Wczoraj wieczorem rozpoczęła się dziesiąta edycja Festiwalu Literatury Podróżniczej. Ta niezwykle sympatyczna impreza odbywa się głównie w ogrodach parku Villa Celimontana niedaleko Koloseum. Jedną z przyznawanych nagród jest Nagroda im. Kapuścińskiego powstała dzięki inicjatywie Jarosława Mikołajewskiego, byłego dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie.
Festiwal narodził się w 2008 roku i od początku jest promowany przez Włoskie Towarzystwo Geograficzne mające swą siedzibę w Palazzetto Mattei w Villa Celimontana. Towarzystwo obchodzi w tym roku 150 lat istnienia, Jubileuszową edycję rozszerzono o spotkania w Ostuni (Apulia) i Benevento (Kampania), a Rzym jest etapem kończącym festiwal.
Tłumy odwiedzających przyciąga przede wszystkim interdyscyplinarny charakter tego spotkania. O podróżach, o świecie bliskim i dalekim opowiadają nie tylko literaci, ale i fotografowie, muzycy, historycy, reżyserzy, dziennikarze, geografowie. Bywali tu: Ennio Morricone, Bernardo Bertolucci, Amos Oz, Claudio Magris, Paolo Rumiz czy Tahar Ben Jelloun – marokański pisarz piszący po francusku, laureat tegorocznej nagrody La Navicella d’Oro, wręczonej mu wczoraj wieczorem w Villa Medici.
Oprócz autorskich spotkań będą wystawy, warsztaty czy spacery z przewodnikiem po rzymskich zakątkach.
Polski akcent to Nagroda im. Kapuścińskiego przyznawana od 2012 roku, a powstała z inicjatywy Jarosława Mikołajewskiego, byłego dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie.
Polecam szczególnie spotkania w niedzielne popołudnie:
godz. 15.00 – 150 lat urodzin Josepha Conrada,
godz. 17.00 – Jarosław Mikołajewski będzie wspominał zmarłego 10 lat temu Ryszarda Kapuścińskiego.
a na zakończenie festiwalu hołd Amatrice – szczególnie dotkniętej ubiegłorocznym trzęsieniem ziemi.
Szczegółowy program na stronie festiwalu – www.festivaldellaletteraturadiviaggio.it.
Leave a Reply