1 maja w Rzymie – jak wygląda rzymska majówka

posted in: Rzymskie tradycje | 2

1 maja wypada kiepsko w tym roku, bo w niedzielę, więc nie będzie dodatkowego wolnego dnia. Do rzymskich tradycji należy koncert pierwszomajowy na placu przed Bazyliką św. Jana na Lateranie. Organizują go od 1990 roku związki zawodowe. To doroczne największe darmowe wydarzenie muzyczne we Włoszech.

 

Lateran

 

 

Rusztowania są montowane już od 25 kwietnia. Koncert rozpocznie się o 15.00 i będzie transmitowany na żywo przez Rai 3  w dwóch odsłonach: od 15.00 do 18.55 i potem od 20.00 do północy. Wszystkim zainteresowanym polecam oficjalną stronę wydarzenia. Piazza di Porta San Giovanni in Laterano będzie dostępna od stacji metra Re di Roma i Mazzini. Stacja San Giovanni in Laterano zostanie zamknięta.

 

Choć to Święto Pracy, nie wszyscy będą leniuchować. Zbiega się bowiem z pierwszą niedzielą miesiąca i minister Franceschini podjął decyzję o otwarciu muzeów państwowych, część jednak z braku personelu pozostanie zamknięta. Na stronie ministerstwa kultury znajdziecie wykaz wszystkich placówek muzealnych otwartych 1 maja. Pozostają nieczynne muzea miejskie – m.in. Muzea Kapitolińskie, Ara Pacis czy Hale Trajana.

 

I wreszcie nie ma 1 maja w Lacjum bez świeżego bobu i sera owczego (pecorino) – tradycji sięgającej czasów starożytnych, kiedy tym daniem świętowano początki wiosny. Bób wiązano z kultem Flory – bogini natury. Strąki bobu symbolizowały bowiem obfitość i bogactwo, a dodatkowo, jeśli ktoś znalazł w jednym strąku 7 nasion, mógł poczuć się wybrańcem losu.

 

Bób i ser owczy – foto Sagre nei Borghi

 

 

Danie może niezbyt lekkostrawne, ale za to łatwe w transporcie, więc idealne na pierwszomajowy piknik na łonie natury – zwany Maggetto. Smakuje znakomicie z kieliszkiem czerwonego wina.

 

Udanej majówki!

 

 

 

 

2 Responses

 1. Asia

  Ale ja zazdroszcze Pani tego Rzymu, że ma go Pani na co dzień, na wyciągnięcie ręki 🙂 Z niecierpliwością zawsze czekam na kolejne posty żeby się dowiedzieć co słychać na co dzień w Rzymie. W tym roku tylko niestety na tydzień zawitamy w wiecznym mieście ale zawsze to lepiej niż nic. Może tym razem nie zwiedzimy dużo miejsc ale obiad na Zatybrzu w Carlo Menta będzie obowiązkowo 🙂 Pozdrawiam

  • Voice of Rome

   Pani Joasiu,
   Dziękuję za ciepłe słowa. To dla mnie zaszczyt mieć takich czytelników jak Pani 🙂 Ten codzienny Rzym może jest mniej barwny, bo afera goni aferę i w szczególności fatalny transport, strajki, brud na ulicach, utylizacja śmieci i biurokracja zakrawająca o absurd – nie ułatwiają życia mieszkańcom. Tydzień w Rzymie to sporo czasu, więc proszę go dobrze wykorzystać. Nie wiem, w jakim okresie zawita Pani do Rzymu, ale polecam niezmiennie wieczorne spektakle na Forum Cezara i Augusta. A jeśli uda się Pani odwiedzić Wieczne Miasto przed 11 września, to kolejna atrakcja na Forum Romanum – kościół Santa Maria Antiqua otwarty po 30 latach – rewelacja – zwany Kaplicą Sykstyńską średniowiecza. W tym tygodniu postaram się go przybliżyć. Pozdrawiam serdecznie. Urszula

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *