Jak przeżyć niezapomniane rzymskie wakacje – poradnik na lato 2016

posted in: Rzymskie wakacje | 8

Kiedy pojawiają się pierwsze namioty nad Tybrem to znak, że dzieci kończą rok szkolny, a lato puka do drzwi. Przeczytajcie ten poradnik, a zobaczycie, że Wasze rzymskie wakacje będą równie wyjątkowe jak te filmowe. Oto najważniejsze imprezy, które przygotował Rzym na tegoroczne lato.

 

Lato nad Tybrem

 

 

STREFA TYBRU

Lungo il Tevere – Lato nad Tybrem – ten jeden raz w roku Tyber zamienia się w rzekę kultury. Niezapomniany spektakl codziennie wieczorem od 19.00 – od 10 czerwca do 31 sierpnia – stragany, koncerty, wystawy, punkty gastronomiczne – można tu zjeść, wypić piwko czy ochłodzić się podczas letnich żarów. Wstęp wolny – między Ponte Garibaldi a Ponte Sublicio. Warto tam być! Szczegółowy program na www.lungoiltevereroma.it

 

William Kentridge – fryz na urodziny Rzymu

 

Nad tym samym Tybrem, między Ponte Garibaldi a Ponte Sisto rozciąga się olbrzymi 550-metrowy fresk południowoafrykańskiego artysty Williama Kentridge’a – jego dar na urodziny Rzymu. Przez ostatni miesiąc toczyła się wojna między właścicielami straganów, z którymi miasto dużo wcześniej podpisało umowę na wynajem w tym miejscu bądź co bądź wiedząc o fresku a jego obrońcami. Ostatecznie stragany nie zasłonią fresku, a kupcy muszą się przenieść o jeden most dalej, ale w tym przypadku jak zawsze nie ma winnego urzędnika, a niesmak pozostał. O fresku możecie szczegółowo przeczytać w moim artykule William Kentridge na urodziny Rzymu.

 

Kino letnie na Wyspie Tybrowej

 

Trzecia atrakcja nad samym Tybrem to kino pod chmurką na Wyspie Tybrowej – l’Isola del Cinema – Wyspa Kina, bo w taką zamieni się Wyspa Tybrowa letnimi wieczorami od 9 czerwca do 4 września od 19.00 do 2.00. Ponad 90 dni projekcji, doskonały repertuar obejmujący najlepsze filmy ostatnich miesięcy: od najnowszego Bonda po rewelacyjne ‘Quo vado?’ Checco Zalone. Projekcje odbywają się w następujących punktach: Arena – sala pod gołym niebem na 600 miejsc – €7 bilet normalny, €5 ulgowy – tam będą również spotkania z aktorami i reżyserami, Sala Cinelab na 100 miejsc – €5 bilet normalny, ulgowy €3. Natomiast ogromny ekran Lo Schermo Tevere – otwarta przestrzeń na Piazza dell’Isola Tiberina naprzeciw statku Eskulapa – jest darmowa, pozostaje do dyspozycji młodych reżyserów i wydarzeń towarzyszących festiwalowi.

 

Kino letnie na Wyspie Tybrowej

 

Kasa biletowa na platne seanse znajduje sie obok Sali Arena – czynna codziennie od 20.00 do 22.30. Szczegółowy repertuar znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu.

 

ZATYBRZE

 

Znad Tybru już tylko żabi skok na Zatybrze – jak sami mieszkańcy dzielnicy mawiają – jedynej rdzennej i autentycznej dzielnicy Rzymu. Zapchane wieczorami do granic możliwości, ale mimo tłumów warto tam pójść dla atmosfery, jakiej nie znajdziecie w żadnej innej części Rzymu.

 

Tętniące nocnym życiem malownicze uliczki Zatybrza

 

Również tutaj na Piazza San Cosimato codziennie o 21.15 od 1 czerwca do 1 sierpnia odbywają się wieczorne seanse filmowe pod chmurką gratis w ramach Festiwalu Trastevere. Program projekcji znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.

 

Zatybrze – Piazza Trilussa – tu zawsze coś się dzieje

 

Druga połowa lipca to święto dzielnicy – przeczytacie o nim w artykule Zatybrze świętuje Noantri.

 

VILLA BORGHESE

A w niej magiczne miejsce – Globe Theatre działający tylko wakacyjną porą. Wierna rekonstrukcja tego londyńskiego. Genialny rzymski aktor i twórca tego miejsca – Gigi Proietti podarował mieszkańcom i turystom kulturę na najwyższym poziomie za przystępną cenę. Nie musicie znać języka, wystarczy, że przeczytacie sobie polską wersję dzieł Szekspira, najlepiej w przekładzie Barańczaka. Bo kiedy zapada zmrok, wokół zalega cisza jak makiem zasiał, gasną światła i zaczyna się prawdziwa magia. W tym roku będzie wystawiany ‘Król Lear’,’ Kupiec wenecki’, rewelacyjny ‘Sen nocy letniej’, ‘Opowieść zimowa’, ‘Romeo i Julia’ i gościnnie już po raz drugi po angielsku ‘Burza’. A sam Gigi przygotował coś extra w 400-tną rocznicę śmierci wielkiego dramaturga. O teatrze przeczytacie w moim artykule Jeszcze jeden sen nocy letniej.

 

 

Globe Theatre – repertuar na 2016 rok

 

Globe Theatre – Villa Borghese

 

Globe Theatre Roma – widownia

 

Globe Theatre Roma – scena

 

 

STREFA KOLOSEUM I FORUM ROMANUM

 

Luna al Colosseo  wyjątkowa okazja, aby odwiedzić Koloseum nocą. Od 7 kwietnia do 29 października – w każdy poniedziałek, czwartek, piątek i sobotę, od 20.10 do 00.00 – ostatnie wejście o 23.00. Zwiedzanie z przewodnikiem po włosku lub angielsku. Koszt €20, ulgowy €18, dzieci od 6 do 12 lat dodatkowa zniżka. Rezerwacje biletów na stronie coopculture.

 

Koloseum by night

 

Luna al Foro Romano – zwiedzanie Forum Romanum nocą. W każdy piątek od 22 kwietnia do 28 października od 20.15 do 24.00, ostatnie wejście o 22.45. Zwiedzanie z przewodnikiem po włosku lub angielsku. Koszt €20, ulgowy €18, dzieci od 6 do 12 lat dodatkowa zniżka. Rezerwacje biletów na stronie coopculture.

 

Forum Romanum by night

 

 

Viaggio nei Fori Imperiali – najlepszy produkt turystyczny ostatnich lat. 

Piero Angela i Paco Lanciano: dwaj znakomici popularyzatorzy nauki stworzyli projekt na medal, godny Wiecznego Miasta. Zabierają nas w niezwykłą i emocjonującą podróż po forach rzymskich sprzed 2000 tysięcy lat: Forum Cezara i Forum Augusta. Podróż po forach rzymskich narodziła się w 2014 roku w ramach obchodów 2000-lecia śmierci cesarza Augusta. Fantastyczny spektakl – Forum Augusta przyciągnął ponad 110 tysięcy widzów, co zachęciło miasto do rozwinięcia kolejnego projektu. Forum Cezara wystartowało w kwietniu 2015 roku, szybko pobiło rekordy popularności, bo w odróżnieniu od Forum Augusta można tu wejść i przemierzyć cały obszar dawnego forum, stąpając po tych samych kamieniach, obejrzeć ocalałe fragmenty antycznych budowli, a dzięki nowoczesnej technice także wnętrza takimi, jakimi się prezentowały w czasach ich świetności. Zachęcam do lektury mojego artykułu: Niezwykła podróż po Forum Cezara, jak również do osobistych odwiedzin. Warto, nawet jeśli nie ma wersji polskiej! Niezapomniane przeżycia! Codziennie do 30 października.

Viaggio nei Fori  – to oficjalna strona obu spektakli. Można tu kupić bilety (€15 jeden spektakl, €25 – oba plus €1 koszt rezerwacji).

 

Forum Cezara

 

Santa Maria Antiqua – kiedy powstała w VI wieku, oszałamiała swoim pięknem. Trzęsienie ziemi w 847 roku zmiotło ją na wieki z ziemi. Archeolog Giacomo Boni w 1900 roku podarował jej drugie życie. Z miejsca okrzyknięto ją Kaplicą Sykstyńską średniowiecza. Całość powierzchni pokrywały freski. Szybko jednak okazało się, że są problemy z utrzymaniem tego kościoła. To, co ocalało, wymagało gruntownej restauracji, a pieniędzy brakowało. Warunki klimatyczne również nie sprzyjały, bowiem Santa Maria Antiqua leży w najniższym punkcie Forum Romanum i wilgoć, która pojawia się w okresie jesienno-zimowym, ma druzgocący wpływ na ocalałe freski. Ponad 30 lat trwały prace restauracyjne, głównie dzięki środkom ze Światowego Funduszu Zabytków. 17 marca tego roku otwarto ją dla publiczności. Przetrwało niewiele, ale nawet to, co pozostało, jest świadectwem wyjątkowego piękna tego miejsca przybliżonego dzięki nowoczesnej technice. Do 11 września trwa wystawa Santa Maria Antiqua tra Roma e Bisanzio – między Rzymem a Bizancjum. Rewelacja. Nie pomińcie jej podczas wizyty na Forum Romanum.

 

Santa Maria Antiqua – absyda i cudowna ikona

 

Santa Maria Antiqua – freski

 

Santa Maria Antiqua – rekonstrukcja kaplicy dzięki technice cyfrowej

 

 

WATYKAN

Muzea Watykańskie nocą

 

apertura notturna

 

 

W 2016 roku od 6 maja do 29 lipca i od 2 września do 28 października w każdy piątek można zwiedzać muzea wieczorem od 19.00 do 23.00, w praktyce już od 22.30 trzeba opuszczać sale. To ciekawa opcja, cena biletu taka sama jak przy normalnej wizycie, wymagana rezerwacja on-line.

 

SANTA MARIA MAGGIORE

 

Śnieg w Rzymie w samym środku lata. Czemu nie, wszak cuda się zdarzają. Bo kiedy w sierpniu pada śnieg, to może to być tylko cud.

 

Santa Maria Maggiore – Matka Boska Śnieżna

 

No tak, a te filmowe rzymskie wakacje? Czy pozostał po nich jakiś ślad oprócz taśmy? Brama kamienicy przy Via Margutta, 51, w której mieszkał Joe Bradley (Gregory Peck) zamknięta na cztery spusty. Czasami latem pod koniec lipca otwierają dziedziniec kamienicy. Jeśli i tym razem otworzą, poinformujemy. Ale na Via Margutta zawsze warto wpaść.

 

Via Margutta latem

 

Rzymskie wakacje Via Margutta 51

 

Pamiętajcie, że w pierwszą niedzielę miesiąca na terenie całych Włoch można bezpłatnie odwiedzić muzea państwowe, a w ostatnią niedzielę miesiąca wstęp wolny do Muzeów Watykańskich.

 

Zachęcam również do lektury Jak bezstresowo zwiedzić Watykan – praktyczny poradnik.

 

 

8 Responses

 1. Gosia

  Na dniach wybieram się ze znajomymi do Rzymu. Bardzo się zainteresowałam festiwalem Szekspirowskim, jednak strona festiwalowa jest tylko po włosku. Na innych stronach również nie znalazłam żadnej konkretnej informacji po angielsku, a tłumacz google raczej nie jest dobrym doradcą. Czy może mi Pani pomóc i napisać, gdzie mogę kupić bilety i w jakiej cenie? Oczywiście chodzi mi o jak najtańsze, z tego co udało mi się zorientować to te, gdzie się siedzi na ziemi. Dwie 19latki, jedna dorosła i jedna 14latka. Czy mogę kupić tuż przed spektaklem, czy muszę wcześniej? Z góry bardzo dziękuję za pomoc! 😀

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,
   To teatr szekspirowski, nie festiwal, działa tylko latem, już kilkanaście lat i jest fenomenalny. Polecam każdemu. Bilety może Pani zakupić on-line na stronie podanej w linku – ticketone.it. Niestety, z tego co widzę, system nie uwzględnia zniżek dla osób poniżej 25 roku, sprzedają bilety te na podłodze po €10 plus €1.5 koszt rezerwacji, łącznie €11.50 od osoby (zniżkowy poniżej 25 lat kosztuje €8). Te najtańsze miejsca sprzedają się jak ciepłe bułeczki, lepiej zarezerwować je w domu, nie zagwarantuję, że otrzyma je Pani w dniu spektaklu, to bardzo popularne miejsce i pewnie w dniu spektaklu pozostają tylko miejsca w trzecim rzędzie o ograniczonej widoczności. Zanim Pani zarezerwuje, ma możliwość wyboru miejsca, wystarczy kliknąć search for your seat yourself – wtedy ma Pani możliwość wyboru miejsc obok siebie, inaczej system wybierze je automatycznie. Proszę zabrać coś miękkiego do siedzenia, jeśli ma Pani taką możliwość, jest twardo, a spektakle długie!!!! Proszę też przeczytać sobie wcześniej streszczenie, żeby wiedzieli Państwo, o co chodzi. Wersji angielskiej nie było, przynajmniej dwa lata temu. Ewentualnie podam jeszcze godziny otwarcia kas na miejscu: V.le P. Canonica: codziennie od 15 do 19, w dniach spektaklu aż do 21.15. Pozdrawiam.
   http://www.ticketone.it/tickets.html?affiliate=ITT&doc=venuePage&fun=venue&action=overview&includeOnlybookable=false&index_ytix=0&jumpIn=yTix&show_ytix=5&venueGroupId=19963&scrollToAnchor=ticketTable

 2. Beata

  Będę w Rzymie 4 września 2016 roku, czyli w pierwszą niedzielę miesiąca. Będę chciała skorzystać z bezpłatnego wejścia do muzeów. Mam czas tylko do 16.00 , bo potem muszę już jechać na lotnisko. Które Muzea państwowe by Pani poleciła na te kilka godzin ? Oraz praktyczne pytanie- skoro wejście jest bezpłatne, to czy można zarezerwować bilet on-line na konkretną godzinę ? Czy też po prostu trzeba stać w kolejce do wejścia ? Będę wdzięczna za podpowiedź jak rozegrać mój pobyt w Rzymie, skoro będę tam od 1-4 września.

  • Voice of Rome

   Szanowna Pani,
   Wszystko zależy od Pani gustu, czy woli Pani rzeźbę czy malarstwo. Zaczęłabym od Forum Romanum, na którym atrakcją tego lata jest wspaniały kościół Santa Maria Antiqua – otwarty do końca października – nazywany Kaplicą Sykstyńską średniowiecza. Forum otwierają o 8.15. Musiałaby Pani ustawić się w kolejkę o 7.30 rano. Nie ma możliwości rezerwacji on-line w pierwszą niedzielę miesiąca. Wyjątkiem jest Galleria Borghese, gdzie Pani moze zarezerwować bilet, rezerwacja kosztuje €2, podaję link, http://www.tosc.it/galleria-borghese-roma-Biglietti.html?affiliate=T2C&fun=evdetail&doc=evdetailb&key=912678$7659203&jumpIn=yTix&fromPromoWithEridRestriction=true&index=20
   W pozostałych miejscach obowiązuje kolejka.
   Może Pani obejrzeć Palazzo Barberini – tu głównie malarstwo z przepiękną Fornariną Rafaela i obrazami Caravaggia.
   Niedaleko jest Palazzo Massimo alle Terme – wspaniała kolekcja rzeźby i mozaik rzymskich oraz fresków z Villa Farnesina i Villa Livia a Prima Porta.
   Po drugiej stronie ulicy są Termy Dioklecjana – też ciekawe. Wszystkie obiekty znajdują się w niewielkiej odległości od Dworca Termini.
   Niedaleko Piazza Navona jest z kolei Palazzo Altemps – też ciekawa kolekcja rzeźby. Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *