Sala Horacjuszy i Kuracjuszy – 60 lat podpisania Traktatów Rzymskich

posted in: Wiadomości z Rzymu | 4

Sala Horacjuszy i Kuracjuszy Muzeów Kapitolińskich zwana również Wielką Aulą, najbardziej reprezentacyjna sala władz rzymskich jest dziś na oczach całego świata. To tutaj 60 lat temu, 25 marca 1957 roku podpisano Traktaty Rzymskie, będące zalążkiem Unii Europejskiej. Magnat rosyjski uzbeckiego pochodzenia Alisher Usmanov wyłożył 300 tys. euro na restaurację sali zakończoną w lutym 2017 roku. Dodam tylko, że pieniądze te wynegocjował poprzedni burmistrz Rzymu – Ignazio Marino. 

 

Sala Horacjuszy i Kuracjuszy – Muzea Kapitolińskie

 

Sala mieści się na I piętrze Pałacu Konserwatorów i zdobią ją freski autorstwa Giuseppe Cesariego zwanego il Cavalier d’Arpino. Tematycznie nawiązują do początków Rzymu opowiedzianych przez historyka Tytusa Liwiusza.

 

Porwanie Sabinek – Sala Kuracjuszy i Horacjuszy

 

Podziwiamy więc legendarne Porwanie Sabinek, a poniżej marmurowy posąg Urbana VIII autorstwa Gian Lorenza Berniniego, 

 

Wilczyca z Romulusem i Remusem – Sala Horacjuszy i Kuracjuszy

 

 

wilczycę karmiącą Romulusa i Remusa, a poniżej brązowy posąg Innocentego X autorstwa Alessandra Algardiego z Bolonii, 

 

 

 

wreszcie walkę Horacjuszy z Kuracjuszami, o której obszerniej przeczytacie tutaj

 

Walka Horacjuszy z Kuracjuszami

 

Walka Horacjuszy z Kuracjuszami

 

Posąg Innocentego X

 

Komisarz Francesco Paolo Tronca podczas obchodów urodzin Rzymu w 2016 roku

 

Zachęcam do odwiedzin Muzeów Kapitolińskich. To najstarsze publiczne muzeum świata, najważniejsze muzeum Rzymu, ma fantastyczne zbiory, a wciąż jest niedoceniane przez Polaków. Co roku, 21 kwietnia, czyli w urodziny Rzymu można je zwiedzać za darmo. 

www.museicapitolini.org

 

 

4 Responses

 1. renne

  Ja też trochę pomijałam to muzeum, ale kiedy wreszcie przekroczyłam jego próg zachłysnęłam się bogactwem zbiorów. Cudowne, nie “do ogarnięcia” absolutnie na jeden raz. Na pewno tam jeszcze wrócę…

  • Voice of Rome

   Mnie tez urzeklo i bez watpienia jest to muzeum z pierwszej trojki, koniecznie nalezy je obejrzec. W tym roku przez miesiac organizowalo sobotnie wieczory za symboliczne euro. Przyszly tlumy, jest to dobry sposob na promocje. Pozdrawiam.

   • Magda

    Dzień dobry, zastanawiam się czy bilet do Muzeów Kapitolińskich trzeba kupić przez internet, czy nie jest to atrakcją tak oblegana jak np. Koloseum i spokojnie można kupić w kasie w dniu wejścia?

    • Voice of Rome

     Dobry wieczór,
     Spokojnie kupi Pani bilet tego samego dnia. Kolejki są, ale nie na miarę Koloseum. To wspaniałe i relaksujące muzea, kosztowne, ale warte tej ceny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *