Jak bezstresowo zwiedzić Muzea Watykańskie – praktyczny przewodnik

posted in: Praktyczne przewodniki, Watykan | 189

Dla wielu znawców sztuki Muzea Watykańskie to najpiękniejsze muzea świata. Nigdzie indziej na jednej przestrzeni nie odnajdziemy tylu arcydzieł. Dwaj najwięksi geniusze renesansu pracowali obok siebie – zrzędliwy Michał Anioł i cudowne dziecko epoki – Rafael. Kaplica Sykstyńska – dzieło życia Michała Anioła i Stanze Rafaela – cztery komnaty wymalowane przez genialnego artystę i jego uczniów to największe atrakcje same w sobie warte odwiedzin. Oprócz nich ponad 70 tysięcy dzieł udostępnionych publiczności. Siedem kilometrów samej trasy bez zatrzymywania się. 20 tysięcy odwiedzających dziennie, 6 milionów rocznie. Tysiące skarbów sztuki gromadzonych przez kolejnych następców świętego Piotra. Jak zatem je zwiedzać, czego nie pominąć, co powinno zostać w pamięci po wizycie? Zapraszam do wspólnej wędrówki. 

UWAGA! WAŻNA INFORMACJA! OD 1 CZERWCA 2020 OBOWIĄZUJĄ NOWE ZASADY ZWIEDZANIA MUZEÓW WATYKAŃSKICH!

Kolejka do Muzeów Watykańskich w ostatnią niedzielę miesiąca

Taki widok to codzienność, tysiące turystów z całego świata już wczesnym rankiem ustawiają się w kolejce do Muzeów Watykańskich. To zdjęcie zostało wykonane o 7.30 w ostatnią niedzielę miesiąca (lipiec 2016 roku), kiedy to wstęp jest darmowy, ale nie można zarezerwować biletów, więc trzeba cierpliwie odstać swoje. Stałam dwie godziny.

LOKALIZACJA

Do Muzeów Watykańskich dojeżdża metro linii A (kierunek Battistini).

Kto ma zarezerwowany bilet wstępu i nie zwiedza wcześniej Bazyliki św. Piotra, może wysiąść na stacji Cipro-Musei Vaticani i skierować się bezpośrednio do wejścia, bez żadnej kolejki. Widzicie na zdjęciu żółtą tabliczkę z napisem: Ingresso visitatori con prenotazione online i bramki przy niej. To Wasze wejście. W kolejce wzdłuż murów watykańskich ustawiają się osoby, które muszą kupić bilet w kasach. Wszyscy przechodzą najpierw kontrolę osobistą. 

UWAGA!!! Co i rusz do kilometrowej kolejki zwłaszcza w sezonie zbliżają się kombinatorzy z niemoralną propozycją ominięcia tłumów za ogromną opłatą, przekraczającą 30 euro. Nie dajcie się nabrać! To nielegalne praktyki, z którymi walczą Muzea, ale w praktyce nie leżą w ich gestii, bo to już teren należący do miasta i ono powinno egzekwować kary, a z tym jest różnie. Szerokim łukiem omijajcie też osoby oferujące zwiedzanie muzeów po drodze do Watykanu. 

Główne wejście do Muzeów Watykańskich

Dzisiejsze główne wejście zostało przygotowane na Jubileusz 2000. Rzućcie okiem na brązowe drzwi autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza rodem z Marche – Cecco Bonanotte. Panele przedstawiają sceny Stworzenia, a nad samym wejściem widnieje herb Jana Pawła II. Obok zobaczycie dawne wejście do muzeów, dziś jest to wyjście.

Wyjście z Muzeów Watykańskich

Większość turystów wysiada na stacji Ottaviano San Pietro i idzie w kierunku Piazza del Risorgimento – to bardzo charakterystyczny plac z palmami i pętlą tramwaju 19. Tu krzyżują się drogi, idąc prosto dojdziemy na Plac św. Piotra. 

Rzym – Piazza del Risorgimento

Kto skręci w prawo i podąży wzdłuż murów watykańskich, dotrze do muzeów. Tę trasę polecam również po to, aby dokładnie obejrzeć mury opasające Watykan.

Drogowskaz do Muzeów Watykańskich

GODZINY OTWARCIA

Muzea Watykańskie są otwarte od poniedziałku do soboty od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 16.00)w niedziele zamknięte za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca, kiedy wstęp jest darmowy od 9 do 14.00 (ostatnie wejście o 12.30).

W 2020 roku muzea wprowadziły wydłużony czas wejścia od 9.00 do 19.00 (ostatnie wejście o 17.00) w następujących dniach:

Kwiecień – 10, 11, 14, 18,25, 30

Maj – 2

Czerwiec – 1, 2,30

Uwaga! Zanim zarezerwujecie bilet, sprawdźcie główną stronę muzeów, ponieważ niektóre obiekty np. Kaplica Sykstyńska w wyjątkowych przypadkach mają skrócone godziny otwarcia. Szczegóły są publikowane na bieżąco.

27 września – w Światowym Dniu Turystyki również można zwiedzać Muzea Watykańskie za darmo.

Kiedy najlepiej wejść? Moim zdaniem w porze obiadowej, między 13.00 a 14.00, jest w miarę spokojnie, a to już inny komfort zwiedzania.

Ile trwa wizyta? Minimum to 3,5 – 4 godziny, a to i tak niewiele, starczy jednak na obejrzenie największych atrakcji.

Muzea trzeba opuścić 30 minut przed zamknięciem. W praktyce nie opłaca się wchodzić tuż przed 16.00, bo to zaledwie 1,5 h na zwiedzanie = bieg do Kaplicy Sykstyńskiej i z powrotem. Jeśli się spóźnicie i przyjdziecie o 16.05, już was nie wpuszczą. Podobnie w ostatnią niedzielę miesiąca. Ostatnie osoby wchodzą o 12.30 i mają tylko godzinę wewnątrz, bo o 13.30 trzeba juz opuścić lokal.

Muzea Watykańskie są nieczynne w święta religijne. W 2020 roku będą nieczynne w nastepujące dni oprócz standardowych niedziel:

Styczeń – 1,6

Luty – 11

Marzec – 19

Kwiecień – 13 – Wielkanoc

Maj – 1

Czerwiec – 29 – święto patronów Rzymu: Piotra i Pawła

Sierpień – 15

Grudzień – 8, 25, 26

Szczegółowy kalendarz zwiedzania na 2020 rok znajdziecie tutaj.

WIECZORNE ZWIEDZANIE MUZEÓW WATYKAŃSKICH

W 2020 roku od 17 kwietnia do 30 października muzea można zwiedzać wieczorem w każdy piątek od 19.00 do 23.00 (ostatnie wejście o 21.30).

Wstęp normalny €22, zniżkowy €13, rezerwacja wyłącznie online, wliczona w cenę biletu (2023 rok).

Wieczorna trasa zwiedzania obejmuje – Museo Gregoriano Egizio, Museo Pio Clementino, Galleria dei Candelabri, Galleria degli Arazzi, Galleria delle Carte Geografiche, Stanze di Raffaello, Appartamento Borgia, Collezione d’Arte Contemporanea, Cappella Sistina.

BILETY WSTĘPU

Od stycznia 2023 roku bilet wstępu kosztuje €17, koszt rezerwacji przez internet €5.

Kaplica Sykstyńska jest integralną częścią muzeów i nie ma oddzielnego biletu wstępu oraz oddzielnego wejścia do niej!!!

BILETY ULGOWE  – KOSZT, KOMU PRZYSŁUGUJĄ

Bilet wstępu ze zniżką kosztuje €8, koszt rezerwacji przez internet €4.

Mogą go zakupić:

 • dzieci i młodzież od 6 do 18 roku życia
 • studenci do 25 roku życia (górną granicą jest data urodzin) po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej
 • księża, seminarzyści, nowicjusze, siostry i bracia zakonni (po okazaniu odpowiedniego dokumentu)

DARMOWY BILET WSTĘPU

 • dzieci do 6 roku życia (górną granicą jest data urodzin) – wymagany dokument tożsamości
 • osoby niepełnosprawne z odpowiednikiem polskiej I grupy inwalidzkiej
 • dyrektorzy instytucji muzealnych

UWAGA!!! OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE muszą przedstawić zaświadczenie o zaawansowanym stopniu niepełnosprawności tuż po przejściu kontroli (kierują się bezpośrednio do wejścia bez kolejki) w holu muzeów w okienkach z napisem PERMESSI SPECIALI. Tam zostanie wydany bilet wstępu, gdyż nie ma możliwości rezerwacji on-line. Jeśli dana osoba porusza się wyłącznie z opiekunem, darmowy  bilet przysługuje także jemu. 

Na parterze kasy z rezerwacją on-line

Niedawno Muzea Watykańskie podały informację, że 80 % biletów sprzedają przez internet. O ile w miesiącach jesienno-zimowych takich jak listopad, styczeń czy luty można zaryzykować i stanąć w kolejce, o tyle w pozostałym czasie są tłumy, dlatego polecam rezerwację biletu z dużym wyprzedzeniem. Kolejka w rzymskich żarach to żadna przyjemność (minimum 1,5 h stania w sezonie), oszczędzicie siły i czas na zwiedzanie muzeów. Bilety rezerwujemy na oficjalnej stronie muzeów.

Drogą internertową otrzymają Państwo voucher, który należy wymienić w kasach muzeum usytuowanych na parterze, zaraz po przejściu kontroli osobistej.

Kasy dla osób, które nie zarezerwowały biletów znajdują się na pierwszym piętrze.

Kasy dla osób bez zarezerwowanego biletu

UWAGA!!! Bilety wstępu są wydawane tylko na dany dzień i bezzwrotne. Jeśli coś nam wypadnie w dniu rezerwacji, niestety przepadają. Nie ma możliwości wejścia do muzeów i zakupu biletów na inny dzień tak, aby uniknąć kosztów rezerwacji internetowej. 

NIE WYRZUCAJCIE BILETU WSTĘPU – z biletem wstępu do Muzeów Watykańskich kupicie bilet wstępu do Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo za €7. Z kolei w Rzymie za okazaniem biletu wstępu do Muzeów Watykańskich w ciągu 7 dni od skasowania otrzymacie €1 zniżki w fantastycznej Villi Farnesina z Loggią Amora i Psyche na Zatybrzu. 

Villa Farnesina – renesansowa czarodziejka

Villa Farnesina – Loggia Amora i Psyche

Loggia Amora i Psyche – najpiękniejszy akt miłosny

MUZEA WATYKAŃSKIE NIE WCHODZĄ W SKŁAD ROMA PASS. MA JE W OFERCIE OMNIA PASS, której nie polecam, ponieważ nie widzę żadnej korzyści z zakupu tej karty, a jedynie finansowe straty. Koszt ogromny – €113 na 72 godziny, sam wstęp do Muzeów Watykańskich z Omnia Pass kosztuje €30. Zainteresowanym podaję jednak link do strony. 

Hol Muzeów Watykańskich

CZEGO NIE MOŻNA WNIEŚĆ DO WNĘTRZA MUZEÓW

Nie są akceptowane:

 • spodenki, minispódniczki, kapelusze,
 • parasole, noże, nożyce i inne przedmioty metalowe, broń, alkohol, kije (o ile nie służą jako laska starszym osobom).

MUZEA WATYKAŃSKIE SĄ DOSKONALE ZORGANIZOWANE, PRZYJAZNE ZARÓWNO MAMOM Z NIEMOWLAKAMI, RODZINOM CZY OSOBOM SPRAWNYM INACZEJ. O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Duże plecaki, torby, statyw oraz kamerę wideo trzeba zostawić w przechowalni bagażu.

Nie wolno kamerować we wnętrzach, potrzebna jest na to zgoda dyrekcji.

Nie wolno jeść na terenie sal wystawowych. Zarówno w hallu muzeów, jak i na ich terenie są dystrybutory napojów. Wewnątrz są kawiarnie, restauracja, pizzeria, również ze specjalnym menu dla dzieci. 

Na terenie muzeów obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Ze względów bezpieczeństwa nie działa również Wi-Fi. 

Nie wolno wprowadzać zwierząt za wyjątkiem psów-przewodników osób niewidzących, trzeba to zgłosić wcześniej mailem accoglienza.musei@scv.va

Osoby mające trudności z poruszaniem się, mogą wynająć wózek inwalidzki, w pobliżu szatni, trzeba zostawić dokument tożsamości w zastaw. 

Muzea Watykańskie akceptują również wózki dziecięce, są przewijaki i miejsca do karmienia niemowlaków.

W holu znajdziecie bankomat, jako ciekawostka, z obsługą w języku łacińskim.

ZASADY ZWIEDZANIA KAPLICY SYKSTYŃSKIEJ

Kaplica Sykstyńska to obiekt sakralny – obowiązuje specjalny strój, tzn. zasłonięte ramiona, spódnica lub spodnie minimum do kolan.

Wewnątrz obowiązuje ZAKAZ MÓWIENIA oraz całkowity zakaz fotografowania, filmowania i używania telefonów komórkowych. Ochrona ma prawo zabrać Wam aparat, jeśli nie dostosujecie się do zakazów. Co dwie minuty ochrona ucisza zwiedzających. 

Turyści indywidualni nie mogą przejść z Kaplicy Sykstyńskiej do Bazyliki św. Piotra. Takie prawo mają jedynie zorganizowane grupy z przewodnikiem. 

Zanim wjedziecie na wyższy poziom, rzućcie okiem na rzeźbę w holu autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza rodem z Toskanii Giuliana Vangi, wykonaną na Jubileusz 2000 – ‘Varcare la soglia’ (‘Przekroczyć próg’). Delikatnie mówiąc, nie grzeszy urodą. 

Giuliano Vangi – rzeźba milenijna
Giuliano Vangi – rzeźba milenijna

Tu pobierzecie plan muzeów, dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim została przygotowana specjalna trasa – muzea bez barier, plan można pobrać tutaj.

Kiedy już pobierzecie bilety – te zarezerwowane on-line na parterze, te indywidualne kupione na piętrze, ruchomymi schodami wjeżdżamy na górę, możemy też wejść białą spiralną rampą wzdłuż wystawy łodzi. Docieramy do wypożyczalni audioprzewodników (audioprzewodniki zarezerwowane on-line odbieramy tuż za kasami biletowymi).

AUDIOPRZEWODNIKI

Wypożyczalnia audioprzewodników

Koszt €8, (€7 jeśli zarezerwowany on-line razem z biletem, audioprzewodniki zarezerwowane on-line odbierzecie tuż za kasami biletowymi na pierwszym piętrze) dostępny w 10 językach (włoski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, japoński, koreański, chiński, rosyjski, portugalski), niestety, nie ma polskiej wersji. Dla dzieci od 5 do 12 lat specjalna edycja €5 euro włoski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański.

Dwa skrzydła Muzeów Watykańskich

Za wypożyczalnią audioprzewodników rozpoczyna się właściwe zwiedzanie muzeów. Na prawo kierujecie się do Pinakoteki Watykańskiej. Na lewo do najwspanialszej części Muzeów Watykańskich. 

Dwie trasy zwiedzania Muzeów Watykańskich

Macie do wyboru dwie trasy: krótszą i dłuższą. Radziłabym jednak wybrać dłuższą, bo stracicie wspaniały Dziedziniec Pinii, a nie wydłużycie trasy tak bardzo. Zanim jednak rozpoczniecie zwiedzanie, radzę wyjść na taras na wprost Was na krótką fotograficzną sesję. To Atrium Czterech Bram – Atrio dei Quattro Cancelli.

Atrium Czterech Bram

Po prawej stronie widzicie budynek Pinakoteki Watykańskiej, na wprost tuż za drzewem zejście do Pawilonu Powozów Papieskich, a w nim m.in. papamobile, którym Jan Paweł II poruszał się po Placu św. Piotra w dniu zamachu 13 maja 1981 roku.

Atrium Czterech Bram
Budynek Pinakoteki Watykańskiej
Ogrody Watykańskie
Widok na kopułę Bazyliki św. Piotra

 

Koniecznie musicie zobaczyć Dziedziniec Pinii, Braccio Nuovo, Museo Pio Clementino ze wspaniałym Dziedzińcem Oktagonalnym, Salą Zwierząt i Galerią Posągów i Torsem Belwederskim, Galerię Map, Komnaty Rafaela, które poprzedza kolekcja sztuki współczesnej umieszczona w dawnych Apartamentach Borgii i wreszcie Kaplicę Sykstyńską, a jeśli starczy sił i czasu – także wspaniałą Pinakotekę.

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – to mój autorski cykl przygotowany w oparciu o ogrom dokumentów autorstwa profesora Antonia Paolucciego – znakomitego historyka sztuki i wieloletniego dyrektora Muzeów Watykańskich wyemitowanych przez RAI. Polecam je wszystkim osobom, którzy chcą poznać muzea, a nie tylko przemaszerować do Kaplicy Sykstyńskiej, robiąc po drodze kilka selfie. Podczas mojej ostatniej wizyty w muzeach w marcu 2019, w ostatnią niedzielę miesiąca, kiedy tłumy drepczą wewnątrz, przekonałam się, że takie artykuły mają sens. Oto wchodzę do Galerii Map i słyszę za plecami po włosku – porco Giuda!, czyli wielki zachwyt wyrażony w wulgarny sposób, nie obrazliwy, ale jednak mało elegancki. Ludzie nie pokuszą się nawet przejrzeć bardzo dobrze przygotowanej kolekcji na stronie internetowej muzeów. W jednej z sal Rafaela słyszę młodą polską parę narzekającą, że przydałby się jakiś przewodnik, bo nie mają pojęcia, co oglądają, chociaż w każdej z sal są objaśnienia po włosku i angielsku. Warto być przygotowanym!

Do tej pory opublikowałam następujące artykuły:

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Dziedziniec Pinii (Cortile della Pigna)

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Apoksyomenos

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Dziedziniec Oktagonalny

Arcydzieła Muzeów Watykańskich – Sala Zwierząt

 Arcydzieła Muzeów Watykańskich- Galeria Map (Galleria delle Carte Geografiche).

Oficjalna strona Muzeów Watykańskich – www.museivaticani.va

Wszystkim udającym się do Watykanu polecam Jak bezstresowo zwiedzić Watykan – praktyczny przewodnik.

189 Responses

 1. Renne

  Muzea Watykańskie są bardzo przyjazne do zwiedzania, ale trzeba być odpornym na tłumy. Po prostu należy skupić się na indywidualnym zwiedzaniu. Niewątpliwie spokojniej jest w Pinacotece i tam można odnaleźć moment do kontemplacji. Mi udało się kiedyś wyjść z Kaplicy Sykstyńskiej, kiedy w środku pozostało już tylko kilka osób i panowała prawdziwa cisza. Wyczekałam ten moment. Wrażenia bezcenne. To niesamowite muzeum. Mam nadzieję, że jeszcze znajdę się tam kolejny raz. Dzięki Ula za te drobiazgowe, bardzo potrzebne informacje. Pozdrawiam i ściskam.

  • Voice of Rome

   Reniu,
   Dziękuję za komentarz, chociaż na razie to informacje techniczne, ale niezbędne do dobrego zaplanowania wizyty. Perły dopiero nadejdą. Wahałam się długo, czy zająć się tym miejscem, bo tysiące oklepanych informacji krążą po wielu stronach i blogach, a mnie to nie interesuje. Dwa lata temu wpadła mi w ręce znakomita publikacja Telewizji Watykańskiej we współpracy z Albertem Angelą, ponad 6 godzin nagrań, opowiedziane tak, że nawet osoba nie interesująca się sztuką, pokocha i zrozumie Muzea Watykańskie. Ja zawsze byłam w Kaplicy Sykstyńskiej z dzikim tłumem, dlatego radzę wszystkim, poczytajcie, przygotujcie się, na miejscu nie ma czasu na studiowanie, niestety, trzeba jedynie chłonąć piękno. A Sąd Ostateczny Michała Anioła to według znawców dzieło doskonałe. Są też ściany boczne namalowane wcześniej – prawdziwy majstersztyk, pomijane w jakichkolwiek komentarzach. W całej kaplicy nie ma ani jednego przypadkowego dzieła, wszystko jest przemyślane, nawet podłoga. Zauroczą na pewno Stanze Raffaella, Galeria Map, fantastyczny Dziedziniec Oktagonalny, od którego wszystko się zaczęło i Pinakoteka – tam jest spokój i klimatyzacja!!!, a to niezwykle ważne w miesiącach letnich. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Weronika

  Niedługo wyjeżdżam do Rzymu ( 5 marca) na kilka dni. Będzie to moja pierwsza wycieczka z chłopakiem za granicą i twój przewodnik po Watykanie będzie dla mnie wielka ulgą przy zwiedzaniu. Jednak nie znalazłam informacji odnośnie willi borgiow i zamku świętego anioła tam też trzeba zarezerwować blaty przez internet wcześniej czy na miejscu nie będzie z tym problemu?

  • Voice of Rome

   Weroniko,

   Gallerię Borghese, bo chyba tę miałaś na myśli, musisz zarezerwować przez internet lub telefonicznie na konkretną godzinę, nie ma sprzedaży biletów w kasach. Niestety, jest to bardzo uciążliwe dla turystów, ale nie ma innej możliwości. Bilety rezerwujesz tutaj http://www.tosc.it/tickets.html, €15 normalny plus €2 koszt rezerwacji internetowej. Z Zamkiem Świętego Anioła nie ma problemów. Nie musisz nic rezerwować, nie jest oblegany. https://www.castelsantangelo.com/info.asp
   Powodzenia!

 3. Izabela

  Witam,

  Jestem na etapie rezerwacji biletów do Muzeum Watykańskiego. Jestem studentką więc chciałabym kupić bilet ulgowy ale zastanawiam się czy polska legitymacja studencka jest respektowana? Z góry dziękuje za odpowiedz.

  • Voice of Rome

   Każda legitymacja studencka jest respektowana pod warunkiem, że wiek studenta nie przekracza 25 lat w momencie rezerwacji. Pozdrawiam.

 4. Sylwia

  Witam,
  w najbliższym czasie wybieram się do Watykanu wspólnie z moimi rodzicami. Chciałam zakupić bilety on-line ponieważ chcę uniknąć kolejek. Mój tata ma pierwszą grupę inwalidzką – czy wystarczy okazać polską legitymację czy konieczny jest jakiś dodatkowy dokument lub odpis dokumentu w języku np. angielskim? Obawiam się sytuacji, gdy przy wejściu zostanie zakwestionowany dokument potwierdzający niepełnosprawność (tata nie porusza się na wózku – grupa związana jest z długoletnią przewlekłą chorobą). Czy opiekunowi (moja mama) też przysługuje darmowe wejście?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Pani musi zakupić bilet on-line, aby wejść razem z rodzicami. Resztę informacji znajdzie Pani w paragrafie darmowe bilety wstępu. Z polskim dokumentem nie powinno być problemu, wystarczy, że ktoś przy okienku przetłumaczy. Darmowy bilet przysługuje opiekunowi, jeżeli osoba niepełnosprawna nie jest samodzielna i potrzebuje przez cały czas opiekuna. Nie wiem, czy w tym przypadku dadzą darmowy bilet Pani mamie. Proszę wysłać mail bezpośrednio do muzeów info.mv@scv.va

 5. Malgorzata

  Wybieram sie z moja mama do Watykanu I chcemy poswiecic 2 dni na zwiedzaniu bazyliki,museum watykanskiego I ogrodow. Mam pytanie do pani jesli wejdziemy z samego rana do bazyliki to czy mozemy zwiedzic grody bazyliki I przejsc dalej na kopule? Czy jest tez mozliwosc kontynuacjui zwiedzenia museum poprzez wescie do bazyliki.
  W informacji bylo ze nie mozna dojsc do grobu papieza przed 9 rano. Czy jest tam osobne wejscie tylko w celu modlitwy?
  Dziekuje za informacje

  • Voice of Rome

   Pani Małgosiu,
   Najlepiej zacząć od kopuły, bo są długie kolejki, a potem bazylika i groty. Grób Jana Pawła II jest częścią bazyliki i jest dostępny wraz z jej otwarciem. Jeśli wewnątrz kaplicy są msze, trzeba zaczekać. Na modlitwę zawsze można wejść, ochrona bazyliki kontroluje przepływ turystów i pielgrzymów w kaplicy, więc jest spokój i porządek. Nie wiem, gdzie znalazła Pani informację o dostępie od godziny 9, mija się ona z prawdą. Nie ma przejścia z bazyliki do Muzeów Watykańskich i vice versa. Trzeba opuścić Plac św. Piotra i udać się w kierunku muzeów wzdłuż murów watykańskich. Pozdrawiam.

 6. Laura

  Dzień dobry,
  Proszę o poradę, jaki bilet do Muzeów Watykańskich zakupić dla córki lat 19, która właśnie zakończyła edukację w liceum. Nie mieści się już w kategorii dzieci do lat 18, a nie ma jeszcze legitymacji studenckiej. Czy legitymacja szkolna będzie honorowana do zakupu biletu ulgowego?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Jeżeli legitymacja szkolna będzie jeszcze ważna w dniu pobytu w muzeach, to jak najbardziej można kupić bilet ulgowy. Pozdrawiam.

 7. Darek

  Próbując rezerwować bilet do muzeów zrodziła się u mnie wątpliwość:
  – rodzina 2 dorosłych, 8 lat (reduced price) i 3 lata (free)
  Czy rezerwując bilety na wstępie powinienem wpisać cztery bilety, czy trzy bilety? Innymi słowy: czy dla dziecka poniżej 6 lat powinienem zarezerwować osobną darmową wejściówkę?
  Dziękuję za pomoc.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Powinien Pan rezerwować trzy bilety, system rezerwacji nie uwzględnia darmowych biletów. Dziecko otrzyma darmowy bilet w kasie, kiedy będzie Pan pobierał bilety w kasie po przedstawieniu rezerwacji on-line. Musi Pan posiadać dokumenty z datą urodzin dzieci. Pozdrawiam.

 8. Magdalena

  Byłam:)) Odnośnie tej rzeźby milenijnej Giuliano Vangi to jest co najmniej dziwna, co więcej nigdzie nie można znaleźć opisu , ani w gogle, ani na yahoo, nic na youtube .. ? Myślę, że coś z tym jest nie tak. W takim miejscu, gdzie Muzeum Watykańskie, postawione na środku holu – mało kto to widzi, bo wszyscy po odstaniu w kolejce chcą szybko kupić bilety i zacząć zwiedzać.

 9. Adrianna

  Jestem studentką i jadę w sierpniu do Rzymu na 7 dni, zastanawiam się czy opłaca mi się kupować przez internet bilet, jeśli będę musiała dodatkowo dopłacić za to 4 euro, a poza tym nie jestem pewna się czy obejmuje mnie bilet ulgowy, ponieważ na stronie internetowej Muzeów Watykańskich nie ma wyszczególnionych studentów jako mogących skorzystać z ulgi. Proszę o pomoc 🙂

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Na stronie muzeów jest oficjalna informacja o zniżkach dla studentów do 25 roku życia. Musi Pani sama ocenić czy 4 euro za rezerwację przez internet jest warte długiej kolejki w rzymskich sierpniowych żarach. Pozdrawiam.

 10. Robert

  Muzeum Watykańskie i Kaplicę zwiadzamy indywidualnie w ramach jednego biletu. A do Bazyliki św. Piotra musimy wchodzić osobno?? Pozdrawiam Robert

  • Voice of Rome

   Tak, osobno, Bazylika św. Piotra znajduje się w innym punkcie Watykanu, wstęp jest bezpłatny.

 11. Zbyszek

  Bardzo dziękuję za wiele konkretnych informacji. Jednak sam chciałbym zdać jedno pytanie. Czy mając zarezerwowany bilet do Muzeów Watykańskich na konkretną godzinę nie zostanę wpuszczony jeśli zjawię się wcześniej (lub później)? Rezerwując wstęp system domyślnie wstawił mi godzinę 11-tą i tak już zostało.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Niestety, musi Pan respektować godzinę rezerwacji, po to została wprowadzona, aby ucywilizować ruch wewnątrz muzeum. Powinien Pan pojawić się około 30 minut przed rezerwacją. Pozdrawiam.

 12. ada

  czy warto zaryzykować zwiedzanie w ostatnią niedzielę stycznia, gdy jest bezpłatne zwiedzanie, czy lepiej zakupić bilet na dzień powszedni?
  o której godzinie najlepiej ustawić się w kolejce w niedzielę?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczor,
   Jesli chce Pani dobrze zwiedzic Muzea Watykanskie, to lepiej zakupic bilet i wejsc okolo 13. Darmowe zwiedzanie jest chaotyczne i ograniczone czasowo. Kolejka ustawia sie juz od 7 niezaleznie od pory roku, chyba ze leje jak z cebra. O 13.30 trzeba opuszczac wnetrza. Mnostwo ludzi, nie tylko turystow, ale i miejscowych, jesli ma Pani wybor, lepiej zarezerwowac. Pozdrawiam.

 13. Alicja

  Chciałabym zwiedzić muzea watykańskie wraz z rodzicami w lutym 2019 r. Niestety mamy jeden dzień na pobyt w Rzymie. Czy jeśli kupie nam bilety przez internet to wejdziemy „bez kolejki” czy będzie ona po prostu mniejsza? Szkoda byłoby mi czasu na długie oczekiwanie i nie wiem czy 2-3 godziny to dla nich nie za długo. Jak to wygląda na miejscu?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Wejdą Państwo bez kolejki z zarezerwowanymi biletami. Szczegóły znajdzie Pani w artykule. Pozdrawiam.

 14. Piotr

  W jaki sposób ominąć kolejkę do muzeum watykańskiego mając zakupione bilety? Trzeba się przexiskac między ludźmi którzy czekają w kolejce po zakup czy poprostu podchodzę z drugiej strony i wchodzę?

  Pytanie 2. Najpierw Bazylika czy muzea?

  Z góry dziękuję. Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Proszę przestudiować mój artykuł, tam w podpunkcie Lokalizacja znajdzie Pan wszystkie wyjaśnienia dla osób z zarezerwowanym biletem oraz zdjęcia pokazujące, gdzie wchodzić.
   Jeśli ma Pan tylko jeden dzień na Watykan, to najpierw Bazylika, a potem Muzea.
   Pozdrawiam.

   • Piotr

    Serdecznie dziękuję za informację. Mam jeszcze jedno pytanie, mam bilety na bus Terravission z i na lotnisko. Na lotnisko około godziny 6(termin końcówka marca).Zacząłem się jednak zastanawiać czy dobrze wybrałem środek transportu. Opinii ta firma nie ma najlepszych np w google. Czytałem, że nie wszyscy z biletami wchodzą do autobusu.
    Czy możesz ma Pan jakieś doświadczenia z tym przewoźnikiem?

    • Voice of Rome

     Dzień dobry,
     Rzeczywiście, były takie przypadki, ale w samym szczycie turystycznym. Jedyne, co mogę doradzić, proszę przybyć wcześniej na przystanek w dniu odjazdu i ustawić się w kolejkę, raczej o tej porze roku nie powinien mieć Pan problemów. Pozdrawiam.

 15. Damian

  Dzień dobry!
  Czy mając ukończone 25 lat i będąc przed 26 urodzinami również dotyczy mnie zniżka? W Polsce zniżki obowiązują do 26 urodzin, natomiast w wielu miejscach Rzymu do 25 roku życia. Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji, a chętnie kupiłbym bilety on-line 🙂

  Dziękuję za informację

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Niestety, nie mam dla Pana dobrych wiadomości. Tak, we Włoszech zniżki przysługują studentom do 25 roku życia, przy czym górną granicą jest data urodzin. Jeśli ukończył Pan już 25 lat, zniżka nie przysługuje. Pozdrawiam.

 16. Agnieszka

  Hej! Genialny post! Właśnie chciałam zrobić rezerwacje na kwiecień, ALE połowa miesiąca jest niedostępna 🙁 czy to znaczy ze na miejscu tez nie kupie?

 17. Małgorzata

  Chciałam zapytać, czy w ostatnią niedzielę lutego 2019 r. będzie można zwiedzać Kaplicę Sykstyńską?

  • Voice of Rome

   Tak, 24 lutego wstęp do Muzeów Watykańskich jest gratis (Kaplica Sykstyńska należy do Muzeów Watykańskich).

 18. Agnieszka M

  Pytanie: na początku wcześnie rano planuję zwiedzić bazylikę św. Piotra ( chcę udać się do kolejki o godzinie 6:30 ). Natomiast po bazylice na 13:00 mam rezerwację z szybkim wejściem w Muzeów Watykańskich. Będę na pieszo więc udawać się z Bazyliki do muzeum. Czy muszę stać w tej gigantycznej kolejce do muzeum? Mam stawić się przy Viale Vaticano, 100, 00192 Roma RM, Włochy. Udać się bezpośrednio do wejścia do Muzeów Watykańskich przy ulicy Viale Vaticano i okaż swój bilet (akceptowane są kupony w formie papierowej i w e-formie) pracownikom ochrony stojącym przy wejściu. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa zeskanować swój bilet w kasie biletowej CASSA ONLINE E GRUPPI. Czy mam omijać tę kolejkę i jest wyznaczona inna linia wejścia dla osób z takim biletem jak ja? Proszę o pomoc.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór Pani Agnieszko,
   Proszę jeszcze raz przeczytać mój artykuł. Na początku w paragrafie Lokalizacja zobaczy Pani zdjęcie, żółtą tabliczkę i bramki dla osób z zarezerwowanymi biletami. Od bazyliki idzie Pani wzdłuż Murów Watykańskich, mijając kolejkę, spacer zabiera około 20 minut normanym krokiem, dociera Pani do głównego wejścia, tam są bramki dla osób z rezerwacją, napisy również po angielsku. Pokaże Pani rezerwację, przejdzie konrtolę osobistą i uda się do kas z wcześniejszymi rezerwacjami, gdzie wydadzą Pani pamiątkowy bilet, z którym wjedzie Pani póżniej do bramek prowadzących do wnętrz. NO PANIC! Pomogą Pani, proszę jednak być w kolejce z rezerwacjami jakieś 20 minut przed godziną wejścia. Pozdrawiam.

 19. Mariusz

  Witam

  Dziękuje za pomocny przewodnik! proszę tylko o informacje gdzie są zlokalizowane kasy i bramki rozumiem, że już wewnątrz budynków muzeum?
  Czy aby wejść do Bazyliki Św. Piotra też trzeba przechodzić przez bramki, a wejście do niej jest z prawej strony placu Św. Piotra?
  Czy dobrze to zrozumiałem?

  • Voice of Rome

   Panie Mariuszu,
   Świetnie Pan zrozumiał. Tak, bramki w Muzeach Watykańskich są tuż za wejściem. Potem musi Pan wymienić voucher na bilet w kasach z rezerwacją on-line. W przypadku Bazyliki św. Piotra, najpierw jest kontrol osobista przy prawej kolumnadzie Placu św. Piotra, tak jak Pan pisze. Pozdrawiam.

 20. Agnieszka M

  Dobry Wieczór,
  Bardzo dziękuję Pani za cenne wskazówki. Wszystko co tu jest napisane jest bardzo przydatne. Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłu…niesamowite. Bardzo dziękuję. Lecę, więc do Rzymu z przesłaniem NO PANIC 😉

 21. sylas

  Witam, planujemy zwiedzanie Watykanu, niestety będziemy w okolicach 1-go maja i okazuje sie, że wtedy muzea są zamknięte. Moglibyśmy próbować zwiedzać w dzień odjazdu czyli 2-go maja ale w związku z tym mam pytanie czy w tych przechowalniach przed wejściem do Bazyliki można zostawić walizki podręczne (rozmiar Ryanair) czy też lepiej szukać jakiejś przechwalni?

 22. Dagmara

  W maju wybieramy się do Rzymu. Bardzo Pani dziękujemy za przygotowanie i udostępnienie tak szczegółowego przewodnika. Z nim zwiedzenie Muzeów będzie o wiele łatwiejsze. Chciałabym jeszcze zapytać, gdzie można kupić bilety do ogrodów watykańskich, bo na tej stronie, do której Pani umieściła link ich nie znalazłam (a nie chciałabym kupować przez pośredników). Ile czasu zajmie mi zwiedzanie Bazyliki (wraz z kopułą) oraz ogrody, żeby spokojnie zdążyć do Muzeów. Gdzie i jakie bilety powinnam kupić do Bazyliki?
  Jeszcze raz dziękuję, że dzieli się Pani swoją pasją i wiedzą z innymi. Pozdrawiam

 23. Dagmara

  Dzień dobry, mam jeszcze jedno pytanie. Czy do muzeów watykańskich jest zniżka dla studentów? Bo na stronie nie ma o tym wzmianki i nie wiem, jaki bilet zarezerwować dla córki. Ze strony wynika, że tzw. reduced ticket obejmuje jedynie młodzież do lat 18 oraz osoby duchownei i pracowników Watykanu. Mogłabym prosić o pomoc? Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Studenci mają również zniżkę do 25 roku życia – data urodzin jest górną granicą. Reduced ticket Students

   € 8.00 (without online booking)

   € 12.00 (with “Skip the Line” booking on the official Vatican Museums website)

   The reduction is reserved to students up to and including 25 years of age in possession of a document issued by the educational institute or university confirming enrolment for the current year.

 24. Dagmara

  Serdecznie dziękuję. Pani pomoc jest nieoceniona. Pozdrawiam 😊

 25. Piotr

  Witam,
  Świetnie napisany poradnik, ale mam jeszcze pytanie.
  Czy dostępne są w muzeum jakieś materiały (ulotki, plan zwiedzania) po Polsku?
  Pozdrawiam,
  Piotr

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Ulotki są, ale niestety nie w języku polskim. Można za to kupić przewodniki po muzeum w języku polskim. Pozdrawiam.

 26. Katarzyna

  post ok , natomiast chcę kupić bilety do muzeów watykańskich i kaplicy na oficjalnej stronie- BRAK !! POMOCY czy polecacie jakiś inny zakup żeby nie stać w kolejce …
  będę 24IV 2019

  • Voice of Rome

   Niestety, jedynie kolejka. Dlaczego Pani czekała z rezerwacją do ostatniej chwili, kiedy piszę, żeby rezerwować te muzea w dużym wyprzedzeniem? Ta strona, którą Pani odwiedziła to oficjalna strona Muzeów Watykańskich i jedyny autoryzowany sprzedawca. Wszyscy inni są nielegali i nie mam zamiaru nawet o nich wspominać. Krążą wokół kolejki i proponują szybkie wejście za podwójną cenę. Niech PAni stanie w kolejce około 7.45. Pozdrawiam.

 27. Iwona

  Witam serdecznie.
  Czy z biletami wstępu do Koloseum jest podobnie jak do Muzeów Watykańskich? Kupno on line wczesniej? Zniżki?
  Pizdrawiam , Iwona.

 28. Piotr

  Dzien dobry,
  świetny poradnik – jesli moge poprosic o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące przejścia z muzeów watykańskich do Bazyliki Sw Piotra – napisał Pan: “Turyści indywidualni nie mogą przejść z Kaplicy Sykstyńskiej do Bazyliki św. Piotra. Takie prawo mają jedynie zorganizowane grupy z przewodnikiem” – czy jeśli wykupiliśmy bilety na zwiedzanie muzeów z przewodnikiem to będziemy mogli przejść do Bazyliki?
  Pozdrawiam,

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Z wyjścia z Kaplicy Sykstyńskiej korzystają grupy, które mają w planach zwiedzanie Bazyliki św. Piotra. Jest to podyktowane oszczędnością czasu, ponieważ przemarsz z kaplicy w kierunku wyjścia przez galerie Biblioteki Watykańskiej jest długi i męczący. Jeżeli mają Państwo tylko Muzea Watykańskie, proszę zapytać się przewodnika, bo wszystko zależy od jego planów. Pozdrawiam serdecznie.

 29. Adam

  Dzień dobry,

  Jestem pod wrażeniem tej strony. Z jednej strony praktyczne, bardzo przydatne informacje.
  A z drugiej, wiele osobistych wrażeń, opinii i ciekawostek.
  Podziwiam i doceniam pracę włożoną w tę stronę.
  Bardzo dziękuję.

  Serdecznie pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Panie Adamie,
   Dziękuję za tę cenną opinię. Kiedy ludzie są przygotowani i merytorycznie, i praktycznie, tym mniej nieprzyjemnych niespodzianek, a więcej przyjemności. Pozdrawiam serdecznie.

 30. Jolanta

  Może już ktoś o tym napisał- można wyjść z Kaplicy Sykstyńskiej od razu do Bazyliki- przyłączając się do wychodzących grup. Nikt tego nie sprawdzał. I najpierw weszłyśmy na kopułę- kolejka była krótka, potem dopiero zwiedziłyśmy resztę.
  Czy dobrze myślę, że gdybyśmy wyszły inną drogą, to na wejście do Bazylki św. Piotra czekałybyśmy od nowa w kolejce? W tamtym momencie to było jakieś 3 godziny czekania…

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Kolejki do bazyliki w sezonie są zawsze olbrzymie, dlatego doradzałam w przewodniku poranne odwiedziny. Co do Muzeów Watykańskich, wyjście z kaplicy do bazyliki jest nielegalne, jak sama Pani napisała, udało się. Pewnie obsługa była zajęta czymś innym. Jednym się uda, innym nie. Nie wypuszczają turystów indywidualnych ze względów logistycznych. I tak zwiedzanie kaplicy uprzykrzają nierozgarnięci turyści, którzy pomimo zakazu rozmawiają i używają komórek.

 31. Darek

  Dobry wieczór. jestem Świeżo po powrocie z wyjazdu do Rzymu , że wcześniej nie znalazłem tego genialnego poradnika, gdyż uniknęlibyśmy paru “przestojów” w zwiedzaniu. Jeśli mogę parę słów : koniec kwietnia 2019 kolejki do muzeów mim deszczu 2 godziny- rezerwacja już w marcu niedostępna , ale warto odstać , przejście bezpośrednio doz kaplicy do Bazyliki możliwe również dla indywidualnych ( trochę nielegalnie , ale można) pozwoli nam to zaoszczędzić trochę czasu i przejść do bazyliki. Zwiedzanie Bazyliki to min. 2 godziny- wrażenie nie do opisania. Dla chętnych chcących wejść do Frum Romaum Pallatynu i Koloseum to koniecznie stańcie do kasy w pobliżu Placu Weneckiego (Kapitolu)- są najkrótsze. Bilety autobusowe z i na lotnisko(Ciampino) najlepiej kupować on-line bezpośrednio przed planowanym odjazdem i pokazywać obsłudze przed wejściem. Dziekuję i życzę miłego pobytu w Wiecznym Mieście , mimo tłumów takich jak my zwiedzających

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór Panie Darku,
   Dziękuję za podzielenie się własnymi doświadczeniami ze zwiedzania Rzymu. Na pewo będą pomocne innym turystom. Mam nadzieję, że pomimo tych niedogodności, niestety, był to okres wielkiej przerwy również dla Włochów – od Wielkanocy do 1 maja, stąd również ogromne kolejki, Rzym pobił pana serce. Pozdrawiam.

 32. Iwona

  Dzień dobry,
  będę w Rzymie w czerwcu i zastanawiam się nad wieczornym zwiedzaniem Muzeum Watykańskiego. Czytałam, że nie wszystkie miejsca są jednak dostępne – czy wybierając tę opcję nie stracę jakich ważnych miejsc (w Pana opinii oczywiście). Czy zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej około godz. 22 lub później ma sens – przede wszystkim czy jest odpowiednio oświetlona żeby wszystko dobrze zobaczyć ?

  Pozdrawiam,
  Iwona

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Moim zdaniem opcja wieczorna jest dobra dla osób, które już odwiedziły muzea albo zadowolą się minimum. Straci Pani Dziedziniec Pinii, Braccio Nuovo, Pinakotekę. Kaplica Sykstyńska, Stanze Rafaela mają nowoczesne energooszczędne oświetlenie led, więc z widocznością nie będzie problemu. Pozdrawiam.

 33. Magda

  Niestety nie udało nam się zarezerwować biletów do Muzeów Watykańskich (zostały tylko wejścia na 15, a to za mało czasu), stąd moje pytanie, czy na mniejsze kolejki można liczyć tylko z rana, ale czy mniejsze kolejki mogą być również w okolicach 13-13.30?

  • Voice of Rome

   Trudno mi powiedzieć, jest już sezon i są kolejki, być może rano największe. Proszę się nie poddawać i spróbować w porze obiadowej.

 34. Adriano

  Witam. Mam pytanie odnośnie Omnia Vatican & Rome. Czemu to jest nieopłacalne ? Wedle moich informacji oprocz wejścia do muzeów watykańskich i koloseum może jeździć przez 3 dni komunikacja miejska bez limitu a także tym autobusem Bez dachu, który zachacza o główne atrakcje miasta. Czy ta karta daje też darmowe wejście na kopułę Bazyliki Św Piotra lub na zamek Anioła ?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Karta Omnia Vatican została przygotowana na Jubileusz Miłosierdzia. Okazała się wielkim bublem i z powodu cen, i ciągle przekładanych godzin zwiedzania, dlatego podczepiła się pod RomaPass, a kupują ją nieprzygotowani turyści. Cena €113 jest z kosmosu, bo W rzeczywistości €38.5 kosztuje RomaPass na 72-h, która daje Panu wejście do Koloseum i innego zabytku Rzymu gratis plus transport miejski. Rezerwacja Muzeów Watykańskich on-line to €21, a nie €30 jak piszą i sam Pan wybiera godzinę wejścia, a nie zależy od tego, kiedy zrobi to Omnia. Proszę sobie poczytać na ich FB opinie niezadowolonych osób, jest ich sporo. Wstęp do bazyliki jest zawsze bezpłatny. Aplikacja na telefon – audioprzewodnik także po polsku kosztuje €5, a nie €15. Same bzdury. Do Bazyliki św. Jana na Lateranie nie przychodzą tłumy, tym bardziej do Pawła za Murami. Bus to nie argument, bo centrum Rzymu zwiedza się piechotą, inaczej Pan go nie pozna. Jednym słowem, przepłaca się za tę kartę spore pieniądze. Czy warto? Absolutnie nie, lepiej zafundować sobie dobrą kolację. Pozdrawiam.

   • Anna

    Witam, aplikacja o ktorej Pawstwo wspominacie – zakupu dokonuje sie przez AppStore? czy w kasie i otrzymuje odpowiedni QR code/adres do sciagniecia przeownika na wlasny tel? Na stronie muzeum Watykaskiego znajduje jedynie opcje z urzadzeniem do MP3 (bez jezyka polskiego) – z góry dziękuje za pomoc 🙂

    • voiceofr

     Dzień dobry,

     Może Pani zamówić audiporzewodnik przez internet albo na miejscu. Tam go Pani wydadzą, nie ma aplikacji na telefon. Nie ma również audioprzewodnika w języku polskim.

     Pozdrawiam.

 35. Lukasz

  Dzien dobry,

  Mam pytanie odnosnie biletow ulgowych. Czy w przypadku ucznia klasy maturalnej (wiek 19 lat), przysługuje także bilet ulgowy ?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Oczywiście, że przysługuje. Trzeba tylko mieć przy sobie legitymację szkolną. Pozdrawiam.

 36. Jerzy

  Witam.
  Na oficjalnej stronie z biletami do Muzeum Watykańskiego jest opcja biletu wraz z lunchem w Muzeum. Czy warto taki bilet kupić i gdzie można ten lunch zjeść? Pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   To jest lunch serwowany w restauracji muzeum. Czy warto? Nie jadłam tam, gdyż raczej unikam miejsc nastawionych na duże ilości turystów, a skoro nie jadłam, nie oceniam, być może jest smaczny. Bilet kosztuje €39.50, czyli €21 muzea, a €18 lunch, cena dość wysoka jak na średnią cenę lunchu. Pozdrawiam.

 37. Aneta

  Witam, chciałam zapytać o wejście do muzeów Watykańskich, czy dzieci w wieku 5 i 12 lat muszą mieć legitymacje (bilety kupiłam już online)? Czy jeśli chodzi o dzieci to też muszą mieć okryte ramiona itp ?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Dzieci i młodzież do lat 18 muszą mieć przy sobie dokument tożsamości potwierdzający wiek, więc paszport. Legitymacje to do 25 roku życia. Pięcioletnie dziecko wchodzi bezpłatnie, starsze na bilet ulgowy. Wszyscy muszą mieć zakryte ramiona w Kaplicy Sykstyńskiej, to miejsce kultu. Proszę założyć koszuli z rękawem i po kłopocie, nie trzeba potem owijać się w chusty.

 38. Ewa

  Dzień dobry,
  Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani strony, zawartych informacji oraz czasu poświęconego na jej tworzenie i aktualizowanie. W ślad za Czytelnikami chciałabym zadać Pani pytanie. Czy wie może Pani, czy 29 czerwca Bazylika będzie dostępna dla zwiedzających? Niestety nie odczytałam, że to święto patronów Rzymu i prawdopodobnie zawitam w Wiecznym Mieście w okresie niesamowitego najazdu pielgrzymów i turystów. Miałam ustawić się w sobotę z samego rana w kolejkę do Bazyliki, ale chyba z okazji mszy papieskiej nie będzie ona dostępna dla zwiedzających. Chyba nie ma sensu, prawda? Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Msza w bazylice jest o 9,30. Potem Anioł Pański. Proszę przybyć na modlitwę i od razu ustawić się w kolejkę, jeżeli jest to jedyny dzień, który Pani może poświęcić na zwiedzanie. Bazylika powinna być otwarta już o 13.00, może nawet wcześniej. Na Via della Conciliazione będą w tym dniu piękne dywany kwiatowe – to stara rzymska tradycja Infiorata. A wieczorem sztuczne ognie na Piazza del Popolo.

   • Ewa

    Dzień dobry,
    Dziękuję. Jest Pani niesamowita.Dziękuję za odpowiedź i dodatkowe informacje.

     • Ewa

      Przepraszam, że ponownie proszę Panią o pomoc. Byłabym wdzięczna za podpowiedź. Moje pytanie dotyczy tego, czy po mszy papieskiej, będąc wewnątrz bazyliki, można potem zostać na zwiedzanie, nie mam kompletnie pojęcia jak wygląda logistyka tego wydarzenia. Nie udało mi się znaleźć stosownych informacji w Internecie na ten temat. Zakładam, że będą wydzielone sektory, ale czy można potem pozostać wewnątrz?
      I jeszcze jedno moje pytanie, muzea Watykańskie zapewne w niedzielę 30 czerwca będę oblężone, czy warto wcześnie rano się ustawić w kolejkę, czy jednak to nie jest dobry pomysł?
      Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za dotychczasową życzliwość.
      Nie ukrywam, że odnalezienie Pani strony w Internecie sprawiło mi wiele radości. Jest to naprawdę niesamowite źródło aktualnych informacji, tworzonych z pasją i zaangażowaniem. Dziękuję.

     • Voice of Rome

      Dzień dobry Pani Ewo,
      Niestety, nie znam odpowiedzi na to pytanie, ponieważ mszy w bazylice z udziałem papieża jest niewiele w ciągu roku i nie uczestniczyłam w nich. Trzeba zapytać się ochrony bazyliki. Papież po mszy uda się na modlitwę Anioł Pański. Na pewno trzeba będzie opuścić sektory po mszy, ale być może można zaczekać na tarasie przed bazyliką na zwiedzanie.
      Muzea Watykańskie polecam, chociaż trzeba przygotować się na tłumy. I koniecznie musi Pani stanąć w kolejce o 7 rano. Ja byłam pod koniec marca o 8 i stałam w długiej kolejce sięgającej prawie kolumnady Placu św. Piotra, ale kiedy już otworzą, kolejka idzie sprawnie. Są dobrze zorganizowani.
      Pozdrawiam Panią serdecznie i dziękuję za ciepłe słowa. Udanego pobytu w Rzymie.

   • Karolina

    Witam
    Zakupiłam wczoraj bilety do Muzea Watykańskich online ale mi ich nie przysłali na maila.
    Może mi Pani doradzić co mam zrobić?
    A może jeszcze przysla?

    • Voice of Rome

     Dzień dobry,
     Proszę sprawdzić spam, a może wysłali Pani kod rezerwacji, bo wystarczy do wejścia. Jeśli nie, to proszę się z nimi skontakotować jak najszybciej. Pozdrawiam.

 39. Wioleta

  Dzień dobry, wspaniały przewodnik! Mam pytanie, gdzie można znaleźć publikację Telewizji Watykańskiej we współpracy z Albertem Angelą o którym Pani wspomina? Wybieramy się do Rzymu w lipcu 2019 z małym dzieckiem i dziadkami dlatego zależy mi na jak najlepszym przygotowaniu się do tego co będziemy zwiedzać i oglądać 🙂
  PS bilety do Koloseum i Muzeów Watykańskich wykupione 🙂

 40. Kasia

  Witam. Wylatujemy do Rzymu w sobotę 15.06.19. Mam pytanie troszkę na inny temat. Lecimy z dzieckiem, które je na obiad tylko ryby i mięso. Moje pytanie , czy poleciałaby Pani nam jakieś knajpki z dobrym, ale niezbyt drogim jedzeniem. I czy warto wybrać się na Zatybrze?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Kasiu,
   Niestety, dobre mięso i ryby kosztują i ceny nie będą niższe niż 15-20 euro za danie. Jedyne, co mi przychodzi do głowy to Antica Birreria Peroni niedaleko Fontanny di Trevi – czynna codziennie za wyjątkiem niedzieli – ma dobrą jakość i przystępne ceny mięsa. Smażonego dorsza na wynos i na miejscu w dobrej cenie ma malutki, ale historyczny lokalik Dar Filettaro przy Largo dei Librai, 88. Niedaleko Campo dei Fiori, też nieczynny w niedzielę. A kanapki je, jeśli tak, to można kupić dziecku rzymską specjalność – pizza bianca con la mortadella – pizza e mortazza po rzymsku – palce lizać, dostanie ją Pani w wielu piekarniach przy Campo dei Fiori czy Panteonie. Albo kanapkę z szynką pieczoną z Ariccia – porchetta di Ariccia.
   Zatybrze polecam i w ciągu dnia, i wieczorem, zwłaszcza teraz latem. Nad Tybrem są stragany, może tam coś znajdzie Pani dla dziecka. Odradzam natomiast rozsławianą przez polskich turystów restaurację Carlo Menta na Zatybrzu. Za tanio. Tam co roku jest sanepid na kontroli. Bałabym się tam jeść. Proszę unikać też lokali z menu turistico, zwykle w pobliżu najchętniej odwiedzanych miejsc. A może dziecko przełamie się i spróbuje prawdziwe spaghetti al ragù, bo w Polsce nie umieją go dobrze ugotować. Pozdrawiam.

 41. Wioleta

  Bardzo dziękuje za opowiedz. Niestety własnie doczytałam, ze dla dzieci, mimo darmowych wejsciówek do Koloseum rownież powinnam dokonać rezerwacji a zakupiłam tylko bilety dla osob powyzej 18lat. Na wskazaną godzinę nie ma juz miejsc. Czy orientuje się Pani co w takiej sytuacji?

  • Voice of Rome

   Niestety,już nie ma takiej opcji rezerwacji darmowych biletów dla dzieci i osób upoważnionych do takich zakupów, kiedyś była, ale to już nieaktualne informacje. Bilety dla dzieci otrzyma Pani w kasach, pokazując rezerwację dla dorosłych, ale będzie musiała zapłacić po 2 euro na dziecko za wejście o tej konkretnej godzinie. Proszę pamiętać o dokumentach tożsamości dla dzieci.

 42. Katarzyna

  Bardzo dziękuję za szybką i szczegółową odpowiedź. Pozdrawiam. Jest Pani rewelacyjna

 43. Olek

  Witam.
  W Internecie znalazłem poradę, że jeśli będzie się zwiedzać Muzea Watykańskie z samego rana, to warto najpierw iść do Kaplicy Sykstyńskiej, gdy nie ma tam jeszcze tłumów, a dopiero potem zwiedzać muzea. Czy faktycznie da się tak zrobić?

 44. Aneta

  Witam, fantastyczna strona z mnóstwem przydatnych i ciekawych informacji 😉 Gratuluję i jestem zachwycona Pani wiedzą, organizacją i dobrym sercem w dzieleniu się tymi informacjami z rzeszą turystów.
  Będę w Rzymie z bratankiem od 26.06. – 29.06. (upały zapowiadają się nieziemskie), bilety do muzeów watykańskich mam już wykupione na czwartek 27-go. Później mieliśmy wyjść na wzgórze Janikullum, ale ze względu na zapowiadane 45 stopni, po zwiedzaniu muzeów pójdziemy do ogrodów i parku Borghese.
  Panteon, fontanny itd przyjdzie nam zwiedzać późnym popołudniem i wieczorem. Proszę o podpowiedź, jak zagospodarować wolny czas do południa w takie upały, czy odbywają zwykłe się rejsy po Tybrze ?
  Do Koloseum, Palatynu i Forum Romanum planujemy rano w sobotę, skoro jak Pani pisze wstęp wolny ze względu na święto patronów Rzymu. Miałam ambitne plany zwiedzania, ale obawiam się tych tropikalnych upałów ;-(
  proszę o podpowiedź
  pozdrawiam serdecznie / Aneta

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Aneto,
   Rzeczywiście lato nadeszło niespodziewanie po bardzo zimnej i mokrej wiośnie i niestety, upały dają się we znaki. Nie ma Pani się co obawiać pod warunkiem, że zagospodaruje Pani czas między 7 a 11. Potem jest już niebezpiecznie dla zdrowia. Koniecznie filtry, lekkie przewiewne ubranie, może nawet coś na zmianę ze sobą, butelka wody, którą można uzupełnać z miejskich nasoni, czyli małych, czarnych fontann z wodą pitną. To dobrodziejstwo Rzymu w czasie upałów.
   1 propozycja – Awentyn rano – magiczne miejsce, spokój i jeszcze nie zadeptane o tej porze – Ogród Pomarańczy, Santa Sabina, San Alessio, słynna dziurka od klucza w bramie prowadzącej do siedziby Kawalerów Maltańskich, a schodząc także piękny ogród różany.
   2 propozycja – Gianicolo – Janiculum – rano albo przed zachodem słońca. Proszę nie rezygnować z tego miejsca, bo ma niezapomniane widoki na Rzym. Można wejść od strony Watykanu – dziecięcego szpitala Bambino Gesu albo z Zatybrza – to wejście jest bardziej męczące, więc lepiej zejść. Rejsów po Zatybrzu nie polecam, bo to wątpliwa atrakcja, ale spacer wzdłuż Tybru wieczorem w okolicy Isola Tiberina już tak, jak co roku są tam stragany – coś do jedzenia i picia oraz przysłowiowe mydło i powidło, ale spacer całkiem przyjemny.
   Zwykle o 7 rano otwierają kościoły – to najlepszy czas na obejrzenie m.in. Bazyliki św. Piotra bez tłumów.
   Spacer po centrum Rzymu od 7 do 9 to też atrakcja, bez tłumów, na spokojnie, maŁe śniadanko w barze, okazja, by podejrzeć miasto budzące się do życia. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego pobytu.

   • Aneta

    Bardzo dziękuję za błyskawiczną i pomocna odpowiedź , pozdrawiam serdecznie ;-))

 45. Maria

  Dzień dobry,
  czy warto zdecydować się na wieczorne zwiedzanie Muzeów Watykańskich? Czy dużo się omija względem regularnego zwiedzania w ciągu dnia?
  Pozdrawiam,
  Maria

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Są plusy i munusy wieczornego zwiedzania. Na pewno wyjątkowa atmosfera i mniej ludzi, zwłaszcza w Kaplicy Sykstyńskiej. Traci Pani Pinakotekę, Braccio Nuovo, Dziedziniec Pinii, Muzeum Etruskie, Galerię Posągów. Decyzja należy do Pani. Pozdrawiam.

 46. Paweł

  Dzień dobry,

  W październiku wybieramy się do Rzymu i Watykanie chcielibyśmy zobaczyć m.in. Ogrody Watykańskie, Muzea, Kaplicę Sykstyńską, Bazylikę. Wiem, że Ogrody Watykańskie można zwiedzać wyłącznie w pakiecie z Muzeami Watykańskimi, czy taki bilet obejmuje też wejście do Kaplicy Sykstyńskiej? Bo na stronie jest bilet Muza + Kaplica Sykstyńska lub Ogrody + Muzea.

  Pozdrawiam!

 47. Monika

  Dzień dobry.
  Wybieramy się w 4 osoby do Rzymu. Będziemy tam w ostatnią niedzielę miesiąca. Czy wtedy też trzeba rezerwować jakieś darmowe bilety czy po prostu stanąć w kolejce? Czy jest sens pchać się w tłumy (skoro darmowa wejściówka zgaduje że będzie mnóstwo ludzi) czy lepiej odwiedzić muzea w poniedziałek? Pozdrawiam!

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Zwiedzanie Muzeów Watykańskich w dniu wolnego wstępu to koszmar, mówię szczerze, a ostatnio czytelniczka potwierdziła to samo. Takim samym koszmarem jest zwiedzanie muzeów w godzinach porannych. Jeśli Pani naprawdę chce zobaczyć muzea, proszę zarezerwować bilet w godzinach obiadowych. Pozdrawiam.

 48. Paulina

  Dzień dobry,
  czy lepiej najpierw wejść i zwiedzić Bazylikę, a potem z biletem internetowym bez kolejki pojść do Muzeów Watykańskich? Od której można wchodzić do Bazyliki w poniedziałki?

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Tak, to jest najlepszy plac zwiedzania. Bazylika jest otwarta w okresie letnim codziennie od 7 rano.

 49. Ilona

  Dzień dobry. Świetna strona! Duzo informacji. Wybieramy się w październiku z mężem pierwszy raz do Rzymu – rozpisuje sobie właśnie dzień “watykański”… z uwagi na to, że wybraliśmy czwartek planuję zacząć od bazyliki św Piotra – z tego co wyczytałam o 7.10 jest msza przy grobie Jana Pawła II, zakładam, że po niej zwiedzimy bazylikę i udamy się na kopułę. Kolejne w planie są muzea watykańskie – myslę nad rezerwacją wstępu (wykupieniem biletów on-line) na 12.30. Z tego co rozumiem, by przejść z bazyliki do muzeów watykańskich musze pokonać pieszo trasę przez miasto (około 20 minut spaceru). Czy taki plan zwiedzania byłby ok?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Plan zwiedzania jest dobry, chociaż do Państwa należy decyzja, na czym Wam bardziej zależy, czy bazylice w spokoju, bo po mszy jeszcze jest spokojnie i nie ma tłumów, czy kopule, którą otwierają od 8 i też nie ma wtedy kolejek. Wejście do Muzeów Watykańskich przesunęłabym na 13.30, aby w spokoju zwiedzić bazylikę i wejść na kopułę i jeszcze coś przekąśić przed zwiedzaniem muzeów. Od bazyliki do muzeów idzie się wzdłuż murów watykańskich i to zabiera około 15-20 minut. Pozdrawiam.

 50. Natalia

  Czy 27 września 2019 (Światowy Dzień Turystyki) mozna wejsc do Muzeow Watykanskich za darmo?

 51. Monika

  Witam mam pytanko wybieram się do Rzymu w październiku 2019 czy jeżeli już teraz (sierpien) kupie bilety on line to będą na mnie “czekać ” czy jest jakiś termin ważności tych rezerwacji ?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Bilety rezerwuje Pani na konkretny dzień, więc ma Pani potwierdzone wejście tylko tego dnia. Jeżeli nie stawi się Pani danego dnia, niestety, bilet przepada i nie ma możliwości zwrotu pieniędzy. Pozdrawiam.

 52. Joanna

  Dzień dobry
  Osoby niepełnosprawne mają wstęp do muzeów watykańskich za darmo. Polska legitymacja to zwykły biały kartonik nie mający nawet loga. Czy na taki dokument da się uzyskać bezpłatny bilet wstępu?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Joasiu,
   Na pewno z I grupą inwalidzką wejdzie Pani za darmo, nie wiem, czy honorują także pozostałe grupy, bo nie wspominają o tym. Musi wysłać Pani zgłoszenie na email podany w moim artykule. Dokument jest dokumentem, jakaś pieczątka w nim jest, nazwa organu wydającego również. Pozdrawiam.

 53. Andrzej

  Dzień dobry,
  Pani blog jest tak ciekawą lekturą, że czasami niemal codziennie wracam, żeby sobie trochę poczytać. I czytając mam wrażenie, jakbym już widział to, o czym Pani pisze – te miejsca, kościoły, place…
  W końcu października wybieram się do Rzymu i próbuję sobie zaplanować czas. Mam nadzieję, ze pomoże mi Pani nanieść do niego poprawki. Byłbym bardzo wdzięczny. Starałem się uwzględnić to, o czym pisała Pani w postach i komentarzach.
  Niedziela, 27,10
  Przypuszczalnie będę około 15ej w hotelu (przy metrze Ottaviano). Tego dnia więc Janiulum i Ponte Sant’Angelo. Chyba, że coś jeszcze mógłbym zdążyć.
  Poniedziałek
  Muzea Watykańskie
  Potem Fontanna czterech Rzek, Panteon, Santa Maria Sopra Minerva, Santa Maria del Popolo, Schody Hiszpańskie i Fontanna Trevi. Czy może lepiej najpierw spacer, a potem Muzea?
  Wtorek
  Bazylika św. Piotra (od 7ej), plac, Bazylika, Kopuła, Groty Watykańskie
  Koloseum, Palatyn, Forum Romanum, Muzea Kapitolińskie
  Środa
  San Pietro In Vincoli, Złoty Dom Nerona, San Clemente, Bazylika św Pawła za Murami
  Czwartek (dzień wyjazdu)
  Termy Dioklecjana, Santa Maria degli Angeli, Santa Maria Della Vittoria, Piazza Barberini, Krypta kapucynów, Santa Maria Maggiore.
  I jadę na lotnisko, myślę najlepiej pociągiem Leonardo.
  Ponieważ zastanawiam się w niektóre miejsca jechać komunikacją miejską, chciałbym zapytać, czy się opłaca kupować jakąś kartę miejską, czy bilety jednorazowe. Jeśli w moim planie są jakieś luki, albo cos by Pani zmieniła, dodała, odjęła, byłbym bardzo wdzięczny z pomoc.
  Andrzej

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Panie Andrzeju,
   Przepraszam za spóznioną odpowiedz, ale to był czas odpoczynku.

   Pański plan jest sensowny.

   Niedziela

   Pewnie więcej się nie da, bo to już pazdziernik i zmrok zapada wcześniej. Na Gianicolo – Janiculum wejdzie Pan od strony szpitala dziecięcego Bambino Gesu, warto obejrzeć piękny kościół SantOnofrio, o ile będzie otwarty, a zejdzie Pan już na Zatybrze. Może uda się jeszcze Santa Maria in Trastevere. Polecam również spacer po samym Zatybrzu, w niedzielę wieczorem jest spokojniej.

   Poniedziałek
   Decyzja należy do Pana, ponieważ wizyta w Muzeach to kilka dobrych godzin zwiedzania. Proszę też pamiętać o przerwie obiadowej w większości kościołów, które zamykają około 12 – 12.30, a otwierają około 16.00. Proszę też wstąpić do kościoła SantIgnazio blisko Panteonu – to perełka i do Sant Andrea delle Fratte blisko Schodów Hiszpańskich – są tam dwa oryginalne anioły Berniniego z Mostu Anioła i kaplica Maksymiliana Kolbego.
   http://www.smariadelpopolo.com/en/
   https://santignazio.gesuiti.it
   https://www.santamariasopraminerva.it/it/orari-basilica.html
   https://www.madonnadelmiracolo.it/dove-siamo/

   Wtorek
   Jeżeli planuje Pan wejście do Koloseum, musi Pan zarezerwować je on-line na konkretną godzinę, wtedy bez problemu zaplanuje Pan resztę dnia. Od marca tego roku jest bałagan i lepiej zarezerwować bilet niż chodzić od Annasza do Kajfasza, tak to wygląda. Muzea Kapitolińskie to wspaniałe miejsce, piękne zbiory i spokojne zwiedzanie bez takich tłumów jak Watykańskie. Proszę zarezerwować około 3 godzin na zwiedzanie. I kościół Santa Maria in Aracoeli w sąsiedztwie, jedna z najpiękniejszych rzymskich bazylik.

   Sroda
   Wspaniale, że odwiedzi Pan San Pietro in Vincoli, jest otwarty dość wcześnie. Fantastyczny Mojżesz Michała Anioła z nowym oświetleniem odtwarzającym pory dnia, wkrótce będzie artykuł o tajemnicach Mojżesza.
   Złoty Dom Nerona – czy ma Pan rezerwację, bo o ile wiem, do tej pory można było zwiedzać jedynie w soboty i niedziele. Jeśli tylko na zewnątrz, to proszę uważać w tym parku na wzgórzu Oppio, wyjątkowo niebezpieczny do samodzielnego spacerowania. Proszę nie zapuszczać się poza obręb fontanny. Niestety, środek miasta i takie historie, brak patrolu, napadają i rabują.
   San Clemente to fascynujący obiekt, też zamykają go na przerwę obiadową, więc proszę dokładnie sprawdzić godziny otwarcia. Wstęp do podziemi jest płatny, kiedyś narody słowiańskie miały zniżkę, nie wiem, czy jeszcze ją honorują, bo na stronie brak informacji http://www.basilicasanclemente.com/eng/
   Przy Bazylice św. Pawła za Murami jest stacja metra linii B. Jest otwarta przez cały dzień, warto wejść na dziedziniec – tam płacimy €4. http://www.basilicasanpaolo.org/interno.asp?id=28&lang=
   Jeśli będzie Pan miał siłę, może powrócić do centrum i przespacerować się po rzymskim getcie – Teatro Marcello i Via del Portico dOttavia, a potem dojść na Campo dei Fiori.

   Czwartek
   Plan jest ok, tyle, że musi sam Pan ustalić kolejność wejścia – stacja metra Barberini jest jeszcze zamknięta i nie wiadomo, czy ją otworzą w pazdzierniku. Musiałby Pan wysiąść na stacji Repubblica i dojść piechotą do Santa Maria della Vittoria, ale to niedaleko, tyle, że kościół otwierają o 7, ale zwiedzać można od 8.30, a kryptę kapucynów od 9. Może lepiej zacząć od Santa Maria degli Angeli. Warto zacząć wcześnie tego dnia, bo plan odwiedzin bardzo bogaty.
   http://www.chiesasantamariavittoriaroma.it/9.aspx
   http://www.cappucciniviaveneto.it/il_museo_3.html
   http://www.santamariadegliangeliroma.it
   tu link do Term Dioklecjana, będących częścią Muzeum Rzymskiego http://www.museonazionaleromano.beniculturali.it/it/172/info-e-orari

   Santa Maria Maggiore jest otwarta od rana do wieczora. http://www.vatican.va/various/basiliche/sm_maggiore/index_it.html

   Obok bazyliki jest Bazylika św. Praksedy z najpiękniejszymi mozaikami w Rzymie, jeśli zdąży PAn do południa, to polecam. https://santaprassede.wordpress.com

   Na lotnisko najlepiej pociągiem Leonardo jak Pan planował. Jest drogi, ale najszybszy i omija rzymskie korki. Pozostałabym przy biletach jednorazowych, ewntualnie bilet całodzinny, kiedy uda się Pan do San Paolo, jeśli planuje jeszcze jakieś zwiedzanie potem. Żadna z kart nie pokrywa dojazdu na lotnisko, patrząc na Pana propozycje, raczej będzie dużo chodzenia.

   Mam nadzieję, że troszkę pomogłam.
   Pozdrawiam serdecznie
   Urszula

 54. Magdalena

  Podziwiam ogrom pracy włożony w Voice of Rome! Wspaniałe kompendium wiedzy o Rzymie! Stronę wertuję od dwóch dni, jestem zachwycona! Mam pytanie,gdyż zastanowiło mnie to zdanie: “Turyści indywidualni nie mogą przejść z Kaplicy Sykstyńskiej do Bazyliki św. Piotra. Takie prawo mają jedynie zorganizowane grupy z przewodnikiem.” Jak w takim razie można ‘dostać się ‘ do Bazyliki już po zwiedzeniu Kaplicy Sykstyńskiej? Będę wdzięczna za odpowiedź, za tydzień nasze pierwsze spotkanie z Rzymem i Watykanem, planowanie wyjazdu jest dużo łatwiejsze z tą stroną!

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich, a nie oddzielnym obiektem. Z kaplicy jest wyjście w kierunku bazyliki zarezerwowane wyłącznie da grup z przewodnikiem, które zwykle mają 3-godzinne zwiedzanie Muzeów i bazyliki w jednym, w praktyce nie zobaczą dobrze ani jednego, ani drugiego obiektu. Nie wypuszczają turystów indzwidualnych, bo byłby chaos, a i tak sam pobyt w kaplicy jest męczący. Kaplica nie kończy muzeów, w drodze powrotnej są piękne korytarze Biblioteki Watykańskiej, a w oddzielnym skrzydle Pinakoteka Watykańska. Musi Pani zaplanowaś dwa wejścia, jedno do muzeów, drugie do bazyliki. Powodzenia!

   • Andrzej

    Pani Urszulo, dziękuję bardzo serdecznie, bardzo mi Pani pomogła. Właśnie o różnych drobiazgach nie piszą w przewodnikach. Jak np o tym, że może być niebezpiecznie. Muzea Watykańskie w poniedziałek mogę przełożyć na popołudnie. Ostatnio czytałem komentarze, że wtedy jest mniej tłumów.
    A jeszcze chciał bym zapytać o pogodę w końcu października, w sensie jak się ubrać.

    • Voice of Rome

     Najlepiej na cebulę. Zazwyczaj w pazdzierniku w ciągu dnia temperatura przekracza 20 stopni, ale wieczory są chłodne. W ubiegłym roku również padało, więc najlepiej mieć pod ręką coś ciepłego i coś lżejszego. Proszę też sprawdzić prognozę pogody tuż przed wyjazdem, bo to się zmienia z dnia na dzień. Pozdrawiam.

 55. Monika

  Dzień dobry! właśnie odkryłam Pani bloga, naprawdę źródło cennych wiadomości. Ogromne podziękowania za te wszystkie cenne informacje. Ja tylko spytam, czy rzeczywiście bilety do Muzeów Watykańskich można kupić najwcześniej60 dni przed datą wizyty? na stronie Muzeów jest takie ograniczenie czasowe.
  Pozdrawiam, Monika

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Tak, to prawda, nie wczesniej niz 60 dni przed planowaną wizytą, w tej chwili może Pani zakupić bilety do końca pazdziernika. Pozdrawiam serdecznie.

 56. Kasia Gordziej

  Witam! Czy bilet do Muzeów Watykańskich uprawniana do Apartamentów Borgiów w Pałacu Apostolskim?

 57. Kasia Gordziej

  Dziękuję. Jeszcze nic nie powiem, żeby wyjazdu nie zapeszać. Ale już się cieszę!

 58. Ola

  Witam, czy zniżki do Koloseum przysługują tylko dla studentów do lat 25? Bo na oficjalnej stronie używają słowa “citizens”, ale u Pani na blogu gdzieś mignęło mi słowo “student” dlatego mam wątpliwości.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Olu,
   W artykule, pod którym zostawiła Pani komentarz, jest słowo student, tyle że ten artykuł dotyczy wejścia do Muzeów Watykańskich, a tam wymagają legitymacji uniwersyteckiej do 25 roku życia. Do Koloseum jak i do innych muzeów państwowych w całych Włoszech wszyscy młodzi ludzie od 18 do 25 roku życia wchodzą za €2 na podstawie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Pozdrawiam.

 59. Krzysztof

  witam
  Mam bilet na 9.00 i chcemy najpierw obejrzeć Kaplicę Sykstyńską
  Czy zawrócimy do początku , by na spokojnie już obejrzeć muzeum ?
  Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ aby dostać się do Kaplicy Sykstyńskiej, trzeba przejść całe muzea. W muzeach zawsze są tłumy, a powrót wcale nie zagwarantuje Panu zwiedzania w spokoju. Godzina 9 to eksplozja grup, niestety. Lepiej zacząć od Pinakoteki, Dziedzińca Pinii, wspaniałego Braccio Nuovo, gdzie nie ma tłumów, a jest rewelacyjne i potem zacząć Pio-Clementino. Pozdrawiam.

 60. Ewelina

  Super artykuł! Niestety jak zdecydowałam się kupić bilety on-line do muzeum to na dany termin juz ich nie było. A czy mozna kupic na przykład bilety dzień wczesniej (pod koniec dnia-kiedy zamykaja kasy moze beda mniejsze kolejki) na dzień nastepny? Z góry dziękuje za odpowiedź, a za szybką jeszcze bardziej, bo lecimy juz za 2 dni 🙂

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Niestety, nie ma takiej możliwości, bilety w kasach są sprzedawane wyłącznie na bieżący dzień. Pozostaje kolejka. Pozdrawiam.

 61. Kornelia

  Hej. W rzymie mam dwa dni. W dzień przyjazdu chce zwiedzić Muzea i chce kupic bilet online ale musze również wybrac godzine. zastanawiam się czy jak zabukuje na np 15sta a przyjdę spozniona o 15:30 czy mnie wpuszcza czy przepadnie mi bilet? Dziekuje i pozdrawiam serdecznie.

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   Proszę trzymać się godziny rezerwacji i przyjść minimum 15 przed godziną wejścia. 5 min spóznienia to nie problem, ale pół godziny może już być problematyczne. Pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Udanego pobytu! Proszę zarezerwować 15.00, będzie Pani miała więcej czasu, ponieważ muzea trzeba opuścić 30 minut przed zamknięciem.

 62. jola

  Dzień dobry, jestem po raz kolejny w Rzymie. Chcę przyjrzeć się freskom w Villii Farnesinie. czytam, oglądam. Ale to ,jak Pani opowiada o tym miejscu, zachwyciło mnie. czuję wielką radość mogąc z Panią się przygotowywać do zwiedzania.

  czy istnieje możliwość skorzystania z Pani usług jako przewodnika po Farnesinie ?
  czy galeria będzie np. otwarta w piątek 1.11.19 ? czy Pani znajdzie czas i jakii byłby koszt takiej wyprawy ?

  Jola

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Jolu,
   Dziękuję Pani za ciepłe słowa. Nie zajmuję się oprawadzaniem, ale świetnie sobie poradzi sama. Proszę sobie dokładnie obejrzeć stronę Villa Farnesina, ponieważ właśnie trwa tam wystawa poświęcona Leonardowi, więc ceny wstępu są nieco wyższe niż normalne, ale villa jest otwarta dłużej, za wyjątkiem wtorków, kiedy jest zamknięta. Dodatkowo otwarto dwa nowe pomieszczenia, salę groteski i salę pompejańską, które były restaurowane. Polecam to miejsce z całego serca.
   Pozdrawiam serdecznie.

 63. Magdalena Kluz Międlar

  Witam !
  Będę w Rzymie w ostatnią niedzielę listopada. Czy mogę wtedy zwiedzać muzea za darmo ? Czy muszę wcześniej rezerwować bilety ? O której godzinie muszę się tam udać. dziękuję za pomoc.
  Magda

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   W ostatnią niedzielę miesiąca Muzea Watykańskie są za darmo, nie ma rezerwacji biletów, trzeba ustawić się w kolejkę. Jeśli Pani chce skorzystać jak najwięcej, proszę być w kolejce o 7.30 najedzona albo ze śniadaniem w ręku. Postoi Pani i tak dwie godziny, więc proszę się przygotować i zabrać też ciepły sweter, bo poranki są chłodne. Pozdrawiam.

 64. Gosia

  Witam,
  chciałabym zwiedzić muzea 14.01.2020. Czy w tym terminie powinnam kupić bilety online czy na miejscu nie powinno być kolejki? Czy jest tam szatnia, gdzie można zostawić kurtki czy turyści noszą je ze sobą.
  dziękuję

 65. Darek

  Dzień dobry, wykupiłem z rodziną wycieczkę do Rzymu w dniach 04-10.08.2020r. Chciałem zapytać o kilka kwestii, czy bilety do muzeum watykańskiego onlline sa do zakupienia tylko przez 3 miesiące do przodu, czy są jakieś zniżki dla rodzin. Proszę napisać jeśli to możliwe, czy honorowane są legitymacje nauczycielskie przy zakupach biletów do Watykanu, Koloseum, czy innych zabytków. Będę wdzięczny za pomoc. pozdrawiam

  • voiceofr

   Dzień dobry,
   Bilety do Muzeów Watykańskich można kupić 60 dni przed wizytą, w tej chwili ostatnia dostępna data on-line to 6 marca. Nie mają taryf dla rodzin, jedynie audioprzewodniki dla dzieci. Legitymacje nauczycielskie obywateli UE honorują muzea państwowe we Włoszech tylko wtedy, jeśli uczy Pan architektury, historii sztuki, łaciny, greki albo jeśli przyjeżdża z grupą uczniów, w przeciwnym razie nie ma zniżek.
   Taryfę rodzinną mają Muzea Kapitolińskie group family rate – to groups formed by one parent with 1 or 2 children under the age of 18 years – one full price admission.
   Proszę rozważyć darmowe wejście w pierwszą niedzielę miesiąca – od tego roku oferują je także muzea miejskie Rzymu – Kapitolińskie, Hale Trajana, Palazzo Braschi czy Ara Pacis. Pozdrawiam serdecznie.

 66. Darek

  Bardzo dziękuję Pani za cenne uwagi, Pani artykuły są dla mnie bardzo cenną lekturą i wskazówką przed długo oczekiwaną wizytą w Rzymie. Nie śmiem prosić, ale czy w wolniejszej chwili mogłaby Pani nakreślić mi taki szkic z rozłożeniem na dni co warto by było zobaczyć w Rzymie, będę tam z rodzina i przyjaciółmi od 4 do 10 sierpnia. Mamy zarezerwowany nocleg w centrum w hotelu Sant Angelo. Muszę nadmienić że niestety dość kiepsko posługujemy się językiem angielskim. Przepraszam że się trochę narzucam, ale do wyjazdu jest jeszcze trochę czasu i może uda się Pani znaleźć jakąś chwilę i odpowiedzieć mi na męczące mnie pytania, bo mam obawę bym czegoś istotnego nie pominął podczas pobytu w Rzymie. Również informacja gdzie można coś dobrego zjeść w przyzwoitej cenie byłaby super. Pozdrawiam serdecznie wyglądając informacji od Pani. Raz jeszcze dziękuję.

  • voiceofr

   Panie Darku,
   Proszę podać dokładny czas przylotu i odlotu, wiek dzieci oraz Państwa zainteresowania. Sierpień to żary. Muszą Państwo wychodzić wcześnie z hotelu tak, aby około południa ewakuować się i przetrwać najbardziej gorące godziny od 12 do 16 na obiedzie, w cieniu, w parku, byle nie na słońcu, bo to niebezpieczne dla zdrowia. Rzymskie letnie wieczory są fantastyczne. 5 sierpnia przypada święto Matki Boskiej Śnieżnej – pada śnieg wieczorem przed Bazyliką Santa Maria Maggiore i podczas uroczystej mszy wewnątrz świątyni zwykle o 10.00. Niestety, pierwsza niedziela miesiąca z muzeami gratis przypada 2 sierpnia. Wiosną mają otworzyć Mauzoleum Augusta i to będzie atrakcja za darmo. Pozdrawiam serdecznie.

 67. Lesław Czarniecki

  Dzień dobry
  zgodnie z Pani sugestią, opłaciłem wstęp do muzeum i kaplicy bezpośrednio w muzeum (na 12.03.2020 r.). Otrzymałem potwierdzenie wpłaty. Czy otrzymam jeszcze jakiś dokument do wymiany na bilety?
  Pani przewodnik jest bardzo przydatny, dziękuję.
  Serdecznie pozdrawiam.
  Lesław

  • voiceofr

   Dzień dobry,
   Jeżeli na potwierdzeniu wpłaty jest także dzień i godzina wejścia, to wystarczy. Jeśli nie dotarl voucher, powinien Pan poprosić o ponowne wysłanie maila. Pozdrawiam.
   Q. I have followed the booking procedure but I haven’t received the voucher, what can I do?
   A. If yout haven’t received the voucher check if you have received by email the payment confirmation with your Order Number, then click onto “Voucher resending”, in the menu on the left, by inserting in the appropriate fields.

 68. Mariusz

  Veni, vidi, vici
  Polecam Rzym i Włochy super. Parę wskazówek z Pani strony przydało się,
  dzięki!
  Wszystkim, którzy się wahają polecam taką wycieczkę, było gorąco i dużo, dużo ludzi sam zastanawiam się czy kolejny raz nie ruszyć we wrześniu.

 69. Lesław

  Dobry wieczór
  niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną we Włoszech muszę zrezygnować z wyjazdu. Mam zakupione bilety
  do Muzeów Watykańskich. Czy jest możliwość zwrotu i odzyskania wpłaty. Bilety mam wykupione na 12.03.2020 r.
  Bilety wykupiłem bezpośrednio w Muzeum (wykorzystałem Pani wskazówkę poradę, dziękuję).
  Serdecznie pozdrawiam.
  Lesław

 70. Wojtek

  Dobry wieczór,
  Obecnie na stronie muzeum jest informacja o zamknięciu zwiedzania z powodu koronawirusa – czy w takim przypadku nie będzie zwrotów za wykupione bilety – czy może coś wiadomo na ten temat ? Na stronie muzeum nic o tym nie ma (czytałem powyżej o możliwej zmianie na open),
  pozdrowienia
  PS. Dziękuję za super stronę 🙂

  • voiceofr

   Dobry wieczór Panie Wojtku,
   Proszę wysłać mail na adres podany na stronie Muzeów Watykańskich help.musei@scv.va. Informację o zmianie na open ticket znalazłam na stronie jednej z polskich przewodniczek po Rzymie, ale nie ma jej na oficjalnej stonie muzeów, a dla mnie to one są głównym zródłem informacji. Pozdrawiam serdecznie.

 71. Jarek

  Dzień dobry. Czy warto rezerwować bilet z polskim przewodnikiem? To spory koszt – 270 euro. Inna sprawa, że obsługuje on 10 osób jednocześnie. W takim razie, czy wszystkie one płacą tyle za jego pomoc, czy mogą się wspólnie złożyć na jego zapłatę?

  • voiceofr

   Dobry wieczór,

   Wybór należy do Państwa. To standardowa cena usługi przewodnickiej dla grupy i niestety przy małych grupach to spory koszt, nawet jeśli Państwo podzielą kwotę przez 10 osób, to i tak przewyższa bilet wstępu do Muzeów Watykańskich. Zwykle usługa przewodnicka zamyka się w trzech godzinach. Muzea są ogromne i te trzy godziny to jest i tak bieg. Jeśli Państwo sprawnie posługują się językami obcymi, warto wykupić autoprzewodnik, nie jest to wysoki koszt, dobrze opracowany, przede wszystkim są Państwo wolni. Pozdrawiam serdecznie.

 72. Agnieszka

  Dzień dobry,
  w najbliższym czasie chciałabym zwiedzić muzeum Watykańskie. Jestem studentką i mam legitymację studencką, ale nie jest ona podbita w tradycyjny sposób gdyż ze względu na pandemię, i rozporządzeniem ministra o ograniczeniu w funkcjonowania uczelni, legitymacje są ważne do 29 listopada 2021 r. bez konieczności osobistego odbierania nowych hologramów. W związku z tym moja uczenia odmawia przedłużania legitymacji w tradycyjny sposób (naklejając hologram) przed upływem tego terminu. Zastanawiam się zatem, czy pokazana przez mnie legityamcja ( z ostatnim hologramem sprzed pandemii) będzie uznana za ważny dokument. Szukałam informacji na ten temat, niestety nie udało mi się uzyskać odpowiedzi. Z góry dziękuję za informację.

  • voiceofr

   Dzień dobry,

   Nie powinna mieć Pani problemów, bo tutaj też było zdalne nauczanie, ale dla pewności proszę sobie wydrukować tę informację ze strony uczelni o przedłużeniu ważności legitymacji, może się przydać także w innych miejscach.

   Pozdrawiam.

 73. Agata

  Dzień dobry! Mam pytanie. Chcę kupić bilety online do Muzeów Watykańskich i Kapitolu. Na stronie Muzeów Watykańskich na czerwiec dostępne są bilety na zwiedzanie z przewodnikiem, a zwykłe są niedostępne. Czy jeszcze zwykłe bilety uda się kupić, czy już nie i powinnam kupić te droższe bilety? I czy może Pani wie, jak wygląda kwestia biletów na Kapitol? Czy i kiedy będzie można je kupić, czy już są wykupione?
  Bardzo dziękuję za odpowiedź!

  • voiceofr

   Dzień dobry,

   Muzea Watykańskie prowadzą sprzedaż do 60 dni naprzód, być może Pani data przypada na drugą połowę czerwca i sprzedaż jest jeszcze zablokowana. Proszę sprawdzać.
   Muzea Kapitolińskie sprzedają bilety na razie do końca kwietnia na https://museiincomuneroma.vivaticket.it/en/tour/musei-capitolini/2381. Nowe daty będę wpuszczane sukcesywnie. Do tej pory przy rezewacji biletu do Muzeów Kapitolińskich wyskakiwała jedna godzina 9.30, ale bilet był ważny przez cały dzień. Nie wiem, czy po tej pandemii uaktualnini system. Pozdrawiam.

 74. Krzysztof

  Dzień dobry, wybieram się w maju więc na oficjalnej stronie biletów już nie ma, u pośredników znalazłem 2 opcje które mnie interesują Muzeum – nieograniczony czas oraz Muzeum+Bazylika – 3h wizyta i o ile chciałbym zobaczyć muzeum, kaplicę i bazylikę to wydaje mi się, że 3h to zdecydowanie za mało i lepiej nabyć oddzielnie bilet na muzeum i kaplicę i następnego dnia udać się do bazyliki? Domyślam się, że 3h zwiedzanie wygląda tak, że szybko lecimy przez muzeum, następnie do bazyliki i już później nie wrócę do muzeum, aby swobodnie podziwiać kolekcję?
  Czy book.thevaticantickets.com jest uczciwe, nie lubię koników i innych pośredników, ale w tym wypadku chyba nie mam wyjścia.
  Dziękuję za wszelkie wskazówki.

  • voiceofr

   Panie Krzysztofie,

   Majowych dat nie ma jeszcze w systemie. Muzea sprzedają bilety do 60 dni naprzód. Proszę zatem pilnować swojej daty i sprawdzać. Polecam tylko oficjalną stronę muzeów do zakupu biletów. Jest Pan wtedy Panem swego czasu zarówno jeśli chodzi o zwiedzanie muzeów, jak i bazyliki. Udanego wyjazdu.

   Pozdrawiam.

 75. Konrad

  Dzień dobry,
  ogromny szacunek za wiele informacji i zaangażowanie w wyjaśnianiu wielu niuansów dot. zwiedzania Rzymu.

  Mam pytanie, bo nie znalazłem odpowiedzi w innych komentarzach, czy przejście skrótem z Kaplicy Sykstyńskiej do Bazyliki św. Piotra jest przeznaczone TYLKO dla grup z OFICJALNYM przewodnikiem, tzn. z wykupionym biletem z przewodnikiem na oficjalnej stronie watykańskiej, czy jednak będzie możliwość przejścia z własnym (licencjonowanym) przewodnikiem, ale który będzie z zewnątrz, a bilety będą wykupione jako indywidualne dla małej grupy rodzinnej?

  • voiceofr

   Dzień dobry.

   Jeśli przewodnik ma licencję również na Muzea Watykańskie, to nie powinno być problemu z przejściem, ale o to powinien Pan już zapytać bezpośrednio przewodnika.

   Pozdrawiam serdecznie,

 76. Ola L.

  Dzień dobry, po wielu stronach trafiłam tutaj i się zachwyciłam precyzją informacji, po czym wpadłam w rozpacz, bo na stronie Muzeum Watykańskich bilety są “sold out”, a chciałam kupić z dwutygodniowym wyprzedzeniem ;( czy to możliwe, że już wszystko wyprzedane? Czy w takim razie jest sens stanąć w kolejce do kas?

  • voiceofr

   Dobry wieczór Pani Olu,

   Niestety wyprzedane, muzea pozwalają na rezerwację biletu 60 dni przed datą zwiedzania, ale wpuszczają za mało biletów w sprzedaży on-line, nie wiem dokładnie ile, ale zbyt mało, a w rezultacie np. w majowy weekend media podawały, że kolejka sięgała nawet 5h. To jest chore i niedopuszczalne w dobie cyfryzacji. Powiem tak. Proszę przyjść jak najwcześniej, przed 7.30 i ustawić się w kolejkę, zabrać ze sobą śniadanie. Innego wyjścia nie ma. W ostatnią niedzielę miesiąca wstęp do muzeów darmowy i też trzeba stanąć po 7 rano, żeby wejść i cokolwiek zobaczyć.
   Pozdrawiam

 77. Anna

  A ja chciałam zapytać czy zna Pani jakieś źródło gdzie można znaleźć przewodników po polsku dla osób indywidualnych? Świetny artykuł! Dla kogoś kto zna angielski z Pani opisem wszystko (wejście i jak się poruszać) jest zrozumiałe. Martwię się jednak, że rodzice bez znajomosci języka obcego absolutnie się nie odnajdą.

  • voiceofr

   Dzień dobry,

   Proszę znaleźć w wyszukiwarce licencjonowani przewodnicy po Watykanie i na pewno Pani znajdzie takie osoby. Nie polecam nikogo, nie znam ich osobiście, decyzję pozostawiam Pani.

   Pozdrawiam

 78. Agata

  Cudowny artykuł, będę miała mnóstwo pytań, ale jestem dopiero na początku planowania wyjazdu na styczeń. Interesuje mnie przechowalnia bagażu, świetna sprawa. Proszę o informację na jakiej zasadzie działa tzn. czy muszę z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce na bagaże czy jest szansa zrobić to na miejscu, co jeszcze powinnam wiedzieć w przypadku konieczności skorzystania z takiej przechowalni ( okolice Koloseum). Będę wdzięczna za informacje.

 79. Paweł

  Dzień dobry. Mamy na 09.09.2023 rezerwację za kupioną on-line na 12:30 z przewodnikiem w języku niemiemieckim.😂 Rezerwacja kupiona na oficjalnej stronie Muzeów Watykańskich. Mamy dwa pytania. Pytanie 1. Po wymianie vouczeru na bilet gdzie mamy się udać aby spotkać się z naszym przewodnikiem? Pytanie 2. Ponieważ będzie to przewodnik w języku niemieckim będzie możliwość odłączenia się i chodzenia samemu nawet 4 godziny? (Czas oficjalnego oprowadzania 2 godziny).

  • voiceofr

   Dzień dobry,

   Po wymianie biletu w Guided Tours Desk otrzyma Pan informację o tym, gdzie będzie czekał przewodnik. Trasa, którą pokonuje z Państwem przewodnik to absolutne minimum i największe atrakcje muzeów, ale zwiedzanie z przewodnikiem w zatłoczonych muzeach ma swoje minusy, grupa pędzi wśród tłumu zwiedzających, nie ma zbyt wiele czasu na zatrzymanie się. Kolekcja jest ogromna i na pewno nie do ogarnięcia na jednę wizytę. Proszę jednak skorzystać z wizyty z przewodnikiem. Zawsze to porcja wiedzy, a poza tym jest Pan szczęściarzem, nawet jeżeli zapłacił Pan podwójnie za bilet, ale w tym sezonie bilety dla turystów indywidualnych są w praktyce nieosiągalne on-line, wykupują je pośrednicy i to jest skandaliczne. Po zwiedzeniu Kaplicy Sykstyńskiej proszę nie wychodzić w kierunku Bazyliki św, Piotra, co często jest praktykowane wśród przewodników, a iść w stronę głównego wyjścia, jest wspaniałe Braccio Nuovo, zbiory egipskie, pojazdy papieskie, w tym papamobile z dniu zamachu, wspaniała pinakoteka. Udanego pobytu w Rzymie.

 80. Adrian

  Dzień dobry, mam pytanie odnoście audioprzewodników, jest wspomniane, że można wykupić na miejscu (w zastawie dokument) i wersja na smartfona, czy można tę wersję kupić wcześniej online w języku polskim?
  Dziękuje bardzo.

  • voiceofr

   Dzień dobry,

   Niestety Muzea Watykańskie nie oferują audioprzewodnika po polsku. Te dostępne w najpopularniejszych językach można zerezerwować online.

 81. Wioletta

  Można wrócić do muzeum powozów na koniec zwiedzania, czy lepiej zrobić to na początku. Drugie pytanie dotyczy Bazyliki św. Piotra, czy możliwe jest ranne zwiedzanie w środy kiedy odbywają się audiencję generalne, chodzi mi o wczesne związanie od 7.00 przed audiencją.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • voiceofr

   Muzeum powozów zdecydowanie na koniec zwiedzania.
   Jeżeli audiencja odbywa się na Placu św. Piotra, wówczas Bazylika św. Piotra jest zamknięta dla zwiedzających zarówno rano przed audiencją jak i do godziny po audiencji ze względów bezpieczeństwa. Jeśli audiencja ma miejsce w Auli św. Pawła, to bazylika powinna być otwarta przez cały dzień.
   Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *