Schody Hiszpańskie – ostatni etap remontu

Od 30 maja Schody Hiszpańskie są całkowicie zamknięte dla pieszych. Wcześniej można było dotrzeć na szczyt wzgórza Trinità dei Monti bocznym przejściem. To dobry znak, bo remont wkroczył w ostatnią fazę prac. Schody wybielały i wypiękniały, a wraz z odnowioną fontanną La Barcaccia i fasadą kościoła Trinità dei Monti dodadzą blasku jednemu z najpiękniejszych rzymskich placów.

 

Zamknięte przejście na wzgórze Trinità dei Monti

 

Schody Hiszpańskie – remont

 

Głównym sponsorem remontu jest firma jubilerska Bulgari – o całym przedsięwzięciu możecie przeczytać w moim artykule Schody Hiszpańskie gotowe na remont.

 

Bulgari – główny sponsor remontu Schodów Hiszpańskich

 

Jak zatem najszybciej dojść na szczyt wzgórza? Proponuję podejść na sąsiadujący plac – Piazza Mignanelli. Poznacie go po Kolumnie Niepokalanego Poczęcia.

 

Kolumna Niepokalanego Poczęcia

 

Zanim jednak wejdziecie na szczyt, zerknijcie za bramę Palazzo Valentino.

 

Palazzo Valentino

 

Na dziedzińcu pałacu znanego projektanta mody stoi Dea Roma – Bogini Roma – autorstwa Igora Mitoraja, wykonana specjalnie dla Valentino. Na dziedziniec nie można wejść, ale strażnik pozwoli zrobić zdjęcie. Brama może być zamknięta w porze obiadowej.

 

Igor Mitoraj – Dea Roma

 

Schodkami dojdziecie na Via Sistina i tu na skrzyżowaniu dróg z Via Gregoriana czeka na Was niespodzianka – Palazzo Zuccari zwany również Domem Potworów – wielka gratka dla dzieci, a dla dorosłych jedno z ważnych polskich miejsc w Rzymie. Przeczytacie o nim w artykule Przestrasz się w Rzymie – Palazzo Zuccari.

 

Palazzo Zuccari – Dom Potworów

 

Teraz już jesteśmy na szczycie. Najlepsze zdjęcia wykonacie ze schodków kościoła Trinità dei Monti. A miłośnikom piękna polecam magiczne ogrody pobliskiej Villa Medici.

14 Responses

 1. Krakowianka ;)

  Piękna i Boska Podróż Włoska 🙂
  już niebawem ponownie wracam do magicznego i ukochanego Rzymu, aby z każdą kolejną wizytą w tym niezwykłym kraju odkrywać go na nowo mam kilka pytań:
  1)Czy jest w Rzymie jakiś kościół (kaplica) bliżej poświęcona wyjątkowej świętej Ricie? Poza Cascią oczywiście:)
  2)Co należy rozumieć przez atrium bazyliki św.Piotra?Tzn. mam zarezerwowane przejście przez Bramę Miłosierdzia 22czerwca środa na godzinę 15tą i rozumiem że mam uprzednio przyjść na plac św. Piotra a raczej udać się na specjalny szlak prowadzący od Zamku Św. Anioła do bazyliki.Z racji przejścia przez bramę chcemy zwiedzić bazylike w języku polskim z audioprzewodnikiem, pisała Pani iż jest taka opcja wypożyczając w atrium audioprzewodnik i pod nr 7 znajdę język polski.Gdzie dokładnie mam się udać po ten magic guide?Chciałabym mieć urządzenie już przy sobie oczekując na przejście przez Drzwi.Czy z racji że jest to środa a tak mam zarezerwowane przejście na godzinę 15tą jest ryzyko nie dostania się do bazyliki do środka?I czy papież jest w tym czasie w Rzymie dokładnie 22czerwca?Czy na audiencje będzie można normalnie(bez wejściówek) wejść na plac św.Piotra w tym czasie?
  3)Czy linia 070 Express odjeżdża bezpośrednio z dworca Terminii nad morze do Ostii do przystanku Cristoforo Colombo i ile kosztuje bilet?
  4)Gdzie można w Rzymie zakupić złoto, nie oszukane w dobrej cenie? Chodzi mi o zakup złotego różańca na palec (pierścionek) pamiątki z Rzymu off course poświęconej:)
  Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź, nadmieniam tylko że od dawna jestem wielką fanką osób które współtworzą tę strone. Wykonujecie kawał dobrej roboty – Wielki Szacun.

  • Voice of Rome

   Witam Panią,
   Dziękuję za ciepłe słowa. Tworzę tę stronę sama i cieszę się, kiedy pomaga wielu moim rodakom w planowaniu wyjątkowej podróży do Wiecznego Miasta.

   1. W samym centrum Rzymu, w pobliżu Fontanny di Trevi znajduje się kościół dedykowany św. Ricie – Santa Rita alle Vergini – Via dell’Umilta 83/B – otwarty pon. – pt – 8-12 i 16-19, w sob i niedz 10-12 16-19, więcej wiadomości na ich stronie internetowej http://www.santaritaallevergini.it/. Po drodze do tego kościoła (jeśli to nie będą weekendowe dni) polecam dojście do niego przez przepiękną Galleria Sciarra – ukryty klejnot Rzymu https://www.voiceofrome.com/apoteoza-kobiecosci-galleria-sciarra/

   2. Atrium, czyli hall wejściowy bazyliki. Tam są stoiska, które wynajmują audioprzewodniki – trzeba tylko zapłacić i zostawić dowód tożsamości. Język polski znajduje się pod numerem 7 w menu audioprzewodnika. Jest trochę zamieszania z wypożyczeniem, jeśli przechodzi Pani przez Drzwi Święte, ponieważ prowadzi do nich oddzielna kolejka, odseparowana bramkami od stoiska. Widziałam, że niektórzy prosili ochronę o pomoc. Radziłabym Pani zrobić to samo, nie ma możliwości wypożyczenia tego audioprzewodnika wcześniej (istnieje co prawda Opera Romana Pellegrinaggi przy Piazza Pio XII po lewej stronie, tuż przed wejściem na Plac św. Piotra, ale to prywatna instytucja, wypożyczają audioprzewodniki po €15 i nie wiem, czy mają wersję polską). Musi Pani dotrzeć do hallu bazyliki. Ewentualnie zaraz po przejściu przez Drzwi Święte można cofnąć się na chwilę do hallu, wypożyczyć i wrócić do środka bazyliki już normalnym wejściem, ale za dużo kombinowania. Proszę poprosić ochronę o pomoc jak już Pani znajdzie się w hallu, bo wiele osób wypożycza, a stoi w kolejce do Drzwi Świętych.
   Na potwierdzeniu rezerwacji przejścia przez Drzwi Święte powinna mieć Pani informacje, dokąd się udać. W praktyce przez całą Via della Conciliazione biegnie szlak pielgrzyma ogrodzony bramkami, który dochodzi do Placu św. Piotra i tam kontrolują rezerwację, po czym kieruje się Pani specjalnym przejściem aż do Drzwi Świętych. Tak było dwa miesiące temu. Teraz trwa sezon turystyczny i być może kontrolują także na początku szlaku, trudno mi powiedzieć. Nie ma żadnego ryzyka, że Pani nie wejdzie. Jest rezerwacja na konkretną godzinę, proszę być nieco wcześniej. Wewnątrz bazyliki będą natomiast tłumy, bo po audiencji ze względów bezpieczeństwa bazylika jest nieczynna mniej więcej do 13.00, więc tego dnia wszyscy zwiedzają ją po południu.

   22 czerwca odbędzie się audiencja papieska. Są wymagane bilety wstępu, darmowe, ale musi je Pani jak najszybciej zarezerwować faksem. Całą procedurę rezerwacji i odbioru opisałam w artykule. Proszę pojawić się na Placu św. Piotra przed 8 rano, wtedy ma Pani szansę na miejsce siedzące w najbliższych sektorach.

   3. Linia 070 do Ostii nie odjeżdża z Termini, a z dzielnicy EUR – w pobliżu stacji metra EUR Fermi, musi Pani pojechać linią metra B. Kiedyś bilet kosztował €1.5, nie wiem, czy dalej mają takie ceny.Kursują co 30 min. http://viaggiacon.atac.roma.it/?service=trovalinea&linea=070&percorso=070APT1
   Za dużo zawirowań ostatnio w transporcie miejskim, łącznie z cotygodniowymi strajkami. Łatwiej jest dotrzeć pociągiem. Dojeżdża Pani linią metra B, wysiada na stacji Piramide i musi się tam przesiąść do naziemnej kolejki Roma-Lido. Bilet €1.5.

   4. Złoto gwarantowane jedynie u jubilera. Jubiler to gioielleria, proszę spróbować w okolicach Watykanu – Via Ottaviano, Via Cola di Rienzo, Via dei Gracchi, Via Giulio Cesare, choć nie wiem, czy akurat mają w ofercie takie obrączki, prędzej w Neapolu. W sklepach z dewocjonaliami na pewno je Pani znajdzie, nazywają się anello rosario, ale nie gwarantuję jakości. Widziałam więcej srebra bądź metalu niż złota.

   5. Jeśli będzie Pani w Rzymie jeszcze 24 czerwca, serdecznie polecam kościół San Giovanni Decollato – otwarty tylko raz w roku, w dniu Jana Chrzciciela od 9.30 do 12.30 – perełka – Via di San Giovanni Decollato, 22, niedaleko Piazza della Bocca della Verita.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Urszula

 2. Grzesiek

  A czy znany jest juz termin ukonczenia prac na Hiszpanskich Schodach?

  • Voice of Rome

   Kiedy rozpoczynano remont w pazdzierniku ubieglego roku, za realny termin ukonczenia podawano koniec czerwca 2016. Nie wiem, czy zdaza do konca czerwca, ale to juz naprawde koncowka, efekty zreszta widac. Jak tylko pojawia sie konkretne informacje, poinformuje Pana. Pozdrawiam.

 3. Gosia

  Bardzo byłabym wdzięczna za informację o zakończeniu remontu i otwarciu schodów dla zwiedzających. Wybieram się tam i nie wiem czy kupować bilety czy przekładać wyjazd.

  • Voice of Rome

   Pani Gosiu,
   Tej daty nikt nie zna, nie ogloszono oficjalnego zakonczenia remontu. Trwa ostatnia faza restauracji i jak to z remontami bywa, zawsze moga zaskoczyc niespodzianki, zatem nikt nie spekuluje kiedy. Jesli tylko pojawia sie jakies informacje, na pewno poinformuje. Pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Pani Gosiu,
   Dziś prasa podała datę otwarcia Schodów Hiszpańskich – 21 września. Obiecałam poinformować Panią. Pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Niestety, jeszcze w remoncie. Na razie brak informacji o jego zakonczeniu.

  • Voice of Rome

   Pani Marto,
   Dziś prasa podała datę inauguracji Schodów Hiszpańskich – 21 września, obiecałam poinformować Panią. Pozdrawiam.

 4. Edyta

  Droga Pani Urszulo – jakiś czas temu zakochałam się we Włoszech, Rzym pokochałam tak przy okazji – ale niezwykle duży wpływ na to moje zakochanie ma Pani strona. Obecnie za dwa tygodnie wybieram się w kolejne odwiedziny do Wiecznego Miasta i zwiedzanie zaplanowałam sobie tylko z Pani wirtualną pomocą, dzięki Pani informacjom “nie gubię się w tłumie”, ta wycieczka to tez mój pierwszy sprawdzian znajomości języka włoskiego, które z pasją zaczęłam się uczyć. Dziękuję za wszystkie rady i informacje, jaki Pani tutaj zamieszcza. Trafiłam “do Pani” zupełnie przypadkowo kiedy nie mogłam sobie zbytnio poradzić w odnalezieniu się w Rzymie jak byłam tam po raz pierwszy, a teraz Pani strona piastuje główne miejsce w “ulubionych” stronach mojej wyszukiwarki.
  Dziękuję, za ogrom Pani pracy która płynie z pasji – to się czuje. Pozdrawiam – Edyta

  • Voice of Rome

   Pani Edyto,
   Serdecznie dziękuję za tak miłe słowa, serce cieszy, kiedy ta strona jest pomocna innym. Trzymam kciuki za Pani włoski debiut, Włosi są życzliwi, więc niech się Pani nie stresuje błędami czy poprawnością gramatyczną, najważniejsza jest komunikacja. Da Pani radę! Udanego pobytu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *