Kiedy w sierpniu pada śnieg – Matka Boska Śnieżna

Matka Boska Śnieżna przyśniła się tej samej nocy, z 4 na 5 sierpnia 358 roku patrycjuszowi rzymskiemu Giovanniemu i papieżowi Liberiuszowi, prosząc o budowę świątyni w miejscu, w którym nazajutrz ujrzą świeży śnieg. A jeśli w Rzymie w sierpniu pada śnieg, to może być to tylko cud.

Zarówno Giovanni, jaki i papież doskonale odczytali prośbę Maryi i już wkrótce stanęła w tym miejscu świątynia zwana Bazyliką Liberiańską, choć tak naprawdę istnieje mało wzmianek dotyczących tejże bazyliki. Dopiero papież Sykstus III, rok po soborze w Efezie (431 rok), na którym uznano Maryję Matką Bożą, rozpoczął budowę najważniejszej świątyni dedykowanej Matce Bożej, stąd wezwanie Santa Maria Maggiore – Matka Boska Większa.

Pięknie namalował to Jacopo Zucchi, główny współpracownik Giorgia Vasariego. ‘Cud śniegu’ – ‘Miracolo della Neve’ można podziwiać w Pinakotece Watykańskiej. 

Miracolo della Neve – Jacobo Zucchi Muzea Watykańskie

Co roku, od 1983 roku, 5 sierpnia wieczorem wierni i turyści gromadzą się na placu przed bazyliką, aby uczestniczyć w spektaklu: światło i dźwięk zakończonym ’opadami sztucznego śniegu’. To wydarzenie wręcz wrosło w rzymską tradycję.

Czekając na śnieg …

Matka Boska Śnieżna – Santa Maria ad Nives. Ileż kościółków pod takim wezwaniem można spotkać, przemierzając górskie szlaki.

Matka Boska Śnieżna – opady śniegu przed Santa Maria Maggiore

Uczestniczyłam w tym spektaklu 5 sierpnia 2014 roku. Miał charakter religijny: śpiewy przeplatały wspomnienia kolejnych papieży: od Jana XXIII po papieża Franciszka. Ale i tak największe wrażenie zrobiły opady śniegu, które rozpoczęły się już po 23.00, a nie jak oznajmiali organizatorzy o 24.00. Bądzcie wcześniej.

Pada śnieg, pada śnieg …

A wcześniej, podczas głównej uroczystości w bazylice o godzinie 10.00 i podczas wieczornych nieszporów o 17.00 deszcz białych płatków róż spadających z kasetonowego sufitu upamiętnia ‘cud śniegu’. Biel to kolor dedykowany Madonnie w odróżnieniu od czerwieni róż zasypujących Panteon w Zielone Świątki. Polecam tę uroczystość 5 sierpnia w Bazylice Santa Maria Maggiore. Warto! Sama bazylika jest elegancka, subtelna i bardzo kobieca, przynajmniej dla mnie.

Santa Maria Maggiore podczas uroczystej mszy porannej 5 sierpnia

Wewnątrz bazyliki, w Kaplicy Paulińskiej (zwanej także Borghese) – prawdziwym klejnocie architektury, ponad cudowną ikoną Salus Populi Romani znajduje się płaskorzeźba, na której papież Liberiusz wyznacza na śniegu granice świątyni.

Santa Maria Maggiore- Kaplica Paulińska

Tegoroczna edycja stała pod znakiem zapytania. Brakowało 12 tysięcy euro na jej realizację. Szczęśliwie dotarła na metę, także dzięki handlowcom z Eskwilinu, na którym to wzgórzu wznosi się Bazylika Santa Maria Maggiore. Ma być poświęcona odrodzeniu paryskiej Notre-Dame oraz hołdem złożonym Leonardowi da Vinci z okazji 500-lecia śmierci tego geniusza.

Oto program wieczoru:

21.00 Uroczyste otwarcie hymnem Włoch i Watykanu w wykonaniu orkiestry karabinierów

Muzyka – arie oniryczne

Pieśni rzymskie i neapolitańskie

Spektakl liryczny z pięcioma pieśniami z repertuaru klasycznego

Lektura traktatu napisanego przez Cesare Esposito – inicjatora obchodów z okazji uroczystości Matki Boskiej Śnieżnej

Pierwsze opady śniegu

Ave Maria

Drugie opady śniegu

Trzecie opady śniegu i aria “Nessun dorma” z opery “Turandot” Pucciniego

6 Responses

 1. Moni

  Witam. Wybieram się z rodziną do Rzymu w terminie 14-23 Sierpnia i czytam wszystko na tym blogu, tu znalazłam moc praktycznych informacji i myślę że z Pani wskazówkami będzie o wiele łatwiej. Wybieramy się na modlitwę Anioł Pański na placu św. Piotra 15 sierpnia i w związku z tym mam pytanie: ile wcześniej należy być na placu i czy wcześniej też jest jakieś spotkanie z papieżem?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Kontrola odbywa się przy wejściu na Plac św. Piotra. Myślę, że około 11.15 wystarczy, aby ze spokojem wejść. Papież pojawia się w oknie dopiero o 12.00, nie wcześniej, jest gorąco. Proszę nie zapomnieć o nakryciu głowy, wodzie i filtrach. Widzę, że Państwo będą ponad tydzień w Rzymie. Proszę jechać do Tivoli, a tam zobaczyć Villę d’Este z jej fantastycznymi ogrodami.http://www.villadestetivoli.info/indexe.htm Naprawdę warto. Pozdrawiam i życzę udanej wyprawy.

 2. Moni

  Dziękuję za odpowiedź i dalsze wskazówki. Do Tivoli na pewno pojedziemy. Gdzieś czytałam że w czwartki o 7 rano są msze po polsku przy grobie Jana Pawła II ale nie wiem czy to aktualne a gdyby tak to ja można byłoby się tam dostać ?

  • Voice of Rome

   Msze odbywają się o 7.10. Nie jest wymagana rezerwacja, trzeba być w Bazylice o 7, kiedy ją otwierają.

 3. moni

  Czyli rano trzeba kupić bilet na zwiedzanie Bazyliki i dopiero można wejść do Bazyliki aby uczestniczyć we mszy czy można wejść tylko na mszę? Przepraszam za tyle pytań ale pierwszy raz wybieramy się do Rzymu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *