Wielkanoc w Rzymie i Watykanie – praktyczny poradnik

Dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem w Roku Liturgicznym. Nic więc dziwnego, że Rzym przeżywa wówczas najazd pielgrzymów i turystów pragnących uczestniczyć w Drodze Krzyżowej w Koloseum czy wielkanocnej mszy na Placu św. Piotra w Watykanie. Otrzymuję ostatnio sporo wiadomości z prośbą o harmonogram uroczystości papieskich, dziś zatem pierwsza część poradnika.

Niedziela Palmowa 2015

20 marca – Niedziela Palmowa 

Msza na Placu św. Piotra o 9.30

Rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Watykan jest pełen parmureli, czyli palm, które co roku przyjeżdżają tu z Ligurii, a dlaczego? Przeczytacie o tym w artykule O tym, jak liguryjskie palmy zagościły w Watykanie.

Parmureli Foto: sanremonews

24 marca – Wielki Czwartek – Msza Krzyżma Świętego – 9.30 Bazylika św. Piotra

Niegdyś to właśnie w  Bazylice św. Jana na Lateranie – katedrze rzymskiej papieże celebrowali liturgię Wielkiego Czwartku łącznie z obrzędem mycia stóp. W lewej kaplicy transeptu – Ołtarzu Sakramentu  – przechowywany jest fragment stołu, przy którym odbyła się Ostatnia Wieczerza. Relikwiarz wystawia się na widok publiczny wyjątkowo w Niedzielę Wielkanocną.

25 marca – Wielki Piątek 

17.00 Bazylika św. Piotra – Męka Pańska

21.15 Droga Krzyżowa w Koloseum – miejscu męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijan. Dla wielu wiernych to najbardziej spektakularne wydarzenie Wielkiego Tygodnia. W tym roku rozważania przygotował arcybiskup Perugii – kardynał Gualtiero Bassetti.

Droga Krzyżowa Koloseum

Drogę Krzyżową w Koloseum z 14 kapliczkami wzdłuż Via Sacra zainicjował papież Benedykt XIV na obchody Jubileuszu 1750 roku. Umieścił też krzyż pośrodku Koloseum. Tradycję przerwano po zjednoczeniu Włoch, usunięto kapliczki i krzyż z wnętrza amfiteatru Flawiuszy, ten jednak powrócił po podpisaniu traktatów laterańskich, ale nie w centralne, a boczne miejsce. Dawną tradycję odnowił papież Jan XXIII, ale tylko raz w 1959 roku, natomiast całkowicie przywrócił ją papież Paweł VI w 1964 roku. Wtedy też RAI po raz pierwszy transmitowała drogę w kanale Eurowizji.

 Jest jeszcze jedno miejsce szczególnie miejsce związane z Męką Pańską (oprócz słynnych Świętych Schodów), ale rzadko odwiedzane. To Bazylika Santa Croce in Gerusalemme, do której zapraszam Was w artykule Santa Croce in Gerusalemme – rzymska Jerozolima (znajduje się kilometr piechotą od San Giovanni in Laterano, jeden przystanek tramwajem nr 3). Zobaczycie w niej wspaniałe freski rzymskiego malarza Antoniazzo Romano obrazujące Legendę św. Krzyża oraz Kaplica Relikwii, które według tradycji przewiozła do Rzymu święta Helena, matka cesarza Konstantyna. Wśród nich m.in. : fragmenty krzyża, gwóźdź użyty podczas ukrzyżowania, dwa kolce z korony cierniowej i tabliczka w wyrokiem śmierci po hebrajsku, grecku i łacinie, tzw. Titulus Crucis. Papieże w przeszłości celebrowali tu liturgię Wielkiego Piątku.

Kaplica Relikwii – Santa Croce in Gerusalemme

26 marca – Wielka Sobota 

20.30 Wigilia Paschalna – Bazylika św. Piotra

27 marca – Niedziela Wielkanocna 

10.15 uroczysta msza wielkanocna na Placu św. Piotra. Po niej o 12.00 błogosławieństwo Urbi et Orbi.

Plac św. Piotra

Na wszystkie uroczystości, którym przewodniczy papież za wyjątkiem Drogi Krzyżowej w Koloseum wymagane są bilety wstępu. Są one bezpłatne. Rezerwujemy je w Biurze Prefektury Papieskiej (szczegółowe informacje na stronie internetowej Prefektury).

W centrum Rzymu mieści się również kościół polski pod wezwaniem św. Stanislawa – przy Via delle Botteghe Oscure, 15, niedaleko Piazza Venezia. Tam można uczestniczyć w nabożeństwach w języku polskim. W Wielką Sobotę zgodnie z polską tradycją odbywa się święcenie pokarmów. Kościół pośredniczy także w rezerwacji wejściówek na msze papieskie (kontakt – strona internetowa)

Trwają obchody Jubileuszu Miłosierdzia. To okazja, aby odwiedzić wszystkie bazyliki papieskie i przekroczyć progi Drzwi Świętych. Aby przekroczyć Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra, należy się zarejestrować (szczegóły w moim artykule dotyczącym jubileuszu). Do pozostałych bazylik nie trzeba się rejestrować, wystarczy przejść przez bramki bezpieczeństwa.

San Giovanni in Laterano – wejście do bazyliki
Drzwi Święte – San Giovanni in Laterano

O tym, jak rzymianie spędzają Wielkanoc, Wielkanoc kulinarnie i kulturalnie przeczytacie w artykule Wielkanoc w Rzymie i Watykanie od kuchni.

19 Responses

 1. Przemek

  Czy na drogę krzyżową w Koloseum trzeba mieć specjalny bilet? Czy wystarczy np RomaPass?

  • Voice of Rome

   Panie Przemku!

   Droga Krzyżowa w Koloseum jest za darmo, nie potrzebuje Pan biletów. Musi Pan tylko przyjść wcześniej, aby zająć lepsze miejsce przed Koloseum. Rozpoczyna się o 21.15.

 2. Mariusz

  Czy droga krzyżowa odbywa się wewnątrz czy na zewnątrz (dookoła) Koloseum ?
  Chodzi mi o to czy osobie na wózku inwalidzkim uda się uczestniczyć ?
  Pozdrawiam.

  • Voice of Rome

   Panie Mariuszu,

   Wierni uczestniczą w Drodze Krzyżowej na zewnątrz Koloseum. Gromadzą się na placu przed Koloseum i pozostają tam na czas trwania nabożeństwa. Osoba na wózku inwalidzkim bez problemu będzie mogła uczestniczyć. Radziłabym jedynie przybyć nieco wcześniej z uwagi na tłumy chętnych. Pozdrawiam.

 3. Margita

  A jak dlugo trzeba czekac na wejsciowki na Msze na pl. sw Piotra w Niedziele Wielkanocna? Wyslalam wniosek trzy tygodnie temu za posrednictwem faksu i troche sie martwie brakiem odpowiedzi…

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór,

   Nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na to pytanie, Prefektura Papieska wysyła potwierdzenia czasem w ciągu tygodnia, a czasem po miesiącu i nawet nie można tego sprawdzić, bo nie zostawiają nawet żadnego telefonu kontaktowego. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać, widocznie jest dużo zgłoszeń. Alternatywnie może Pani spróbować zarezerwować poprzez duszpasterstwo polskie w Rzymie. http://duszpasterstwopolakowwrzymie.com/
   Pozdrawiam

   • Slawek

    Niedawno rezerwowalem wejsciowki na Mszę Krzyżma i Niedzielę wielkanocna przez oficjalną stronę prefektury watykańskiej. Trzeba wypełnić formularz i i wysłać faxem. Odpowiedz z potwierdzeniem dostałem po 3-4 dniach mailem

 4. Margita

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Będę czekać na odpowiedź, chociaż na pewno z niecierpliwością 🙂 postanowiliśmy spędzić w tym roku Wielkanoc w Wiecznym Mieście i jestem bardzo podekscytowana. A na tym blogu znalazłam wiele cennych wskazówek, za które bardzo dziękuję. Serdecznie pozdrawiam!

 5. Xiezna

  Jak to jest z wejściówką na mszę w niedzielę palmową? Czy jest ona konieczna i czy da się ją zdobyć w niedzielę rano (przyjeżdzam do Rzymu w sobotę wieczorem dopiero)? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Voice of Rome

   Dzien dobry,
   Na uroczystosci na Placu sw. Piotra bilety sa wydawane dzien wczesniej od 9 do 19, trzeba je zamowic duzo wczesniej z w Prefekturze Papieskiej (informacje podalam w linku w artykule). To Niedziela Palmowa, zainteresowanie ogromne, wiec do sektorow nie wejdzie Pani bez wejsciowki, ale poza sektorami nie obowiazuja bilety. Jest to spora odleglosc od oltarza, ale i tak warto przyjsc, bo to wyjatkowa celebracja. Pozdrawiam.

 6. Bogusia

  Witam,
  Mam pytanie,czy i gdzie można dostać książeczkę z tekstami rozważań Drogi Krzyzowej celebrowanej przez papieża Franciszka w języku polskim? Na oficjalnej stronie Watykaniu niestety nie ma tłumaczenia na język polski…
  Pozdrawiam

 7. Ola

  Witam, a na ile wcześniej mozna rezrwowac wejsciowki na Wielkanoc-miesiąc czy jeszcze wcześniej? Pozdrawiam Ola

  • Voice of Rome

   Pod koniec roku Prefektura Papieska publikuje kalendarz uroczystości na kolejny rok. Można rezerwować już w tym czasie, nie później niż dwa tygodnie przed Wielkanocą, w tym roku końcową datą był 15 marca. Pozdrawiam.

 8. Karolina

  Witam! Czy w Wielki Czwartek Muzea Watykańskie były otwarte czy zamknięte? Planujemy Wielkanoc 2019 w Rzymie i chciałabym wiedzieć jak to było w poprzednich latach. Dziękuję.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   W poprzednich latach były otwarte, ale radzę poczekać, zwykle pod koniec listopada Muzea Watykańskie publikują kalendarz na 2019 rok, podając wszystkie daty, kiedy muzea są nieczynne. Pozdrawiam.

 9. Monika

  Dzień dobry,

  czy w 2022 roku jest możliwość zarezerwowania wejściówki na Mszę Wielkanocną ? Jeżeli tak to gdzie ?
  Będziemy w czasie Wielkanocy w Rzymie i chcielibyśmy z tej możliwości skorzystać.
  Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *