Rzymski Kapitol w baśniowej scenerii

posted in: Kapitol, Wiadomości z Rzymu | 6

Rzymski Kapitol wreszcie olśniewa baśniową scenerią, a wszystko dzięki nowemu oświetleniu. Od 26 września najważniejsze rzymskie wzgórze rozświetla 566 energooszczędnych lampek led.

 

Wejście na Kapitol

 

Efekty są piorunujące i widać je już z daleka. Wreszcie jest elegancko i światowo. Oświetlone są nie tylko trzy pałace okalające wspaniały plac zaprojektowany przez Michała Anioła, a więc centralny Palazzo Senatorio – siedziba władz Rzymu, Palazzo dei Conservatori i Palazzo Nuovo – mieszczące Muzea Kapitolińskie.

 

Palazzo Senatorio, posąg Marka Aureliusza i fontanna Dea Roma

 

Palazzo dei Conservatori

 

Palazzo Nuovo

 

Lśnią również portyki oraz fontanna Dea Roma. Koszt całego przedsięwzięcia to 472 tysiące euro. Oświetlenie wykonała Areti – grupa należąca do spółki Acea. 

6 Responses

 1. Grażyna

  Witam serdecznie i proszę o pomoc. Czy bilet do Muzeów Kapitolińskich można kupić
  tak zupełnie ”z biegu”, bez długiego czekania w kolejce? Próbowałam kupić na oficjalnej stronie, ale tam narzuca wejście na 9.30 bez możliwości zmiany godziny. Nie bardzo mi ta godzina odpowiada, bo zaplanowałam sobie Kapitol i Fora Cesarskie na czwartek podczas naszego pobytu, kiedy przed południem może się uda wejść do San Lorenzo in Miranda … Czy na bilet kupiony online można wejść o innej porze tego samego dnia? Bardzo dziękuję za pomoc

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Nie ma potrzeby rezerwowania wejścia do Muzeów Kapitolińskich. Kolejka owszem jest, ale nie tej wielkości co do Koloseum czy Muzeów Watykańskich. Idzie sprawnie. Proszę zarezerwować sobie około 4h na te muzea. Są piękne, najważniejsze w Rzymie i relaksujące, naprawdę warto je zobaczyć. Co do biletów online, nie wiem, dlaczego wstawia tylko jedną godzinę, która jest nota bene godziną otwarcia muzeów. Pozdrawiam.

 2. Iwona

  Witam
  Wybieram się do Rzymu na początku lipca i zaplanowalam popołudniowe zwiedzanie Muzeów Kapitolinskich. Czy w tym czasie kolejka nie będzie zbyt długa? Może jednak kupić bilety przez internet na 9.30.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Nie powinna być długa kolejka, a nawet jeśli trzeba postać kwadrans, są bardzo sprawni. Najważniejsze, aby nie przebywała Pani na słońcu do 15.00, bo nie jest to bezpieczne przy takich upałach. Przy sprzedaży internetowej wpuszczają tylko jedną godzinę – 9.30, czyli godzinę otwarcia, nie wiem, dlaczego. Pozdrawiam.

 3. Grażyna

  Witam serdecznie, właśnie wróciliśmy z Rzymu, kupiliśmy bilety do Muzeów Kapitolińskich on line jeszcze w domu również z wejściem na 9.30 To jest godzina otwarcia muzeów i system automatycznie przypisuje ją na bilecie ale bilet obowiązuje przez cały dzień, na jaki został wykupiony i my bez problemu weszliśmy o 15.00, bardzo prosto i sprawnie podchodzi się od razu do wejścia pomijając kolejkę do kasy biletowej, wszystko świetnie oznakowane ale jeśli chce się kupić audio guide to niestety trzeba stanąć do kasy. W godzinach popołudniowych nie ma już dużych grup wycieczkowych, my nie trafiliśmy na kolejkę do kasy, więc można zaryzykować kupno na miejscu. Podobnie jest z biletami do Ara Pacis, tam również ustala godzinę otwarcia muzeum ale bilet ważny jest cały dzień. Same muzea są fantastyczne, część urządzona już w nowoczesny sposób, my byliśmy zachwyceni, zresztą jak całym Rzymem. W tym miejscu chcę bardzo podziękować Pani Uli za to, że dzięki Voice of Rome, jej ogromnej wiedzy i chęci dzielenia się z innymi nasz pobyt był tak udany. To dzięki Pani trafiliśmy do Villa Farnesina, byliśmy na genialnych spektaklach multimedialnych Forum Augusta i Forum Cezara, niesamowite wrażenia pozostały po nocnym Luna Colosseo i podziemnym Domus Aurea. Jestem niezmiernie wdzięczna za Pani pomoc przy ustalaniu trasy zwiedzania Muzeów Watykanskich, polecam wszystkim zwiedzanie wieczorne, na którym jest o połowę mniej ludzi niż normalnie i można sobie pozwolić na komfortowe oglądanie Stanz Rafaela i Sykstyny. Niesamowite wrażenie zrobiło polecane przez Panią Braccio Nuovo, August z Prima Porta i złote pawie to po prostu czad! Dużo by pisać a dziękować jeszcze więcej, powiem więc jeszcze tylko raz do wszystkich, którzy czytają Voice of Rome przygotowując się do wyjazdu albo kiedykolwiek trafia na tą stronę : blog jest genialnie profesjonalny i zastępuje całkowicie przewodnika. Dzięki Pani, Pani Urszulo, otwierały się nam wszystkie drzwi Rzymu, nawet te zazwyczaj zamknięte zaczynając od słynnych zielonych dzwi San Lorenzo in Miranda a skończywszy na Oratorium San Silvestro w Santi Quattro Coronati. Jak któryś z Pani fanów już to powiedział : proszę napisać książkę o Rzymie. Będzie bestsellerem. Jeszcze raz wielkie dzięki!

  • Voice of Rome

   Wspaniale Pani Grażynko, pozdrowienia dla męża i dziękuję za tyle miłych słów. Cieszę się, że mogłam pomóc w smakowaniu Rzymu innego niż serwują tradycyjne przewodniki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *