zwiedzanie Palatynu, Koloseum i Forum Romanum?

  Pozdrawiam,
  Agnieszka

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Agnieszko,
   Szanse są zawsze, tylko nie wiem, w jakiej kolejności, ponieważ po majowym weekendzie turyści pisali mi, że wyznaczano im również godzinę wejścia do Koloseum i musieli się cofać sprzed Palatynu i wracać pózniej. Jest tam ostatnimi czasy sporo bałaganu, odkąd również posiadacze karty RomaPass muszą rezerwować wejścia. Proszę próbować! Pozdrawiam.

 11. Dagmara

  Dzień dobry, mam do Pani pytanie. Zakupiłam bilet do Koloseum na oficjalnej stronie – w odpowiedzi dostałam maila z numerem rezerwacji (ale bez typowego biletu). Czy taki mail mam wydrukować i okazać w kasie? Czy wystarczy podać sam nr rezerwacji. Na ile wcześniej przed wyznaczoną godziną powinnam się tam udać, żeby zdążyć wejsć o wyznaczonej porze? I czy o tej godzinie muszę wejść do Koloseum czy mogę zacząc od Forum?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Dostała Pani voucher z kokretną godziną wejścia do Koloseum. Z tym voucherem udaje się Pani do kas Koloseum z rezerwacjami, gdzie wymieniają go na bilet. Trzeba być minimum pół godziny przed wejściem. Nie wiem, o której ma Pani wejście. Forum Romanum i Palatyn wymagają więcej czasu na odwiedziny niż Koloseum, jest sporo chodzenia.

 12. Dagmara

  Bardzo Pani dziękuję. Mam voucher na 9.30 więc zacznę od Koloseum, a Forum Romanum i Palatyn zostanie na później. Pozdrawiam gorąco

 13. Patrycja

  Dzień dobry. Mam pytanie związane ze zwiedzaniem Koloseum, czy można wejść z plecakami wielkości bagażu podręcznego. Jeśli nie, czy jest jakaś przechowalnia w pobliżu. Pozdrawiam

 14. Patrycja

  Bardzo dziękuję za informację. Wybieramy się do Rzymu 5-7 luty, więc z pewnością będę miała jeszcze jakieś pytania. Pozdrawiam

 15. Ewelina

  Dzień dobry,
  planuję kopić bilet do Koloseum jednak waham się nad wersją zwykłego wejścia a zwiedzania z przewodnikiem np Koloseum + podziemia. Czy po zobaczeniu podziemi z przewodnikiem grupa zostaje na terenie Koloseum i można samodzielnie jeszcze pochodzić? Czy zakończenie wycieczki oznacza wyjście z obiektu

 16. Sebastian

  Dobry wieczór,

  Na stronie internetowej wyczytałem, ze dzieci mają darmowy wstęp do Koloseum. Niestety nie znalazłem informacji, czy dzieci są wpuszczane bez biletu czy należy udać się do kasy po darmowy bilet. Na pewno nie ma opcji zaznaczenia darmowego biletu dla dziecka w rezerwacji online. Może pani się orientuje jak to wygląda? Planuję zakupić bilety online i nie chciałbym stać w kolejce po darmową wejściówkę dla dziecka.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Dzieci otrzymają bilet w kasach, a wejdą razem z Państwem na określoną godzinę po wykupieniu rezerwacji on-line. Wymagane są dokumenty tożsamości dzieci. Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *