Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Sala Zwierząt

posted in: Muzea Watykańskie, Watykan | 0

Sala Zwierząt – Sala degli Animali – kamienne zoo, jak je określił prof. Paolucci, to miejsce, które celebruje piękno natury, domowej i dzikiej. XVIII-wieczni kopiści, autorzy eksponowanych posągów, zreinterpretowali antyk na swój sposób, bo większości tych dzikich zwierząt nigdy nie widzieli na własne oczy. Zachwyca gama kolorów marmurów pochodzących z Afryki i Azji, odnalezionych na rzymskich wykopaliskach.

Do Sali Zwierząt wchodzimy bezpośrednio z Dziedzińca Oktagonalnego. Powstała z woli papieża Piusa VI Braschi, papieża rodem z Romanii. Po lewej stronie jedynie z daleka w niszy możemy podziwiać posąg Meleagra – mitycznego myśliwego z psem u boku i głową zabitego dzika kaledońskiego, nasłanego na ziemie Attyki przez Artemidę w zemście, kiedy ojciec Meleagra zapomniał złożyć jej ofiarę.

Meleagros z głową dzika kaledońskiego

Po prawej stronie zobaczą Państwo ofiarę Mitry. Mitraizm był religią bardzo popularną w I wieku i konkurencyjną dla chrześcijaństwa. W samym Rzymie do tej pory zachowało się kilkanaście mitreów, czyli miejsc kultu perskiego boga Mitry. Oto widzimy zabijanego byka, jego ściekającą krew liże pies, wąż również zbliża się, aby ją polizać. Mało tego, rak gryzie genitalia konającego byka. To symboliczny akt zwycięstwa dobra nad złem.

Ofiara Mitry

Dalej fenomenalny jaguar autorstwa znakomitego Francesca Franzoniego z Carrary. Rzuca się w oczy żółtawy płaszcz kota.

Jaguar – Francesco Franzoni

Lew pożerający konia. Z oryginału zostało niewiele. Franzoni odtworzył ten posąg zgodnie z filozofią słynnej szkoły kopistów, do której należał. Reinterpretacja antyku na swój sposób. Brakowało głowy czy innej części ciała, brano je z innych posągów, a tych nie brakowało.

Lew pożerający konia – Francesco Franzoni
Wspaniałe kolorowe marmury

Centrum tej części sali zdobi wspaniała mozaika, przedstawiająca dary, które według rzymskiej tradycji ofiarowywano zaproszonym gościom podczas bankietów. Dary te stanowiły część protokołu rzymskiego, oczywiście wśród wyższych sfer – należały do nich ryby, dziczyzna, owoce etc.

Rzymska mozaika pełna darów

Z tej części sali wchodzi się do Galerii Posągów.

Przeczytaj również:

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Dziedziniec Pinii (Cortile della Pigna)

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Apoksyomenos

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Dziedziniec Oktagonalny

Arcydzieła Muzeów Watykańskich- Galeria Map (Galleria delle Carte Geografiche).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *