30 czerwca wstęp wolny do Muzeów Watykańskich

posted in: Muzea Watykańskie, Watykan | 12

Zgodnie z tradycją w ostatnią niedzielę miesiąca można zwiedzać Muzea Watykańskie za darmo, o ile data ta nie koliduje ze świętami religijnymi.

Kilka dni temu czytałam w tutejszej prasie artykuł, w którym jedna z przewodniczek po Muzeach Watykańskich narzekała na nieludzkie warunki pracy: zaduch (wszak większość pomieszczeń muzealnych nie ma klimatyzacji), ścisk, którego kulminacją jest szczególnie koszmarne zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej. I niestety, ma rację, gdyż sama tego doświadczyłam. Nigdy nie udało mi się zobaczyć Kaplicy Sykstyńskiej w normalnych warunkach, bo trudno mówić o komforcie.

Powoli zwiedzanie tych fantastycznych muzeów zamienia się w koszmar, zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy wchodzi większość grup. Po południu jest lepiej, ale brak klimatyzacji daje się we znaki sczególnie w letnich miesiącach. I moim zdaniem dyrekcja powinna w końcu rozwiązać ten problem, bo 20 tys. odwiedzających dziennie to przesada. Może powinna limitować wejścia jak Galleria Borghese, ale dzięki temu mamy komfort zwiedzania.

Tym z Państwa, którzy wybiorą się na niedzielne, bezpłatne zwiedzanie Muzeów Watykańskich radzę stanąć w kolejce o 7 rano, zaopatrzyć się w wodę po przejściu kontroli bezpieczeństwa, pozwoli przeżyć te koszmarne upały. A przede wszystkim przygotować się merytorycznie, co pozwoli oszczędzić nerwów. Niestety, od Galerii Map do Kaplicy Sykstyńskiej będą przesuwać się Państwo w ogromnym tłoku. Proszę uważać na portfele i dokumenty!

Wstęp od 9.00 do 14.00 – ostatnie wejście o 12.30. O 13.30 trzeba już opuszczać sale.

Na zdjęciu oryginalne brązowe pawie, pochodzące z Mauzoleum Adriana (dziesiejszego Castel Sant’Angelo), które zdobiły dziedziniec dawnej Bazyliki św. Piotra zbudowanej za czasów cesarza Konstantyna. To arcydzieło jest eksponowane w odrestaurowanym skrzydle Braccio Nuovo. Owiedzcie je! Jest przepiękne i nie zadeptane przez tłumy.

12 Responses

 1. Sylwester

  Witam. ,,Zwiedzałem” Kaplicę Sykstyńską kilka lat temu. To koszmar. Tłumy, żółwie tempo i raj dla kieszonkowców (wszyscy gapią się w górę). Mam takie marzenie aby zobaczyć kaplicę o drugiej w nocy, gdy nikogo tam nie ma, ale nie znam żadnego biskupa. W tym roku wybieram się trzeci raz do Rzymu i cieszę się, że te wszystkie ,,must see” mam za sobą. Luzik, butelka wody ze sobą, trzymanie się cienia i jakoś pójdzie. Pozdrawiam. Sylwester Mrozik.

 2. Ewa

  Dzień dobry,
  Byłam w Muzeach w niedzielę 30 czerwca. To było coś strasznego, tłum niesamowity, nie sposób przejść z jednej strony “korytarza” na drugi, nie mówiąc już o obejrzeniu jakiegokolwiek eksponatu. Zaduch niesamowity, pełno Azjatów, ja po godzinie miałam już dosyć, zwłaszcza, że weszłam jako jedna z pierwszych już około 9.10 (odstałam swoje, już przed 7 rano był spory tłum). Rozluźniło się po wyjściu z Kaplicy Sykstyńskiej (do której dotarłam dopiero około 12.20), w Pinakotece nie było za to prawie nikogo. Niestety, pomimo, że weszłam prawie o godzinie otwarcia, musiałam wyjść w związku z zamknięciem. Muzea są ogromne i nie sposób ich “obejść” w godzinach oferowanych do zwiedzania w trakcie darmowego wejścia (pomimo, że nie wszystkie obiekty były otwarte). Natomiast postawy większości zwiedzających są niestosowne do miejsca, już nie mówiąc o nagminnym fotografowaniu Kaplicy Sykstyńskiej czy “dzikim” pędzie zwiedzających przez Muzea, zwłaszcza ze strony zorganizowanych grup wycieczkowych. Momentami tworzyły się korki, jak np. przed wejściem do Galerii Map i w wielu innych miejscach. Szczerze współczuję pracownikom, zwłaszcza tym pilnującym porządku w Kaplicy. Większość ludzi chyba nie zdaje sobie sprawy, że mimo wszystko Kaplica to kościół. Ogólnie Muzea są przepiękne, ale chyba nie na okres darmowego zwiedzania.
  Dziękuję za Pani stronę i dokonywane aktualizacje, bardzo pomogły mi informacje pozyskane z Pani strony w zorganizowaniu pobytu w Rzymie. Wiele informacji było przeogromnie przydatnych, zwłaszcza w zakresie porannego wstawania, ustawiania się w kolejkach, remoncie linii metra A. Z zainteresowaniem przeczytałam inne Pani artykuły zamieszone na stronie.
  Przepraszam za ten komentarz, ale chciałam podzielić się moimi doświadczeniami, które w pełni potwierdzają Pani uwagi. Dziękuję za wspaniałą stronę. Bedę tu zaglądać często, a na pewno przed kolejnymi (mam nadzieję) wyjazdami do Rzymu (wrzuciłam monetę do Fontanny di Trevi 🙂 więc liczę na to, że do Rzymu jeszcze wrócę).
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Ewo,
   Bardzo dobrze, że zamieściła Pani ten komentarz, ponieważ niektórym czytelnikom wydaje się, że wyolbrzymiam sprawy. Niestety, tak się ostatnio zwiedza Muzea Watykańskie również codziennie przed południem, stąd takie dramatyczne apele przewodników, ciężko pracować w takich warunkach. Byłam w muzeach w ostatnią niedzielę marca i takie same tłumy i barbarzyńskie zachowania zwłaszcza w Kaplicy Sykstyńskiej, którą wszyscy chcą zobaczyć, korki w Galerii Map, o której Pani pisze. Gdyby ludzie byli bardziej cywilizowani, być może inaczej by to wyglądało. Na pewno Pani wróci do Rzymu, czego życzę. Pozdrawiam.

   • Ewa

    Dzień dobry,
    W zupełności się z Panią zgadzam, najwyraźniej działa owe “must see”, podejrzewam, że gdyby Kaplica była ulokowana na początku zwiedzania to pozostałe eksponaty można byłoby oglądać we względnym spokoju 🙂 bo i tak większość rozpędzonych grup nawet nie zwracała uwagi lub nie wykazywała większego zainteresowania tym co było wokoło (przepraszam, że generalizuję, nie chciałabym nikogo urazić, ale niestety tak to raczej wyglądało w dniu 30 czerwca).
    Jeszcze raz dziękuję za wspaniałą stronę. Będę Pani częstym czytelnikiem.
    Pozdrawiam serdecznie.

 3. Grzegorz

  Pozwoli Pani, że zadam tu pytanie “niezwiązane” z tematem, bo o kupno biletu. Otóż, rezerwując bilety dla 2 osób i dziecka 4 letniego, dla którego nie ma konieczności kupowania biletu, proces rezerwacji pomija dziecko. Rezerwuje 2 bilety, płacę za nie, a wzmianki o obecności dziecka nie ma w ogóle. Nie chciałbym być zmuszony przed wejściem do pozostawienia córeczki w miejscu przechowywania wózków… 🙂

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   W kasach wymienią Panu voucher na bilet i wydadzą go dziecku, pobierając opłatę €2 za wejście o tej samej godzinie. Musi Pan przedstawić dokument tożsamości dziecka. Wózki bez problemu poruszają się po Koloseum, jest winda, którą dotrze Pan na wyższy poziom. Pozdrawiam.

 4. Ingrid

  Dzień dobry.Będę w Rzymie w październiku.Kupiłam bilety do muzeum watykańskiego online na 9.30.czy istnieje możliwość by zacząć zwiedzanie od Kaplicy Sykstyńskiej?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Nie ma takiej możliwości, Kaplica Sykstyńska znajduje się na końcu trasy zwiedzania i to jest jedyny sposób, aby tam dotrzeć. Pozdrawiam.

 5. Beata

  Dzień dobry, czy 27 października zwiedzanie Muzeum Watykańskiego będzie bezpłatne?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *