L’Arco dei Banchi – perełka renesansowego biznesu

posted in: Osobliwości rzymskie | 4

L’Arco dei Banchi – to łuk, który połączył posiadłość Chigi z największą ulicą biznesu tamtych czasów –  Via del Banco di Santo Spirito zlokalizowaną w pobliżu Mostu Świętego Anioła. Gwieździsty korytarz prowadzi na dziedziniec dawnej siedziby banku i prywatnej rezydencji najsłynniejszego renesansowego bankiera – sienieńczyka Agostina Chigiego, znanego z pożyczek udzielanych papieżom.

Wnętrze odrestaurowanego l’Arco dei Banchi

To papieże rządzili Wiecznym Miastem, a zatem banki, kancelarie notarialne, firmy handlowe wyrastały jak grzyby po deszczu w pobliżu Watykanu. O tej posiadłości niewiele osób dziś pamięta, bardziej znana jest Villa Farnesina – ostatnia siedziba bankiera. Łuk kryje jednak inną ciekawostkę.

Otóż na ścianie tuż przy wejściu znajduje się najstarsza zachowana tablica (napisana po łacinie) upamiętniająca wylew Tybru 7 listopada 1277 roku. Tyber wylewał od niepamiętnych czasów, ale wiele pamiątek po powodziach zabrała wielka woda. Ta ocalała.

Pamiątka po wylewie Tybru w 1277 roku
Pamiątka po wylewie Tybru w 1277 roku

A obok obraz Matki Boskiej Łuku, który w XVIII wieku zastąpił drewnianą figurkę Madonny czczoną tutaj od XVI wieku.

Madonna wewnątrz przejścia

Wejście do l’Arco dei Banchi: od strony Via del Banco di Santo Spirito – między numerem 46 – 47.

4 Responses

 1. Msgdalena

  I za takie perełki jak ten artykuł kocham Pani bloga!😊Włożyła Pani na prawdę sporo pracy.Artykułu są kompetentne i dopieszczone.Ilość tematów ogromna. Przyjeżdzamy z mężem pod koniec maja na tydzień.To nasza druga wizyta więc “program obowiązkowy” mamy zaliczony😉Długo szukałam bloga, który pozwoli poznać miasto od zupełnie innej strony.Dziękuję serdecznie😁
  Z pozdrowieniami
  Magdalena
  p.s. A tak z innej strony,czy zna Pani może polsko- lub angielskojęzycznego fryzjera/fryzjerkę w Rzymie?Poleci Pani kogoś?

  • Voice of Rome

   Dziękuję Pani Magdo,
   Proszę iść do ogrodów prezydenckich 2 czerwca po południu, niebywała okazja, aby zobaczyć to piękne miejsce. Miejsc poza szlakiem w Rzymie jest ogrom, brakuje czasu, aby je wszystkie opisać.
   Proszę też jechać do Tivoli, to blisko Rzymu, a Villa d’Este jest cudowna i warta odwiedzin http://www.villadestetivoli.info/galleria.htm
   Niestety, nie znam polskiego fryzjera, chodzę do włoskiego. Uprzedzam, że ceny usług są tu wysokie – obcięcie i wymodelowanie kosztuje średnio €55 euro.
   Pozdrawiam serdecznie.

 2. Magdalena

  Niestety jesteśmy tylko do 1.06. Ale myślałam o Tivoli! I o Castel Gandolfo. Gdybym musiała wybrać pomiędzy nimi dwoma, którą atrakcję wybrać???
  miłego dnia:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *