Dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem w Roku Liturgicznym. Nic więc dziwnego, że Rzym przeżywa wówczas najazd pielgrzymów i turystów pragnących uczestniczyć w Drodze Krzyżowej w Koloseum czy wielkanocnej mszy na Placu św. Piotra w Watykanie. Otrzymuję ostatnio sporo wiadomości z prośbą o harmonogram uroczystości papieskich, dziś zatem pierwsza część poradnika.
20 marca – Niedziela Palmowa
Msza na Placu św. Piotra o 9.30
Rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Watykan jest pełen parmureli, czyli palm, które co roku przyjeżdżają tu z Ligurii, a dlaczego? Przeczytacie o tym w artykule O tym, jak liguryjskie palmy zagościły w Watykanie.
24 marca – Wielki Czwartek – Msza Krzyżma Świętego – 9.30 Bazylika św. Piotra
Niegdyś to właśnie w Bazylice św. Jana na Lateranie – katedrze rzymskiej papieże celebrowali liturgię Wielkiego Czwartku łącznie z obrzędem mycia stóp. W lewej kaplicy transeptu – Ołtarzu Sakramentu – przechowywany jest fragment stołu, przy którym odbyła się Ostatnia Wieczerza. Relikwiarz wystawia się na widok publiczny wyjątkowo w Niedzielę Wielkanocną.
25 marca – Wielki Piątek
17.00 Bazylika św. Piotra – Męka Pańska
21.15 Droga Krzyżowa w Koloseum – miejscu męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijan. Dla wielu wiernych to najbardziej spektakularne wydarzenie Wielkiego Tygodnia. W tym roku rozważania przygotował arcybiskup Perugii – kardynał Gualtiero Bassetti.
Drogę Krzyżową w Koloseum z 14 kapliczkami wzdłuż Via Sacra zainicjował papież Benedykt XIV na obchody Jubileuszu 1750 roku. Umieścił też krzyż pośrodku Koloseum. Tradycję przerwano po zjednoczeniu Włoch, usunięto kapliczki i krzyż z wnętrza amfiteatru Flawiuszy, ten jednak powrócił po podpisaniu traktatów laterańskich, ale nie w centralne, a boczne miejsce. Dawną tradycję odnowił papież Jan XXIII, ale tylko raz w 1959 roku, natomiast całkowicie przywrócił ją papież Paweł VI w 1964 roku. Wtedy też RAI po raz pierwszy transmitowała drogę w kanale Eurowizji.
Jest jeszcze jedno miejsce szczególnie miejsce związane z Męką Pańską (oprócz słynnych Świętych Schodów), ale rzadko odwiedzane. To Bazylika Santa Croce in Gerusalemme, do której zapraszam Was w artykule Santa Croce in Gerusalemme – rzymska Jerozolima (znajduje się kilometr piechotą od San Giovanni in Laterano, jeden przystanek tramwajem nr 3). Zobaczycie w niej wspaniałe freski rzymskiego malarza Antoniazzo Romano obrazujące Legendę św. Krzyża oraz Kaplica Relikwii, które według tradycji przewiozła do Rzymu święta Helena, matka cesarza Konstantyna. Wśród nich m.in. : fragmenty krzyża, gwóźdź użyty podczas ukrzyżowania, dwa kolce z korony cierniowej i tabliczka w wyrokiem śmierci po hebrajsku, grecku i łacinie, tzw. Titulus Crucis. Papieże w przeszłości celebrowali tu liturgię Wielkiego Piątku.
26 marca – Wielka Sobota
20.30 Wigilia Paschalna – Bazylika św. Piotra
27 marca – Niedziela Wielkanocna
10.15 uroczysta msza wielkanocna na Placu św. Piotra. Po niej o 12.00 błogosławieństwo Urbi et Orbi.
Na wszystkie uroczystości, którym przewodniczy papież za wyjątkiem Drogi Krzyżowej w Koloseum wymagane są bilety wstępu. Są one bezpłatne. Rezerwujemy je w Biurze Prefektury Papieskiej (szczegółowe informacje na stronie internetowej Prefektury).
W centrum Rzymu mieści się również kościół polski pod wezwaniem św. Stanislawa – przy Via delle Botteghe Oscure, 15, niedaleko Piazza Venezia. Tam można uczestniczyć w nabożeństwach w języku polskim. W Wielką Sobotę zgodnie z polską tradycją odbywa się święcenie pokarmów. Kościół pośredniczy także w rezerwacji wejściówek na msze papieskie (kontakt – strona internetowa)
Trwają obchody Jubileuszu Miłosierdzia. To okazja, aby odwiedzić wszystkie bazyliki papieskie i przekroczyć progi Drzwi Świętych. Aby przekroczyć Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra, należy się zarejestrować (szczegóły w moim artykule dotyczącym jubileuszu). Do pozostałych bazylik nie trzeba się rejestrować, wystarczy przejść przez bramki bezpieczeństwa.
O tym, jak rzymianie spędzają Wielkanoc, Wielkanoc kulinarnie i kulturalnie przeczytacie w artykule Wielkanoc w Rzymie i Watykanie od kuchni.
Przemek
Czy na drogę krzyżową w Koloseum trzeba mieć specjalny bilet? Czy wystarczy np RomaPass?
Voice of Rome
Panie Przemku!
Droga Krzyżowa w Koloseum jest za darmo, nie potrzebuje Pan biletów. Musi Pan tylko przyjść wcześniej, aby zająć lepsze miejsce przed Koloseum. Rozpoczyna się o 21.15.
Mariusz
Czy droga krzyżowa odbywa się wewnątrz czy na zewnątrz (dookoła) Koloseum ?
Chodzi mi o to czy osobie na wózku inwalidzkim uda się uczestniczyć ?
Pozdrawiam.
Voice of Rome
Panie Mariuszu,
Wierni uczestniczą w Drodze Krzyżowej na zewnątrz Koloseum. Gromadzą się na placu przed Koloseum i pozostają tam na czas trwania nabożeństwa. Osoba na wózku inwalidzkim bez problemu będzie mogła uczestniczyć. Radziłabym jedynie przybyć nieco wcześniej z uwagi na tłumy chętnych. Pozdrawiam.
Margita
A jak dlugo trzeba czekac na wejsciowki na Msze na pl. sw Piotra w Niedziele Wielkanocna? Wyslalam wniosek trzy tygodnie temu za posrednictwem faksu i troche sie martwie brakiem odpowiedzi…
Voice of Rome
Dobry wieczór,
Nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani na to pytanie, Prefektura Papieska wysyła potwierdzenia czasem w ciągu tygodnia, a czasem po miesiącu i nawet nie można tego sprawdzić, bo nie zostawiają nawet żadnego telefonu kontaktowego. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać, widocznie jest dużo zgłoszeń. Alternatywnie może Pani spróbować zarezerwować poprzez duszpasterstwo polskie w Rzymie. http://duszpasterstwopolakowwrzymie.com/
Pozdrawiam
Slawek
Niedawno rezerwowalem wejsciowki na Mszę Krzyżma i Niedzielę wielkanocna przez oficjalną stronę prefektury watykańskiej. Trzeba wypełnić formularz i i wysłać faxem. Odpowiedz z potwierdzeniem dostałem po 3-4 dniach mailem
Margita
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Będę czekać na odpowiedź, chociaż na pewno z niecierpliwością 🙂 postanowiliśmy spędzić w tym roku Wielkanoc w Wiecznym Mieście i jestem bardzo podekscytowana. A na tym blogu znalazłam wiele cennych wskazówek, za które bardzo dziękuję. Serdecznie pozdrawiam!
Voice of Rome
Zycze wspanialych rzymskich wakacji.
Xiezna
Jak to jest z wejściówką na mszę w niedzielę palmową? Czy jest ona konieczna i czy da się ją zdobyć w niedzielę rano (przyjeżdzam do Rzymu w sobotę wieczorem dopiero)? Z góry dziękuję za pomoc.
Voice of Rome
Dzien dobry,
Na uroczystosci na Placu sw. Piotra bilety sa wydawane dzien wczesniej od 9 do 19, trzeba je zamowic duzo wczesniej z w Prefekturze Papieskiej (informacje podalam w linku w artykule). To Niedziela Palmowa, zainteresowanie ogromne, wiec do sektorow nie wejdzie Pani bez wejsciowki, ale poza sektorami nie obowiazuja bilety. Jest to spora odleglosc od oltarza, ale i tak warto przyjsc, bo to wyjatkowa celebracja. Pozdrawiam.
Bogusia
Witam,
Mam pytanie,czy i gdzie można dostać książeczkę z tekstami rozważań Drogi Krzyzowej celebrowanej przez papieża Franciszka w języku polskim? Na oficjalnej stronie Watykaniu niestety nie ma tłumaczenia na język polski…
Pozdrawiam
Voice of Rome
Dobry wieczor,
Prosze zajrzec tutaj
http://m.niedziela.pl/artykul/28216//Rozwazania-tegorocznej-Drogi-Krzyzowej-w
Ola
Witam, a na ile wcześniej mozna rezrwowac wejsciowki na Wielkanoc-miesiąc czy jeszcze wcześniej? Pozdrawiam Ola
Voice of Rome
Pod koniec roku Prefektura Papieska publikuje kalendarz uroczystości na kolejny rok. Można rezerwować już w tym czasie, nie później niż dwa tygodnie przed Wielkanocą, w tym roku końcową datą był 15 marca. Pozdrawiam.
Karolina
Witam! Czy w Wielki Czwartek Muzea Watykańskie były otwarte czy zamknięte? Planujemy Wielkanoc 2019 w Rzymie i chciałabym wiedzieć jak to było w poprzednich latach. Dziękuję.
Voice of Rome
Dzień dobry,
W poprzednich latach były otwarte, ale radzę poczekać, zwykle pod koniec listopada Muzea Watykańskie publikują kalendarz na 2019 rok, podając wszystkie daty, kiedy muzea są nieczynne. Pozdrawiam.
Monika
Dzień dobry,
czy w 2022 roku jest możliwość zarezerwowania wejściówki na Mszę Wielkanocną ? Jeżeli tak to gdzie ?
Będziemy w czasie Wielkanocy w Rzymie i chcielibyśmy z tej możliwości skorzystać.
Pozdrawiam
voiceofr
Dzień dobry,
Bilety rezerwujemy poprzez Prefekturę Papieską https://www.vatican.va/various/prefettura/index_it.html. Pozdrawiam.