Rzymski Panteon to arcydzieło inżynierii. Kiedy przekraczamy progi tej budowli, od wieków zamienionej w świątynię, dzięki czemu nie podzieliła losu innych antycznych budowli rozgrabionych do ostatniego kamienia, mimowolnie kierujemy wzrok ku górze. Il buco perfetto – doskonały otwór o prawie 9-metrowej średnicy, oculus, który oświetla wnętrze, intryguje od pierwszego spojrzenia. I prawie wszyscy zadają sobie pytanie, a kiedy pada deszcz, czy posadzka świątyni jest mokra czy nie?
Przez Rzym od kilku dni przechodzą nawałnice deszczu, więc ci, którzy przebywają obecnie w Wiecznym Mieście, mogą to sprawdzić osobiście.
Pada również w Panteonie, ale pada inteligentnie. Co to znaczy?
Znakomici inżynierowie (kto konkretnie wzniósł Panteon, nie wiadomo) znaleźli sposób na deszcz. Otóż w centrum świątyni posadzka lekko się unosi, tak aby podczas opadów kierować wodę do 22 otworów ukrytych w marmurach. Są one widoczne na zdjęciu w szarym kwadracie. Otwory te należą do skomplikowanego systemu podziemnej kanalizacji. Przyznacie, genialne rozwiązanie. W efekcie nawet kiedy pada, ma się wrażenie, że to tylko drobny prysznic zrasza oryginalną posadzkę budowli.
Skąd zatem pytania o deszcz w Panteonie? Kiedy jeszcze nie było elektryczności i tysiące świec oświetlało świątynię, ciepło z płomieni świec formowało coś w rodzaju przeciągu, powodując efekt kominka. Ciepło to unosiło się ku górze i rozpylało deszcz, stąd wrażenie, że woda nie dostawała się do wnętrza. Ale to tylko miejska legenda krążąca przez wieki.
Co roku w Zielone Świątki posadzka Panteonu zostaje usłana tysiącem płatków róż wpadających do wnętrza świątyni przez oculus i ten zjawiskowy deszcz polecam wszystkim. W tym roku 20 maja o 10.30.
Przeczytacie o nim w moim artykule Panteon w różanej szacie.
Uwaga! Od 2 maja 2018 roku wstęp do Panteonu miał być płatny – €2 od osoby. Po długich kłótniach nie wprowadzono żadnych opłat, wstęp jest nadal gratis.
Pantheon
Piazza della Rotonda
Godziny otwarcia:
Dni powszednie od 9.00 do 19.30
Niedziela od 9.00 do 18.00
Święta wypadające poza niedzielą od 9.00 do13.00
Nieczynny 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.
Oficjalna strona świątyni www.pantheonroma.com
Justyna
Witam, bardzo fajny artykuł. w maju wybieram sie z rodziną do Rzymu. Przeglądając stronę pantheonu nie znalazlam informacji o zmianie płatności za zwiedzanie. mam wrażenie że strona nie jest w ogóle aktualizowana, wszystkie posty sa z 2017r
Voice of Rome
http://www.beniculturali.it/mibac/export/MiBAC/sito-MiBAC/Contenuti/MibacUnif/Comunicati/visualizza_asset.html_2106040511.html
To link do strony włoskiego Ministerstwa Kultury. Komunikat przekazano prasie 11 grudnia 2017 roku, precyzyjnie od 2 maja będzie opłata, ponieważ 1 maja Panteon jest nieczynny.
andrzej
Panteon jest swiadectwem geniuszu Rzymian
voiceofr
To prawda, imperium miało genialnych inżynierów. Panteon to arcydzieło pod wieloma względami. W tym roku Via Appia Antica będzie się ubiegała o wpis do rejestru zabytków Unesco. Jej rzymski odcinek przertwał tyle wieków w dobrym stanie, czego nie można powiedzieć o współczesnych rzymskich dziurach na ulicach.