Linia metra A w remoncie od czerwca do sierpnia

posted in: Rzymskie ABC | 26

Linia metra A Anagnina Battisitini to najważniejsza linia turystyczna Wiecznego Miasta. Jej opłakany stan techniczny zmusił w końcu włodarzy miasta do podjęcia decyzji o remoncie torów. Remont rozpoczął się 8 czerwca. Kto z Państwa planuje poruszanie się tą linią metra podczas letniego pobytu w Rzymie, powinien zapoznać się z harmonogramem remontu.

Oto plan prac:

 1. Odcinek Anagnina – Subaugusta zamknięty 22, 23 czerwca oraz 6,7,13 i 14 lipca
 2. Odcinek Anagnina – Colli Albani zamknięty 20 i 21 lipca
 3. Odcinek Anagnina – Termini zamknięty od 4 do 13 sierpnia
 4. Odcinek San Giovanni – Ottaviano zamknięty od 14 do 19 sierpnia
 5. Odcinek Termini – Battistini zamknięty od 20 do 25 sierpnia

Najbardziej uciążliwy będzie sierpień. Oczywiście miasto zapewni nawetki zastępcze, ale to kropla w morzu potrzeb, w praktyce pokryją może 10 % składu metra, więc awaryjnie kto planował poruszać się metrem A, powinien pomyśleć o alternatywnych trasach autobusami.

Polecam Państwu aplikację www.moovitapp.com, która ułatwi poruszanie się w mieście.

Nadal jest nieczynna stacja metra Barberini.

26 Responses

 1. Dorota

  Witam! Właśnie od 22.06.19 mamy w planie zwiedzanie Rzymu. Przylatujemy na lotnisko Ciampino i mamy zaplanowany dojazd autobusem ATRAL a nastepnie od metra stacji Anagnina do centrum. Czy w związku z zamknięciem początkowego odcinka metra szukać innego dojazdu? Czy liczyć na komunikację zastępczą?

 2. Dorota

  Witam! Bardzo dziękuję bardzo za informacje. Juz wróciliśmy z Rzymu i dojechaliśmy do centrum wg Pani podpowiedzi połączeniem Ciampino Airlink -Bus Atral do stacji Ciampino a następnie pociągiem do stacji Roma Termini.Jeśli ktoś nie zdąży wcześniej zarezerwować można kupić taki bilet w kasie na lotnisku ( niedostepny u kierowcy).Wracając trafiliśmy na strajk metra i ponownie musieliśmy zmienić plan dojazdu na lotnisko. Taki sam bilet łączony z Roma Termini do Ciampino Aeroporto można kupić na dworcu w automatch lini Trenitalia.Jeszcze raz dziekuję:)

  • Voice of Rome

   Świetnie sobie Pani poradziła pomimo strajku i remontów. Dotkęła Pani przez moment tego, z czym my tu borykamy się na co dzień, niestety, transport miejski strajkuje przynajmniej raz w miesiącu.

 3. Ewa

  Witam, dnia 3.08 przylatuję do Rzymu na lotnisko Ciampino, hotel mam zarezerwowany na Via Nazionale. W związku z remontem linii A jak najtaniej i najszybciej dostać się z lotniska do ww. lokalizacji?

  • Voice of Rome

   Oto komentarz jednej z czytelniczek, której także doradziłam dojazd z Ciampino na Termini. 3 sierpnia akurat nie ma prac. Stacja metra Repubblica też już jest otwarta. Z Termini to blisko na Via Nazionale piechotą, jeszcze bliżej ze stacji metra Repubblica, ale tam nie ma windy. https://www.lefrecce.it/B2CWeb/search.do?parameter=searchOutputViewer&cFID=tvpmFiQksmPH.

   Juz wróciliśmy z Rzymu i dojechaliśmy do centrum wg Pani podpowiedzi połączeniem Ciampino Airlink -Bus Atral do stacji Ciampino a następnie pociągiem do stacji Roma Termini.Jeśli ktoś nie zdąży wcześniej zarezerwować można kupić taki bilet w kasie na lotnisku ( niedostepny u kierowcy).Wracając trafiliśmy na strajk metra i ponownie musieliśmy zmienić plan dojazdu na lotnisko. Taki sam bilet łączony z Roma Termini do Ciampino Aeroporto można kupić na dworcu w automatch lini Trenitalia.Jeszcze raz dziekuję:)

 4. Iza

  Witam, jeszcze raz dziękuję za informację dotyczącą zwiedzania Watykanu.
  I proszę o jeszcze jedną radę.
  Przylatujemy 13.08 do Ciampino, wylot- 17.08. Jak widzę- 13.08 jeszcze można się dostać linią A z Termini do Cipro, gdzie mieszkamy, a na Termini można dojechać autobusem. “Schody” zaczynają się 14.08. Jestem trochę przerażona, bo z Cipro w kierunku centrum dojadę tylko na Lepanto, a potem całe centrum , w tym Termini, gdzie możnaby przesiąść się na linię B zamknięte. I co pozostaje- na piechotę to tragedia w sierpniu ze starszą mamą. Czy są jakieś autobusy? Szukam w Internecie, ale nie jest to łątwe. Także muszę zmodyfikować dojazd na Ciampino. Czy w tej sytuacji najlepiej pojechać metrem na Anagninia, a stamtąd już na lotnisko? Proszę o pomoc.
  Serdecznie pozdrawiam
  Iza

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   14 sierpnia z Cipro dojedzie Pani tylko na Ottaviano San Pietro, a nie Lepanto. A z Ottaviano nie ma problemu, z Via della Conciliazione – róg Via Traspontina jeżdżą autobusy na dworzec Termini. Po przejściu mostu Vittorio Emanuele, jest długie Corso Vittorio Emanuele, które prowadzi do kościoła Gesu, a więc ścisłe centrum. Pełno wzdłuż przystanków autobusowych. Autobusów jest pełno i jeżdżą, bo gdyby rzymianie mieli liczyć na metro, to naprawdę musieliby zacząć chodzić piechotą. Linia A jest w katastofalnym stanie, zagraża bezpieczeństwu i dlatego przeprowadzają remont w okresie wakacyjnym, kiedy nie ma uczniów, w przyeciwnym razie byłby paraliż miasta. Z dworca Termini spokojnie zejdzie Pani na linię metra B. Ta działa, nie działa jedynie linia A. Proszę kliknąć w ten link https://muoversiaroma.it/#sthash.kPVKWFtU.dpbs, a na telefonie aplikacja moovit. Bardzo pomaga poruszać się po mieście. Wstuka Pani, dokąd chce jechać i o której i po kłopocie.
   Z Ciampino i na Ciampino najlepiej dojechać specjalnym połączeniem Ciampino Airlink. Moi czytelnicy skorzystali z niego i działa. https://www.trenitalia.com/en/services/ciampino-airlink.html. Pozdrawiam

   Juz wróciliśmy z Rzymu i dojechaliśmy do centrum wg Pani podpowiedzi połączeniem Ciampino Airlink -Bus Atral do stacji Ciampino a następnie pociągiem do stacji Roma Termini.Jeśli ktoś nie zdąży wcześniej zarezerwować można kupić taki bilet w kasie na lotnisku ( niedostepny u kierowcy).Wracając trafiliśmy na strajk metra i ponownie musieliśmy zmienić plan dojazdu na lotnisko. Taki sam bilet łączony z Roma Termini do Ciampino Aeroporto można kupić na dworcu w automatch lini Trenitalia.Jeszcze raz dziekuję:)

 5. Iza

  Dobry wieczór,
  dziękuję. Link działa. Kupiłam bilety. Aplikacja Moovit zainstalowana. Dam znać po powrocie. Pozdrawiam

 6. Magdalena Niemiec

  Witam! Dobrze, że natknęłam się na tą stronę. 12 sierpnia pierwszy raz lecimy z mężem do Rzymu na 3 dni (świętujemy 20 rocznicę ślubu). Będziemy w poniedziałek wcześnie rano, a wracamy wieczorem 15 sierpnia (święto!). Czy będziemy mieli problem z transportem z i na lotnisko Ciampino ? Ile to może nas kosztować? Będziemy mieszkać w okolicach stacji metra Cipro. Proszę o wskazówki, bo i bez remontu metra mam strach w oczach, tym bardziej że z językiem obcym nie za dobrze.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Gratulacje z okazji rocznicy.
   Czy widziała Pani mapki w artykule? One są bardzo dobrze objaśnione.
   Od 1 marca jest nowe połączenie z lotniska Ciampino na Termini pociągiem, najtańsze i najskuteczniejsze, bo nie stoi się w korkach. Kosztuje €2.70 na osobę, moi czytelnicy już z niego korzystali i chwalą sobie. To link do zakupu biletów https://www.trenitalia.com/en/services/ciampino-airlink.html
   Tak samo wróci Pani 15 sierpnia, tyle, że musi dojechać autobusem na Termini, bo metro już nie będzie kursować, a ze stacji Cipro dojedzie Pani tylko 1 przystanek Ottaviano San Pietro. Są autobusy, np. 40 czy 64 jadące na dworzec, uwaga na kieszonkowców. Mają też kursować autobusy zastępcze za metro, ale na nie za bardzo bym nie liczyła. Proszę zainstalować sobie aplikację moovit. Pomoże w poruszaniu się po Rzymie http://muovi.roma.it.
   Pozdrawiam i życzę wspaniałego pobytu.

 7. Magdalena Niemiec

  Dziękuje za gratulacje i bardzo precyzyjną odpowiedź. Już jestem spokojniejsza i mam nadzieję na podróż bez dodatkowych przygód :). Mam jeszcze jedno pytanie, być może banalne, ale podróżującym światowcem nie jestem. Jak dokładnie kupić ten bilet na pociąg z lotniska i na lotnisko? Czy mogę go już kupić w Polsce, można wydrukować? Czy trzeba mieć aplikacje? Czy one są na konkretny dzień (data)? Czy trzeba je gdzieś skasować? Pozdrawiam gorąco.

  • Voice of Rome

   Można je kupić od razu na https://www.trenitalia.com/en.html Na oficjanej stronie trenitalia wstuka Pani Ciampino Airport Roma Termini datę i godzinę odjazdu ilość podróżujących osób. Wydrukuje Pani bilety, powinien być na nich kod do skanowania i po kłopocie. Poradzi sobie Pani na miejscu, nie trzeba się stresować, powodzenia.

 8. Magdalena Niemiec

  Przepraszam, ze tak męczę, ale zastanawiam się nad kupnem biletów na ten pociąg w Polsce, bo jak lot się opóźni ? Czy nie można na miejscu kupić biletów ?

  • Voice of Rome

   Można kupić bilet tylko w kasach na lotnisku, kierowca nie sprzedaje biletów.

 9. Karolina

  Dzień dobry! Będę w sierpniu 14-18 w Rzymie, hotel w Cinecitta. Myślę, żeby się przesiąść głównie na autobusy ale chciałam zapytać jak “fizycznie” wygląda korzystanie z komunikacji zastępczej metra, te tzw nawetki? Gdzie one podjeżdżają? Konkretnie pod linię metra na jakieś specjalne stanowiska? Na przystanki autobusowe zlokalizowane najbliżej stacji metra? Jak wyglądają? Są jakoś oznaczone? W sensie mają tablice z linią jaką zastępują i np. Końcową stacją? Przepraszam jeśli pytania wydają się prozaiczne ale nigdy nie korzystałam i chciałabym się przygotować i nie zgłupieć na przystanku. I najbardziej prozaiczne z pytań, karta metra, np 72 godzinna obowizuje tak jak zwykle na wszystko?

 10. Teresa

  Dzień dobry Pani Urszulo 🙂
  Właśnie przymierzam się do zakupu biletu do Rzymu. Planuję podróż w połowie października.
  Proszę o informację, czy remont metra linii A przebiega dotychczas zgodnie z harmonogramem.
  Zastanawiam się czy nie wybrać jako docelowe lotnisko Fiumicino zamiast Ciampino.
  Jak Pani myśli ??

  • Voice of Rome

   Myślę, że nie ma takiej potrzeby. Remont jest przewidziany do 25 sierpnia i jak na razie przebiega zgodnie z planem. Potem uczniowie wracają do szkół, więc nie wydaje mi się, żeby go przedłużyli, niemniej jednak decyzja należy do Pani. Pozdrawiam.

 11. Iza

  Dzień dobry,
  Byłyśmy z mamą w Rzymie 13-17.08.2019. Było cudownie.
  Dojazd z Ciampino do Termini: Airlink- na stacji Ciampino musiałyśmy czekać ponad godzinę w upale na dworcu, bo autobus spóźnił się 5 minut i nie zdążyłyśmy na pociąg- brak sprzężenia autobusu z pociągiem. To był tylko 1 “niewypał” na szczęście. W drodze powrotnej było już super- wszystko zagrało- szybko, sprawnie i tanio. Na Termini bez problemu ze znalezieniem peronu- wszystko dobrze oznakowane. Po Rzymie poruszałyśmy się – 1 dnia metrem A, później głównie autobusami i linią metra B. Z naszego miejsca zamieszkania- okolice stacji metra Cipro kursuje autobus nr 492 co około 15 minut- dojeżdża do wszystkich atrakcji Rzymu- okolice Piazza Navona, Fontana di Trevi, dworzec Termini. Kupiłam bilet tygodniowy i jeździłyśmy do oporu. Jechałyśmy też autobusem nr 115 z Trastevere przez Piazzale Garibaldi na wzgórzu Janniculum ( oczywiście z przerwą na zdjęcia na punkcie widokowym) i dalej do centrum Rzymu, wysiadłyśmy w okolicy mostu po drugiej stronie Tybru blisko zamku Anioła.
  Bardzo dziękuję za wskazówki odnośnie połączenia z Ciampino i aplikacja Moovit- bardzo przydatne, rozkłady jazdy są aktualne. Tylko czasem autobusy się spóźniają.
  Pozdrawiam serdecznie Iza

  • Voice of Rome

   Dziękuję pięknie za ten komentarz. Cieszę się, że wyjazd się udał. Transport w Rzymie to oddzielna opowieść, a była Pani w wyludnionym sierpniu. Pozdrawiam serdecznie Panią i mamę.

 12. Beata Gozdziak

  Jak.wypelnic rubrykę cod fiskalny przy zamaowianiu biletów do galerii Borgese on line

  • Voice of Rome

   A czy musi ją Pani wypełniać? Czy to blokuje procedurę zakupu? Czy próbowała Pani kupić bilet na stronie w wersji włoskiej czy angielskiej, ponieważ il codice fiscale to osobisty numer nadawany obywatelom włoskim i rezydentom we Włoszech i jeszcze nigdy nie spotkałam się, aby był wymagany podczas zakupu zwykłych biletów? W razie problemoów proszę kontaktować się ze sprzedawcą. Pozdrawiam.

 13. Tomasz

  Witam.
  3 października 2019 wybieram się do Rzymu. Jak najszybciej z lotniskalub najłatwiej dostać się na stację metrzz lotniska Ciampino do staji metra Cipro? Z góry dziękuję za odpowiedź. Tomasz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *