Dante na Nowy Rok

posted in: Wiadomości z Rzymu | 2

Pierpaolo Piccioli – dyrektor kreatywny domu mody Valentino i miłośnik poezji na Boże Narodzenie 2021 podarował Włochom słowa Dantego, które dla mnie są najpiękniejszym życzeniem na 2022 rok.

Palazzo Valentino przy Piazza Mignanelli sasiadującym z Piazza di Spagna od kilku lat ma tę samą świąteczną dekorację. W tym roku jednak to nie tysiące lampek, a cytat z Dantego, ostatni wers z ”Piekła”, jeden z najsłynniejszych w ”Boskiej Komedii”, wzbudzał zainteresowanie przechodniów.

”E quindi uscimmo a riveder le stelle”. Wyszliśmy, aby znów zobaczyć gwiazdy. Jak Dante z Wergiliuszem po długiej podróży po otchłaniach piekielnych wyszli w stronę nadziei i światła.

Jest w tych słowach nadzieja, tak bardzo potrzebna po dwóch mrocznych latach naznaczonych pandemią.

Czego i Państwu życzę.

2 Responses

 1. Małgorzata Zalewska

  Dzień dobry, wybieram się do Rzymu w czerwcu.
  Plan zwiedzania już prawie dopięty. Mam kłopot z Basilica di San Giovanni a Porta Latina. Na pasku informacyjnym w Google Maps są podane godziny otwarcia bazyliki: 8.30-12.30 i 16.00-18.00. Natomiast na stronie internetowej bazyliki, w wersji włoskiej i angielskiej są inne godziny: 7.30-18.00, bez obiadowej przerwy. Nie mam jak sprawdzić, która informacja jest prawdziwa, a zależy mi na pewności.
  Mam 73 lata, nieco ograniczoną sprawność ruchową (chodzę wspierając się na kuli) i będę korzystała z komunikacji miejskiej. Plan zwiedzania ma dość napięty i nie chciałabym trafić do bazyliki, gdy będzie zamknięta.
  Może mogłaby Pani pomóc mi w tej kwestii. Byłabym wdzięczna.
  Pozdrawiam i życzę pomyślności.
  Małgorzata

  • voiceofr

   Dzień dobry Pani Małgorzato,

   Próbowałam się tam dodzwonić, ale nikt nie odbiera telefonów.
   Z mojego doświadczenia najbezpieczniej jest udać się do bazyliki w godzinach porannych, wtedy na pewno będzie otwarta, to nie jest miejsce tłumnie odwiedzane, nie zatrzymuje się tam autobus, musiałaby Pani albo przejść pieszo od Term Karakalli, albo podjechać autobusem 218 lub 360 po drugiej stronie murów aureliańskich od strony dzielnicy San Giovanni, 218 odjeżdża z Piazza San Giovanni, wysiąść jak najbliżej Porta Latina i dalej też piechotą.

   Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *