Muzea Watykańskie – nowe zasady zwiedzania

posted in: Muzea Watykańskie, Watykan | 21

Od 1 czerwca można ponownie zwiedzać Muzea Watykańskie, ale na zupełnie nowych zasadach podyktowanych reżimem sanitarnym.

Bilety kupujemy wyłącznie przez internet, przy czym zniesiono opłatę manipulacyjną €4. To piękny gest, bo muzea rzymskie pobierają prowizję. Nie ma możliwości zakupu biletu w kasach.

Nowe godziny otwarcia:

Od poniedziałku do czwartku: 10.00 – 20.00 (ostatnie wejście o 18.00)

W piątek i w sobotę 10.00 – 22.00 (ostatnie wejście o 20.00)

Turyści będą wpuszczani co 15 minut i mogą się spóznić maksymalnie do 15 minut, czyli przykładowo zarezerwowaliśmy bilet na 10.00, nie wejdziemy wcześniej, ale możemy wejść do 10.15.

Zostaje zawieszona ostatnia niedziela miesiąca, kiedy można było zwiedzać muzea za darmo.

Przed wejściem do muzeów termoskaner zmierzy każdemu temperaturę ciała. Jeśli osiągnie 37.5 stopnia i więcej, dana osoba nie wejdzie na teren muzeów pomimo zakupionego biletu. Nie ma zwrotu kosztu zakupionego biletu.

Każda osoba zamierzająca odwiedzić Muzea Watykańskie musi mieć ze sobą obowiązkowo maseczkę, inaczej nie wejdzie. Maseczkę należy nosić przez cały czas zwiedzania.

Na obszarze muzeów znajdą Państwo pojemniki z żelem do dezynfekcji rąk.

Należy zachować przynajmniej metrowy dystans między zwiedzającymi i unikać zgromadzeń.

Zostaje zamknięte przejście z Kaplicy Sykstyńskiej do Bazyliki św. Piotra, z którego korzystały grupy.

Do muzeów będą wpuszczane wyłącznie małe grupy – do 10 osób plus przewodnik. One też muszą zachowywać wskazany dystans.

Wciąż można wypożyczać audioprzewodniki, ale najlepiej zarezerwować je razem z biletem.

Windy będą dostępne jedynie dla osób z niepełnosprawnością.

A jeśli dopadnie nas głód?

Przekąski i napoje można kupić bezpośrednio w automacie. Jedynym otwartym barem będzie bistro na Dziedzińcu Pinii – Cortile della Pigna. Kto chce zjeść obiad albo aperitivo, musi zarezerwować posiłek razem z biletem. Będą mieli Państwo taką opcję podczas rezerwowania. Trzeba wybrać konkretną godzinę – w przypadku obiadu jest to 12.00 lub 13.30 (45 minut na konsumpcję), aperitivu w piątki i soboty o 18.00 lub 19.30 (60 minut max na konsumpcję).

Ogrody Watykańskie

Obowiązuje ten sam reżim sanitarny co w przypadku wejścia do Muzeów Watykańskich, czyli termoskaner przed rozpoczęciem trasy i maseczka przez cały czas trwania wizyty. Należy przybyć 15 minut przed godziną wejścia i tu obowiązuje punktualność, nikt nie będzie czekał na spóznialskich, można zabrać jedynie mały bagaż podręczny, nie ma szatni, więc nie wpuszczą Państwa z ponadwymiarowym bagażem. Trasy piesze liczą maksymalnie 10 osób, minibus 12. Zmienia się miejsce odjazdu, busy będą odjeżdżać sprzed Cancello Petriano przy Largo del Sant’Uffizio. Dokładne miejsce odjazdu znajdą Państwo na oficjalnej stronie Muzeów Watykańskich – link poniżej.

http://www.museivaticani.va/content/dam/museivaticani/pdf/pop_up/covid_musei_vaticani_it.pdf

Więcej informacji na temat zwiedzania Muzeów Watykańskich znajdą Państwo w zakładce Arcydzieła Muzeów Watykańskich.

21 Responses

 1. Morrigan

  Witam,
  Zwracam się z zapytaniem jak na chwile obecną wygląda zakup biletów do obiektów muzealnych. Wybieram się do Rzymu w połowie sierpnia i chciałabym zwiedzić min. Koloseum, Forum Romanum i Palatyn, muzea Kapitolińskie, wille Borgheze oraz oczywiście muzea watykańskie. Byłaby to przykra niespodzianka, gdyby na miejscu okazało się, że bilety są do zakupu wyłącznie online. Będę wdzięczna za odpowiedź i jeśli to nie kłopot za udostępnienie linków do stron na których zakupie bilety (wiem że niektóre biura podróży oferują ich zakup, ale cena znacząco różni się od tych na miejscu).

 2. Magdalena

  Dobry wieczór raz jeszcze,

  Czy z dzieckiem 2-letnim wejdziemy do Muzeum Watykańskich? Liczyłam na to, że w końcu uda mi się zobaczyć ogrody, a tutaj się okazało, że są dostępne powyżej 5 roku życia.
  Jeżeli będę kupowała bilety online jakoś to moje dziecko muszę uwzględnić w liczbie osób? Czy kupuję tylko dwa normalne bilety dla męża i dla mnie?

  Czy jest coś w Rzymie co poleciłaby Pani do zwiedzania z takim maluchem? Co warto zobaczyć?
  Pozdrawiam 🙂

  • voiceofr

   Muzea Watykańskie są przyjazne dzieciom, ale proszę zabrać ze sobą spacerówkę, bo to są kilometry spaceru, mały nie da rady. Dwulatek nie potrzebuje rezerwacji, kupuje Pani bilety dla siebie i męża. Mogą Państwo zaryzykować wejścia do Muzeów Kapitolińskich czy do Villa Farnesina – piękne obiekty, a w Rzymie wciąż pustki, turystów jak na lekarstwo. Musi jednak Pani uwzględnić pogodę. W tym tygodniu mamy falę upałów, jest ciężko, trzeba chronić się przed upałami, zwłaszcza takie maleństwo. Wewnątrz muzeów muszą Państwo mieć maseczki. Mały może pobiegać w Villa Borghese, na Gianicolo czy Awentynie, ale w godzinach 11-14 proszę unikać nasłoniecznionych miejsc, jest naprawdę ciężko, duży stopień zagrożenia udarami. W Villa Celimontana niedaleko Koloseum jest fajny plac zabaw dla dzieciaków. Pozdrawiam i udanego pobytu.

 3. Piotr

  Proszę o informację czy bilet na kopułę bazylik św. Piotra nadal można kupić tylko na miejscu?

  • voiceofr

   Dobry wieczór,
   Raczej tak, nie sądzę, żeby pandemia coś zmieniła, jedynie Muzea Watykańskie wprowadziły przynajmniej do końca września zakup biletów wyłącznie przez internet. O ile pamiętam, za wstęp na kopułę można było płacić jedynie gotówką. Pozdrawiam.

 4. Aleksandra

  Dzień dobry,
  dziękuję za ciekawy wpis o Muzeach Watykańskich. Byłam na stronie Muzeów Watykańskich i być może nie byłam wystarczająco uważna, ale nie znalazłam opcji zakupu biletu: Muzea z Kaplicą Sykstyńską + Ogrody ? Czy mogę prosić o pomoc w tej sprawie?

  dziękuję,
  Aleksandra

 5. Beata

  Dzień dobry. Ja również nie znajduję opcji biletu: Muzea + Kaplica + Ogrody. Widzę tylko bilety na zwiedzanie ogrodów z przejazdem busem (20 EUR) lub pieszo z przewodnikiem (30 EUR), zaś osobno bilety do Muzeów Watykańskich (najtańsze po 17 EUR). Czy nie ma możliwości kupna tego w pakiecie, jak przeczytałam w kilku relacjach z wizyty? Pozdrawiam,

  • voiceofr

   Dzień dobry,
   Wizyta w Muzeach Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej jest wliczona w cenę biletu przy zwiedzaniu ogrodów pieszo. Bardzo proszę czytać dokładniej opisy przy cenniku, są tam wszystki informacje. Pozdrawiam.

   Vatican Gardens
   A tour of the Vatican Gardens is unique, as it takes the visitor through 2000 years of history. Besides the natural beauty of the gardens, the Vatican City is rich in monuments and precious works of art.
   The guided tour is conducted by an official Vatican Tour Guide. After clearing security, visitors are asked to climb the stairs on the far left of the entrance hall. The meeting point is located at the top of this staiway at the “Guided Tours” desk.
   The ticket enables the visitors to continue, on their own, a tour of the Vatican Museums and Sistine Chapel. The admission ticket is included.

   Full price ticket: € 30,00
   Reduced ticket: € 21,00
   Duration of the tour: about 2 hours

   In order to make the purchase on-line please have on hand the following documents: a credit card and names of all the participants.

 6. Karolina

  Dzień dobry! Jeśli na stronie Muzeów Watykanskich brak dostepnych biletów ( jesteśmy rodzinnie w Rzymie do 3.11) a na stronach pośredników jeszcze są dostępne wolne terminy, czy poleca Pani zakup biletów przez konkretnego pośrednika. Rozumiem, że innej opcji obecnie nie ma.

  • voiceofr

   Dzień dobry,
   Nigdy nie polecałam pośredników, szkoda, że czekała Pani z zakupem biletów do ostatniej chwili, bo szanse na nie są zerowe. Muzea sprzedają bilety z dużym wyprzedzeniem również ze względu na ograniczenia pandemiczne. Decyzja należy do Pani. Pozdrawiam.

 7. Tomek

  Dzień dobry,

  Wybieram się na weekend do Rzymu i zarezerwowałem opcje muzeum + ogród. W voucherze podana jest tylko jedna godzina 10:00. Czy orientuje się Pani czego dotyczy ta godzina, czy jest to godzina wejścia do muzeum czy też wejścia do ogrodów?

  Informacje na stronie w ofercie i na voucherze są moim zdaniem różne.

  Strona: The ticket includes admission (non guided) to the Vatican Museums and Sistine Chapel at the end of the tour of the Gardens.

  Voucher:On the day of the tour, before entering the Vatican Museums (Viale Vaticano), present an identity document and voucher to the Customer Care Staff at the entrance. There is a line reserved for visitors with a booking. Visitors are asked to present themselves 15 minutes before the departure of the tour.

  Ze strony wynika jasno, że pierwsze powinny być ogrody a po nich jest zwiedzanie muzeum. Czyli godzina 10 dotyczy wejścia do ogrodów.

  Natomiast informacja na voucherze mówi o godzinie wejścia do muzeów żeby stawić się 15min przed zaplanowanym czasem, czyli jednak ta 10:00 dotyczy muzeum?

  Byłbym bardzo wdzięczny jeśli mogłaby Pani rozwiać moje wątpliwości.

  Pozdrawiam,
  Tomek

  • voiceofr

   Dobry wieczór Panie Tomku,

   Zwiedzanie zacznie Pan od ogrodów, ale zawsze musi Pan wejść do hallu muzeów i najpierw przejść całą procedurę kontroli. W covidowych czasach procedury takie jak: mierzenie temperatury i skanowanie paszportu covidowego – green pass wydłużają czas wejścia, dlatego musi Pan przyjść wcześniej. Z hallu pokierują Pana na zwiedzanie ogrodów, od których zaczyna się zwiedzanie, ponieważ odwiedziny w ogrodach mają limitowany czas. Potem odprowadzą Państwa do muzeów i tam jest już nieograniczony czas zwiedzania. Proszę pamiętać o maseczce, którą musi Pan nosić przez cały czas zwiedzania, również na otwartej przestrzeni. Powodzenia!

 8. Kasia Nowakowska

  Muzeum Watykańskie piękne miejsce. Super że w artykule jest wszystko opisane jak zwiedzać, bo wie ludzi jadąc tam nie wie nic. Pewnie sie tam kiedyś wybiorę

 9. Kamil

  Dzień dobry,
  od jakiegoś czasu próbuję dostać się na stronę internetową:
  Koloseum, Forum Romanum, Palatyn – https://parcocolosseo.it/en/
  Niestety jest ona cały czas nieosiągalna.

  Orientujecie się Państwo, czy strona ma jakieś chwilowe problemy, czy zakup biletów do Koloseum odbywa się na jakiejś innej oficjalnej stronie?

  Pozdrawiam,
  Kamil

  • voiceofr

   Dzien dobry,
   Strona działa cały czas zarówno w języku włoskim, jak i angielskim. W tej chwili można kupić bilety do 16 kwietnia, te pola są oznaczone zielonym kolorem. Proszę kontrolować stronę, bo co tydzieć wpuszczane są nowe daty. Pozdrawiam.

   • Kamil

    Dziękuję za odpowiedź.
    Nie wiem czy piszemy o tej samej, oficjalnej stronie do zakupu biletów na zwiedzanie m.in. Koloseum.
    Być może ja robię gdzieś błąd.
    Bilety zakupione na stronie coopculture.it – wcześniej pisałem o stronie parcocolosseo.it (która w dalszym ciągu jest nieosiągalna).

    Pozdrawiam,
    Kamil

    • voiceofr

     Panie Kamilu,
     To ta sama strona, bo w momencie finalizowania zakupu biletów przekierowują na stronę coopculture. To jedyny autoryzowany sprzedawca biletów do Koloseum. Nie wiem, dlaczego Panu nie działa. Sprawdzałam kilka razy, dziś rano również. Mają dostępne daty do 23 kwietnia włącznie.

     • Kamil

      Bardzo Pani dziękuję za szybkie odpowiedzi 🙂

      Pozdrawiam,
      Kamil

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *