Idy marcowe na Largo di Torre Argentina

Juliusz Cezar był ambitny, pyszny i bajecznie bogaty. Jego bogactwo i dyktatorskie zapędy drażniły wielu możnych. Liczył się z możliwością zamachu na jego życie. Na pytanie, jak chciałby umrzeć, odpowiadał : z zaskoczenia. I chyba spiskowcy zrobili mu prezent-niespodziankę, choć tego pamiętnego poranka 15 marca 44 roku p.n.e. nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Zadano mu 23 ciosy w Kurii Teatru Pompejusza – tymczasowej siedzibie Senatu. 23 jak na ironię to szczęśliwa liczba dla rzymian. 

 

Jutro już po raz 13 Gruppo Storico Romano dwukrotnie: o 16.00 i 17.00 na Largo di Torre Argentina, tam, gdzie zginął Juliusz Cezar, przypomni ten dramatyczny moment z dziejów Rzymu. Inscenizacja składa się z trzech części i jest stricte filologiczna. Ubiegłoroczne przedstawienie odbywało się w strugach deszczu (nawet słynne koty pochowały się), ale za to dokładnie w miejscu zabójstwa Cezara i to rekompensowało niesprzyjającą aurę. 

 

Pierwsza część to scena posiedzenia Senatu (w którym biorą udział m.in. Marek Antoniusz, Cyceron, Katon), pod koniec którego Juliusz Cezar zostaje ogłoszony wrogiem ludu.

 

Lud rzymski

 

Senatorowie udają się na obrady

 

Posiedzenie Senatu

 

Koniec posiedzenia Senatu

 

Druga część to scena zabójstwa Juliusza Cezara w idy marcowe – 15 marca 44 p.n.e. 

 

Cezar nie czuje się najlepiej tego dnia, chce nawet wysłać Marka Antoniusza i anulować obrady, ale spiskowcy go ubiegają. Decymus Brutus pojawia się w jego domu z informacją, że senatorowie go oczekują, Juliusz Cezar nie może odmówić, to byłoby lekceważenie innych. Udaje się zatem pieszo na posiedzenie Senatu, choć żona Kalpurnia mu odradza, ma złe przeczucia, a wcześniej widzi męża we śnie w kałuży krwi. Jeszcze wróżbita Spurinna (na zdjęciu w czerwonej szacie) szepcze mu: Cezarze, strzeż się id marcowych.

 

Idy marcowe – wróżbita Spurinna ostrzega Cezara

 

Idy marcowe – Cezar wkracza do Senatu

 

Senatorowie pozdrawiają Juliusza Cezara.

 

Idy marcowe – senatorowie pozdrawiają Juliusza Cezara

 

A potem spiskowcy, jest ich około 60, przystępują do akcji. 23 ciosy, ostatni z ręki przyjaciela – Brutusa – śmiertelny.

 

Zabójstwo Juliusza Cezara

 

Zabójstwo Juliusza Cezara

 

Zabójstwo Juliusza Cezara

 

Zabójstwo Juliusza Cezara

 

Zabójstwo Juliusza Cezara

 

Zabójstwo Juliusza Cezara

 

Trzecia część spektaklu to przemowa Brutusa do ludu rzymskiego wyjaśniająca motywy zabójstwa oraz poruszająca mowa pogrzebowa Marka Antoniusza podczas pogrzebu Juliusza Cezara (według Szekspira), po której wydano nakaz ścigania spiskowców.

 

Mnie najbardziej poruszyło to ujęcie – osamotnione ciało Juliusza Cezara, puste złocone krzesło, gdzieś w głębi wieniec złożony przez mieszkańców. 

 

Pogrzeb Juliusza Cezara

 

 

Koniec spektaklu

 

Jutro z pewnością stosy kwiatów pojawią się przed pomnikiem Juliusza Cezara, na tle jego forum, pierwszego prywatnego forum. 

 

Pomnik Juliusza Cezara

 

A od końca kwietnia ruszy ponownie wspaniały spektakl multimedialny na Forum Cezara, który gorąco polecam.

4 Responses

 1. Asia

  Super byłoby obejżeć takią inscenizację na żywo 🙂 Podczas ostatnich wakacji zwiedzaliśmy Rzym i udało nam się zobaczyć również to wyjątkowe miejsce. Ponieważ to był wrzesień to na miejscu mogliśmy podziwiać tylko wylegujące się wszędzie koty. W sumie to niezłe miejsce sobie upodobały 🙂 W tym roku będzie powtórka Rzymu bo to miasto po prostu nas zauroczyło. W końcu wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… Pozdrawiam serdecznie

  • Voice of Rome

   A jakie jedzenie mają te kocury … Sheba, Royal Canin, dlatego tak dobrze wyglądają 🙂 Super, że wraca Pani do Rzymu 🙂

 2. Sylwester

  Witam
  Podobno na Largo di Torre Argentina są starożytne toalety. W którym miejscu konkretnie ? Mając w pamięci toalety z Ostii Antica (znam ze zdjęć), krążyłem wokół placu ale nic mi ich nie przypominało, z pewnością nie zachowały się tak dobrze jak w Ostii. Wim, że trochę głupawe to pytanie, ale toalety też są częścią naszego życia (i starożytnych Rzymian). Pozdrawiam, zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. P.S. Proszę pozdrowić koty.

  • voiceofr

   Dobry wieczór Panie Sylwestrze,
   Dziękuję za życzenia, życzę również spokojnych świąt i dobrego Nowego Roku. Niestety, nie wiem nic o toaletach. Ta strefa przy Largo Argentina to strefa świątyń, ciągle mówi się tylko o nich, być może zostały pogrzebane pod ziemią, trudno mi powiedzieć. W przyszłym roku będzie można wejść na teren wykopalisk dzięki restauracji sponsorowanej przez firmę jubilerską Bulgari. Pozdrawiam serdecznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *