Darmowy wstęp do muzeów państwowych – nowe zasady

posted in: Wiadomości z Rzymu | 41

W połowie listopada włoski minister kultury Alberto Bonisoli ogłosił zniesienie darmowych wstępów do muzeów państwowych w pierwszą niedzielę miesiąca. Wprowadził je jego poprzednik Dario Franceschini w 2014 roku. Nie oznacza to jednak, że darmowe wstępy zostaną całkowicie zniesione.

Jeszcze 3 lutego i 3 marca wejdziecie gratis do muzeów państwowych na starych warunkach.

Bonisoli chce wprowadzić 20 dni w ciągu całego roku, kiedy będzie można zwiedzić muzea za darmo. Część dat zaproponuje ministerstwo tak jak wstęp wolny od 5 do 10 marca 2019 roku w ramach Tygodnia Kultury.

8 dni wolnych pozostawia do dyspozycji dyrektorów poszczególnych obiektów muzealnych. To oni zadecydują, kiedy wprowadzić darmowe zwiedzanie i niekoniecznie będzie to niedziela. Pierwsza niedziela miesiąca gratis pozostanie w okresie od października do marca, kiedy nie ma tak wielkiego przepływu turystów.

Młodzi od 18 do 25 lat będą mogli zwiedzać muzea za €2 przez cały rok.

Bonisoli chce w ten sposób wyrobić we Włochach nawyk odwiedzania muzeów i zapoznanie się z bogatym dziedzictwem kulturowym Półwyspu Apenińskiego. Jego pomysł został natychmiast skrytykowany. Franceschini orzekł, że jeśli coś dobrze funkcjonuje, to nie powinno mieć barw politycznych. Przypomnijmy jednak, że projekt Franceschiniego pozbawił zniżek osoby po 65 roku życia w zamian za tę jedną niedzielę w miesiącu gratis dla wszystkich. Reforma jest potrzebna. Niektóre obiekty jak Koloseum przeżywają tego dnia oblężenie i trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Jak to wypadnie w praktyce, zobaczymy.P.S. Dekret wchodzi w życie 28 lutego 2019, o czym poinformowano wczoraj, tj. 14 lutego na konferencji prasowej. A 26 lutego rusza wielka kampania informacyjna.

P.S. A oto szczegóły kampanii.

Ministerstwo uruchomiło specjalną stronę dedykowaną inicjatywie – www.iovadoalmuseo.it

Na stronie znajdziecie wyszukiwarkę, w której wystarczy wpisać poszukiwany obiekt i daty odwiedzin, najlepiej wpisać od 1 marca do 31 grudnia. W ten sposób otrzymacie wykaz pozostałych bezpłatnych dni w państwowych muzeach do końca roku. Strona ruszyła 26 lutego, więc jest jeszcze świeża i nie wszystkie obiekty dołączyły. To dyrektorzy poszczególnych obiektów decydują, które dni będą gratis. Koloseum, Galleria Borghese, Palazzo Venezia, Galleria Spada i wiele innych obiektów potwierdziło już daty do końca roku.

KALENDARZ BEZPŁATNYCH WEJŚĆ DO KOŃCA 2019 ROKU

Koloseum, Forum Romanum i Palatyn

Galleria Borghese

Zamek Świętego Anioła

Termy Karakalli

Galleria Spada

41 Responses

 1. Agnieszka

  Witam serdecznie, przyznam, że zasmuciła mnie informacja, że bezpłatne wejścia do muzeów państwowych w Rzymie po raz ostatni są 3 lutego br. a potem “wchodzą nowe zmiany” Ja właśnie wybieram się do Rzymu w pierwszy weekend marca:( i teraz jestem w kropce.. Proszę mi powiedzieć, czy to jest już oficjalny komunikat? Z drugiej strony czytam w tym artykule: “Pierwsza niedziela miesiąca gratis pozostanie w okresie od października do marca” – tj. z marcem włącznie, czy bez? Bardzo proszę jeszcze raz o potwierdzenie tego WAŻNEGO dla mnie komunikatu.
  Z góry dziękuję i gratuluję tak wspaniałej strony:)

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór Pani Agnieszko,
   Minister podał tę informację dziennikarzom w listopadzie ubiegłego roku. Na razie jest tylko oficjalny komunikat dotyczący niedzieli 3 lutego. Co będzie w marcu, musimy poczekać na oficjalne potwierdzenie, czy będzie jeszcze pierwsza niedziela marca włączona, czy tylko 6 dni wolnego wstępu, jak zapowiedział od 5 do 10 marca. Na pewno poinformuję na stronie. Pozdrawiam.

 2. Agnieszka

  Super:) Z niecierpliwością będę czekać na każdą informację w tym temacie.

 3. Agnieszka

  Cudowna wiadomość 😉 Bardzo dziękuję za potwierdzenie tego komunikatu☺️

 4. Agnieszka

  Pani Joanno tak jak wspomniałam wybieram się do Rzymu od 2 do 5 marca br. I chciałaby w pierwszą niedzielę marca skorzystać z darmowego wejścia i zwiedzić Koloseum, Forum Romanum i Palatyn to na pewno. Natomiast w niedzielę planuję też Anioł Pański na Placu Św. Piotra i zobaczyć Bazylikę. ( Wejście do Muzeów Watykańskich mam już zarezerwowane na poniedziałkowe popołudnie -14:00 zgodnie zresztą z Pani podpowiedzią 🙂 )
  I teraz mam dylemat -co do niedzieli. Z racji gratisowych wejść będą tłumy w Rzymie – a do Koloseum/Forum Romanum i Palatynu – nie można wcześnie zarezerwować biletów online. Czy spróbować ustawić się w kolejce o 7:00 rano w niedzielę do Koloseum z nadzieją wejścia zaraz po 8 a potem w zależności ile starczy czasu zobaczyć choć w części Forum Romanum i metrem dojechać na Plac Św. Piotra na 12:00 i kończyć zwiedzaniem bazyliki? Czy odwrotnie? Najpierw dostać się do Bazyliki, Anioł Pański a popołudniu atakować Koloseum/Forum Romanum/Palatyn? Gdzie będą tłumy…Jakie ma Pani doświadczenie? Co lepiej byłoby wybrać? Chyba, że jechać do Koloseum rano stanąć w kasach i tam ustalić konkretną godzinę wejścia np. 15 i wrócić na Plac Św, Piotra.
  BARDZO proszę o podpowiedź? Jadę z Osobą starszą i naprawdę chciałabym aby stanie w kolejkach nie odebrało nam przyjemności w zwiedzaniu.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Zdecydowanie Koloseum rano, tylko rano, ponieważ wejścia do Koloseum są limitowane ze względów bezpieczeństwa. Po południu już nie ma szans, nie można też ustalać godzin wejścia, trzeba odstać swoje w kolejce, a kolejki rzeczywiście są ogromne. Kasy otwierają o 8.30. Kolejka o 7 jak najbardziej doradzana, wtedy ma Pani szansę wejść wcześnie. Bilet ma dwa odcinki – jeden na Koloseum, drugi na Forum Romanum. W praktyce obejrzy Pani rano jedynie Koloseum, bo trzeba dojechać na Anioł Pański, a to nie jest blisko, trzeba zmienić linię metra i jeszcze dojść na Plac św. Piotra. Po modlitwie radziłabym powrót na Forum Romanum i spokojne wejście tam i na Palatyn. Z tym samym biletem co do Koloseum uda się Pani od razu do bramek, najlepiej wejść od Via della Salaria Vecchia. I wtedy Pani zobaczy, ile czasu potrzebuje na zwiedzanie, a miejsce jest warte grzechu, wspaniałe widoki na Rzym. Bazylikę przełożylabym na poniedziałkowy poranek, jest otwarta od 7 rano i wtedy jeszcze nie ma kolejek, a jaki spokój wewnątrz. Po modlitwie papieskiej w niedzielę są tłumy chętne do wejścia do bazyliki, więc kolejna godzina do tyłu, a na Forum Romanum ostatnie wejście o godzinie 16.00. Tak to widzę w praktyce. Pozdrawiam. Urszula

 5. Agnieszka

  Panu Urszulo bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. ☺️Pani wiedza i profesjonalizm jest nieoceniony. Bardzo mi Pani pomogła; będę mogła z większym spokojem zaplanować pobyt i zwiedzanie w Wiecznym Mieście. Brawo -będę polecać Pani stronę swoim Znajomym.😉 DZIĘKI

 6. Agnieszka

  Pani Urszulo
  Czy termin 5-10 marca 2019 jest potwierdzony? Taki był ogłaszany w listopadzie, ale znalazłam jeszcze informacje, że darmowe wejście do muzeów będzie 10-16 marca.
  Będę bardzo wdzięczna za informacje.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Oficjalnego komunikatu jeszcze nie ma, więc poczekajmy na potwierdzenie, chociażby po to, aby zobaczyć, które placówki kulturalne przyłączą się do akcji. Minister kultury w swojej zapowiedzi mówił wyłącznie o tygodniu kończącym się 10 marca. Ktokolwiek umieścił datę 10-16 marca, pogubił się w tłumaczeniu. Pozdrawiam.

 7. Andrzej

  Colosseum + Forum Romanum + Platyn. Nie chcemy stać w kolejkach. Czy lepiej kupić wejściówkę przez internet czy w kasie na FR? Czy przy zakupie przez internet stoi sie jeszcze w kolejce po voucher? Podobno są jakieś nowe zasady obowiązkowej rezerwacji wejścia od 1 marca. Na czym one polegają? Czy obowiązują też przy korzystaniu z RomaPass48?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Jeśli zamierza Pan kupić bilet przez internet, zawsze trzeba wymienić voucher na bilet w kasie z rezerwacjami PRENOTATI, a dopiero potem kierować się do wejścia. Tę samę procedurę wprowadzono od 1 marca 2019 dla posiadaczy RomaPass zarówno 48, jak i 72 h. Trzeba zarezerwować wejście on-line, wybrać godzinę wstępu i zapłacić €2 za rezerwację. Może Pan spróbować kupić bilety w kasach przy Forum Romanum czy Via di San Gregorio – wejście na Palatyn, ale rano, zaraz po otwarciu kas, kiedy nie ma tam dużych kolejek. Pozdrawiam.

   • Kamila

    dzień dobry,
    ja w sprawie Roma Pass- jeżeli skorzystam już z darmowego wejścia (u mnie będzie to Muzeum Kapitolińskie – czy tutaj też muszę rezerwować online wejście i wymienić voucher?), to ulgowe bilety do innych miejsc mogę kupić w jakiejś kasie dla posiadaczy RP, (lub innej?), czy też będę musiała odstać swoje w zwyklej kolejce?
    I jeśli tym kolejnym wejściem będzie Colosseum + Forum Romanum + Palatyn i Zamek św. Anioła, to muszę zarezerwować wejście online dla posiadaczy RP i potem udać się do kasy (jakiej?) i dokupić ulgowy bilet dla RP?
    to jest w sumie dość skomplikowane 🙁

    • Voice of Rome

     Dzień dobry,
     W Muzeach Kapitolińskich nie będzie miała Pani problemu z wejściem, jest pierwszeństwo wejścia z Roma Pass, podobnie z Zamkiem Anioła. Rezerwacja jest obowiązkowa do Galleria Borghese i od 1 marca 2019 do Koloseum, w przypadku Koloseum musi Pani zapłacić €2 za wejście z Roma Pass jeśli ma Pani kartę 72h i chce skorzystać z drugiego darmowego wejścia. W przypadku karty 48h, gdzie jak rozumiem Koloseum będzie dodatkowym obiektem, €2 za rezerwację i €4 ulgowy bliglietto ridotto – najlepiej zrobić to on line na oficjalnej stronie zakupu coopculture.it. Pozdrawiam.

     • Kamila

      dzień dobry ponownie,
      chciałam jeszcze dopytać, czy ten bilet za 4E dla Roma Pass też jest do wykorzystania przez 2 dni? mogę zarezerwować wejście do Koloseum już tylko na późną godzinę i mogę potem nie zdążyć do Forum Romanum, a na pewno nie chcę przez niego po prostu przebiec…

     • Voice of Rome

      Dzień dobry,
      Wydaje mi się, że tak. Bilet do Kolosseum i na Forum Romanum jest ważny przez dwa dni. Dla pewności proszę jeszcze wysłać mail do RomaPass http://www.romapass.it/en/info/. Pozdrawiam.

 8. Joanna

  Dzien dobry. Pytanie o bilety bezpłatne do Koloseum: mam rodzinny wyjazd w tym dzieci, rodziców po 65 r.ż. i niepełnosprawną osobę. Czy im przysługują takie bilety? Wyczytałam że nie można ich zarezerwować. Jak najlepiej? same sprzeczne informacje są w internecie

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Pani Joanno,
   https://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm. To jest oficjalna strona sprzedaży biletów do Koloseum, powinna ją Pani śledzić, ma również wersję angielską.
   Bezpłatne bilety przysługują dzieciom do lat 18 (datą graniczną jest data urodzin) i osobom z odpowiednikiem pierwszej grupy inwalidzkiej i ich opiekunom (w przypadku kiedy jest wyłącznie osoba niepełnosprawna z opiekunem). Nie przysługują osobom po 65 roku życia. Bezpłatnych biletów nie można zarezerwować. Najlepiej, jeśli zakupi Pani online bilety dla płacących osób i udacie się wszyscy z voucherem do kas z rezerwacją i wtedy za okazaniem dokumentu (również dzieci) wydadzą Wam bezpłatny bilet. Pozdrawiam.

 9. Wojciech

  Witam, w wielu miejscach można wyczytać, że wstęp do muzeów w Rzymie jest bezpłatny dla studentów i doktorantów wydziałów historycznych, archeologicznych uniwersytetów UE. Na jakiej zasadzie jest to weryfikowane, na legitymacji nie ma informacji o kierunku studiów, również na karcie isic nie ma takiej informacji.
  Pozdrawiam 😉

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Na podstawie indeksu, bo przynajmniej uniwersytety rzymskie nie wydają legitymacji, a libretto, czyli mniej więcej odpowiednik naszego indeksu, w którym jest zdjęcie i nazwa uczęszczanego kierunku. W przypadku doktorantów nie wiem, czy uczelnie wystawiają legitymacje nauczycielskie, w każdym razie musi Pan mieć dokument potwierdzający studiowanie danego kierunku. Pozdrawiam.

 10. Andrzej

  Dzień dobry!
  Mam szalony pomysł na wyprawę do Rzymu w końcu października. czy w tym okresie ma miejsce jakieś wejście za darmo do któregoś muzeum?
  Chciałbym też poprosić o radę. Jeśli przylecę po południu, to warto iść do Muzeów Watykańskiej i Bazyliki, czy lepiej to odłożyć na następny dzień?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   27 pazdziernika, w ostatnią niedzielę miesiąca Muzea Watykańskie oferują bezpłatne wejście. W pierwszą niedzielę pazdziernika i listopada wiele muzeów panstwowych oferuje bezplatne wejscie. Jak Pan przyjeci po południu do Rzymu, proszę pospacerować po centrum miasta, jego najpiękniejszych placach, a zwiedzanie odłożyć na następny dzień. Pozdrawiam serdecznie.

 11. Joanna

  Witam, czy bilety ulgowe dla młodych są do ukończenia 25 roku życia czy włącznie? Wybieram się w tym roku do Rzymu a mam rocznikowo 25 lat i zastanawiam się jak interpretować ten zapis.

  Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Data urodzin jest ostatnim dniem zniżki, tak to interpretują. Pozdrawiam.

   • Alexander

    Witam, mam 25 lat i w tym roku, w listopadzie skoncze 26 lat. – to majac jeszcze 25 lat – moge skorzystac z znizki ?

     • Alexander

      Witam, wróciłem z Rzymu. Ja 5 sierpnia zadałem tutaj to pytanie związku z wiekiem 25 lat. Jeszcze wcześniej przez pomyłkę kupiłem bilet ulgowy przez internet (z powodu wieku – 25 lat) i bałem się, że nie wejdę do Koloseum ani na Forum Romanum i Palatyn. Co ciekawe – ani przed Koloseum ani przed wejściem na Forum Romanum nie były sprawdzane dokumenty osobiste i normalnie po skanowaniu biletu – wszedłem….. W kolejnym dniu postanowiłem pójść do Term Karakalli – w przeciwieństwie do poprzednich atrakcji nie musiałem kupować biletu online, tylko mogłem kupić na miejscu. Sprzedający poprosił o dokument tożsamości, a później sprzedał mi bilet ulgowy za 2 Euro. Pozdrawiam

 12. I.A

  Witam,
  Jestem mamą autystycznego 10 letniego chłopca. Z racji jego wieku może on zwiedzać koloseum za darmo, czy istnieje możliwość abym również skorzystała z opcji darmowej, jako opiekun osoby niepełnosprawnej? Jeżeli tak, to czy wymagane są jakieś dokumenty? Wszystkie które posiadamy są w języku polskim.
  Z góry dziękuję za podpowiedź.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Jest taka możliwość, że Pani jako opiekunka niepełnosprawnego dziecka wejdzie także bezpłatnie – to informacja z oficjalnej strony Koloseum – people with disabilities and one family member or a helper belonging to the health and social assistance service; Dokumenty są dokumentami niezależnie od języka, jesteśmy w UE. Proszę zabrać ze sobą te dokumenty, nie wiem, co Pani posiada, czy takim małym dzieciom też wydają legitymację? Potrzebny będzie także dokument tożsamości i dziecka, i Pani. Nie robią problemów, proszę nie ustawiać się w kolejkę, tylko od razu iść do kontroli i tam Pani pomogą. Pozdrawiam.

 13. Paulina

  Witam, jade do Rzymu niedlugo z rodzicami i 14 letnia siostrzenica. Czy dla seniorow 65+ obowiazuje bezplatne wejscie (komunikacja miejska dla seniorow jest rowniez darmowa)? Jak mam zalatwic bilety dla calej naszej czworki (jesli chodzi o mnie to zastanawiam sie czy kupic Roma Pass czy obejsc sie bez niego…). Czy moglabym prosic o porade?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Czy mogłaby Pani sprecyzować termin pobytu, ile dni, jakie obiekty chciałaby Pani zobaczyć? Inaczej trudno mi będzie cokolwiek doradzić. Niestety, seniorzy nie mają zniżek ani w muzeach, ani na komunikację. Dzieci do 10 lat jeżdżą za darmo, potem płacą normalną stawkę. Dzieci do 18 lat mają wstęp wolny w muzeach państwowych oraz zniżki w muzeach miejskich oraz Muzeach Watykańskich. Pozdrawiam.

 14. Emilia

  witam
  29.09 wybieram się do Rzymu, na 4 dni, mam pytanie: czy zwiedzanie bazyliki św. Piotra jest odpłatne? czytam sprzeczne informacje, i nie wiem co w związku z tym poczynić, staram się kupić bilety online, i nie wiem czy powinnam.
  jak już piszę to zapytam o ceny biletów do koloseum, na stronie oficjalnej koloseum bilet normalny z wejściówką kosztuje 14 euro, na stronie tiqets.com najtańszy bilet jaki znalazłam to 105 zł, spora różnica w cenie, a bilet wydaje się być takim samym, skąd zatem różnica?
  jaki najlepiej wybrać bilet komunikacji miejskiej? będziemy mieszkać jakieś 20min komunikacją miejską od centrum
  czy jest coś szczególnego co polecałaby Pani do zobaczenia w Rzymie w tym czasie?
  pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Emilio,
   Wstęp do Bazyliki św. Piotra od zawsze jest bezpłatny. Płaci się na miejscu jedynie za wjazd lub wejście na kopułę czy skarbiec dla zainteresowanych. W moich artykułach podaję jedynie oficjalne strony obiektów i proszę się tego trzymać, bo w przeciwnym razie trafi Pani na morze absuralnych informacji i naciągaczy tak jak o Koloseum, o którym Pani wspomina. Każde z uczęszczanych miejsc ma angielską wersję strony, więc trudno zginąć. Bilet do Koloseum on-line do końca pazdziernika kosztuje €14 (€2 koszty rezerwacji wliczone) i proszę go zakupić wyłącznie na oficjalnej stronie. Są jeszcze wolne bilety w Pani terminie. Wystarczy kliknąć opcję solo disponibili przy zakupie.
   Co do komunikacji, musi sama Pani zdecydować, czy wystarczą pojedyncze bilety, czy dzienne, to zależy od tego, jak często będą się PAństwo poruszać komunikacją miejską. Podaję link https://www.atac.roma.it/page.asp?p=229.
   Niestety, jest to początek tygodnia, więc większość wydarzeń przypada raczej na koniec tygodnia. W niedzielę jest wstęp wolny do Museo Etrusco Villa Giulia. Może PAni również odwiedzić wystawę w Chiostro del Bramante. Link znajdzie PAni na mojej głównej stronie. Pozdrawiam i życzę miłego pobytu.

 15. Emilia

  ślicznie dziękuję za odpowiedź, bardzo wiele bardzo ciekawych rzeczy przeczytałam na Pani stronie, pozdrawiam
  Emilia

 16. Małgorzata

  Witam , gdzie szukać informacji o darmowym tygodniu w roku 2020 w Rzymie ( jaki to może być termin?)?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *