Rzym tak jak prawie całe Włochy zakończył dziś okres kwarantanny, ale nie epidemii. Do pełnej wolności jeszcze daleko, ponieważ kraj jest zamknięty do 3 czerwca, zarówno granice między regionami, jak i granice państwa. Zapowiada się raczej powolny powrót do normalności, a te dwa najbliższe tygodnie będą najlepszym sprawdzianem odpowiedzialności obywatelskiej i z pewnością zadecydują o najbliższych miesiącach w Italii.
18 maja ruszyła gospodarka, zwłaszcza sektor usług – fryzjerzy, gabinety kosmetyczne i estetyczne, sklepy, bary, restauracje. Na fryzjerów czekali wszyscy, większość pozarastała przez te 70 dni zamknięcia i ratowała się, jak mogła domowymi maszynkami z różnymi efektami. W salonach fryzjerskich znikną czasopisma z poczekalni, nie będzie można korzystać z telefonów komórkowych. Obowiązkowe maseczki.
Wszystko jest jeszcze nowe i dopiero za parę dni zobaczymy, jak to rzeczywiście działa w praktyce. W sklepach obowiązują maseczki, inaczej nie wejdziemy. Przymierzane ubrania muszą być dezynfekowane po każdym kliencie. Buty można przymierzać jedynie w specjalnych foliowych skarpetkach, w które powinny być wyposażone sklepy.
Papież Franciszek dzisiejszego ranka celebrował mszę przy grobie Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin. Po mszy została otwarta Bazylika św. Piotra, zamknięta 10 marca. Będzie sprawdzana temperatura ciała przed wejściem, obowiązkowo maseczki (przynajmniej na początku), ograniczona ilość wiernych wewnątrz i specjalna trasa wewnątrz bazyliki tak, aby zachować wymaganą odległość. Otwarto również wszystkie rzymskie kościoły.
Niedługo będą otwarte plaże, choć nikt tak do końca nie wie, jak one będą funkcjonować przy wymaganej odległości i reżimie sanitarnym. Powracają treninigi sportowe.
Można już spotkać się z przyjaciółmi i swobodnie poruszać zarówno po mieście, jak i w obrębie regionu bez konieczności prezentowania autocertyfikatu.
25 maja ruszają baseny i siłownie, choć te ostatnie będą miały problem, ponieważ muszą zapewnić 2-metrowy dystans między ćwiczącymi.
Najpózniej, bo dopiero 15 czerwca ruszą kina i teatry. Wszystkie wielkie koncerty plenerowe zostały przełożone na 2021 rok.
Powoli ruszają muzea. Obowiązkowe maseczki, zakaz używania audioprzewodników, w wielu obiektach także pomiar temperatury. Muzea Watykańskie i Galleria Borghese będą sprzedawać bilety wyłącznie on-line. Galleria Borghese robiła to już wcześniej, ale Muzea Watykańskie nie, nie będzie już kolejek pod murami. Muzea Watykańskie nie podały jeszcze daty otwarcia.
Dziś ruszyła Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea.
19 maja ruszają symbolicznie Muzea Kapitolińskie – jako symbol odrodzenia miasta, Galleria Borghese, Palazzo Braschi z przedłużoną do 21 czerwca wystawą ‘Canova. Eterna Bellezza’, a także MAXXI.
Koloseum prawdopodobnie ruszy 28 maja, ale nie ma jeszcze potwierdzonej daty ani nowych zasad zwiedzania.
Wielka i długo oczekiwana wystawa na 500-lecie śmierci Rafaela ruszy 2 czerwca i zostaje przedłużona do końca sierpnia.
Wielka rewolucja i kłopoty w transporcie rzymskim ze względu na ograniczenia przewozu osób, ale temu poświęcę oddzielny artykuł.
Leave a Reply