1 listopada drożeją bilety do Koloseum

posted in: Rzymskie ABC | 13

€16 – tyle od 1 listopada zapłacimy za podstawowy bilet wstępu do Koloseum, na Forum Romanum i Palatyn, a bilet ten będzie ważny tylko jeden dzień.

Czy słusznie? Jak najbardziej, bardzo dobra decyzja dyrektor Alfonsiny Russo. Zawsze zastanawiałam się, dlaczego bilet wstępu do Koloseum w porównaniu z innymi rzymskimi zabytkami np. nudnym Zamkiem Świętego Anioła (wstęp o zgrozo €14) kosztuje tak mało. Nie wymieniam już innych obleganych włoskich obiektów jak chociażby florenckiej Galerii Uffizi – €20 czy Pompejów – €15. Najczęściej odwiedzany włoski zabytek i czwarty na świecie pod względem ilości odwiedzających po Luwrze, Wielkim Murze Chińskim i Muzeum Narodowym w Pekinie kosztował €12, zdecydowanie za mało za zabytek tej klasy. Nawet wstęp na Wawel jest droższy.

1 listopada 2019 roku zostaną wprowadzone dwa typy biletów:

€16 – BASIC – podstawowy, ważny jeden dzień, obejmujący wstęp do Koloseum, na Forum Romanum i Palatyn

€22 – FULL EXPERIENCE – rozszerzony, ważny dwa dni, pozwalający odwiedzić Koloseum, Arenę, Forum Romanum, Palatyn i miejsca obejmujące nowy bilet SUPER, tzn. Museo Palatino, Casa di Augusto, Casa di Livia, Aula Isiaca – Loggia Mattei, Criptoportico Neroniano, Santa Maria Antiqua, Tempio di Romolo i Domus Transitoria – pałac Nerona na Palatynie.

Między 2009 a 2018 rokiem Koloseum odwiedziło ponad 60 mln osób, tylko w ubiegłym roku 7, 6 mln. Podwyżki biletów nie było od 2008 roku.

Od dziś, czyli 11 marca można kupić nowy bilet Foro Romano Palatino SUPER, obejmujący siedem wyjątkowych miejsc na Forum Romanum i Palatynie: Museo Palatino, Casa di Augusto, Casa di Livia, Aula Isiaca – Loggia Mattei, Criptoportico Neroniano, Santa Maria Antiqua, Tempio di Romolo, a 11 kwietnia dołączy również Domus Transitoria, czyli pałac Nerona na Palatynie. Kosztuje on €16 i jest ważny jeden dzień, nie można z nim wejść do Koloseum. Kto kupił już zwykły bilet do Koloseum, na Forum Romanum i Palatyn, a chciałby odwiedzić SUPER miejsca, może w kasach na miejscu dopłacić €6.

Pani Russo planuje również poszerzyć ofertę zwiedzania Domus Aurea, czyli Złotego Domu Nerona o dadatkowy dzień – piątek, do tej pory można go zwiedzać jedynie w soboty i niedziele. Domus Aurea już przygotowuje się do obchodów 500-lecia śmierci Rafaela, przypadającej za rok. Przygotowują nowe oświetlenie oraz wystawę poświęconą grotesce – malarstwu, które fascynowało nie tylko Rafaela.

UWAGA POSIADACZE KARTY ROMAPASS 48H I 72H!!!

Od 1 marca 2019 musicie zarezerwować wejście do Koloseum on-line, wybrać godzinę wstępu i zapłacić €2 za rezerwację, po czym udać się już na miejscu do kasy z rezerwacjami PRENOTATI, a następnie z kartą RomaPass do wejścia.


13 Responses

 1. Maria

  Witam,
  mam problem z zakupem biletów do Koloseum, na oficjalnej stronie rodzaje biletów są “nieopisane”, to chyba najlepsze słowo, bo nie ma napisane prosto – wchodzisz tam i tam, mijasz kolejkę itd. Chciałabym kupić 4 bilety podstawowe, bez przewodnika, z ominięciem kolejki. Wychodzi mi, że to powinny być “Colosseum, Roman Forum and Palatine regular entrance” i nazwa biletu “full ticket individuals entrance”, czyli pełen bilet dla indywidualnych – koszt 12 + 2 euro za rezerwację. Ale nigdzie w szczegółach nie ma czy taki bilet pozwala minąć kolejkę, tzn. czy ogólnie bilety kupione online są bez kolejkowe (czyli od razu do kontroli osobistej)? Pomocy! 🙂

  • Voice of Rome

   Dzień dobry Pani Mario,
   Wszystkie bilety sprzedawane on-line do Koloseum pozwalają ominąć kolejkę, więc nie ma potrzeby dodatkowego opisu, inaczej nie miałoby to sensu, płaci Pani dodatkowo €2 za rezerwację. Opcja, którą Pani wybrała, jest poprawna. Po opłaceniu wejścia na konkretną godzinę, otrzyma Pani voucher, który należy wymienić na bilet w kasach z zarezerwowanymi biletami. Szczegóły otrzyma Pani w voucherze. Zna Pani angielski, więc sobie poradzi. Proszę przyjść około 30 minut wcześniej niż godzina wskazana na bilecie. Niestety, żyjemy w czasach terroryzmu i od ponad 3 lat kontrola do Koloseum jest drobiazgowa, a to też wydłuża czas oczekiwania na wejście. Pozdrawiam.

   • Maria

    Dziękuję 🙂 trochę mnie te “full entrance” i “full ticket” skołowały. A o kontroli czytałam, że też spora tam bywa kolejka. Zresztą kontrola to teraz raczej norma, w Paryżu już to przerabiałam, tam nawet w supermarketach sprawdzają torby.

 2. Paweł

  Dzień dobry,
  czy w przypadku zakupu biletu w kasie przy Palatynie (planujemy w poniedziałek Wielkanocny zwiedzić rano Palatyn+Forum Romanum, a po po południu Koloseum), trzeba określić godzinę wejścia do Koloseum, czy można przyjść o dowolnej godzinie? Nie rezerwujemy online, bo będziemy z 14-latką i z tego co przeczytałem i tak musielibyśmy zgłosić się do kasy po “darmowy” bilet dla niej.

  • Voice of Rome

   Nie trzeba wybierać określonej godziny, kupuje Pan bilet w kasie i może wejść o dowolnej porze. Bilet jest ważny przez dwa dni – po jednym wejściu na każdy obiekt. Osoby rezerwujące on-line, a od marca również użytkownicy RomaPass muszą wybrać konkretną godzinę wejścia. Pozdrawiam i życzę udanego pobytu.

 3. Paweł

  Zakupiłem bilet online. Czy voucher, który otrzymałem muszę wymienić tego samego dnia, którego mam wejście czy mogę np. dzień przed? Czy we wszystkich kasach mogę zamienić voucher na bilety czy jest specjalna kasa/biuro?

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Voucher musi Pan wymienić tego samego dnia, na pewno wybrał Pan godzinę wejścia do Koloseum. Od godziny wejścia zależy, gdzie Pan ten bilet wymieni, bo bilet jest ważny 2 dni, ale do Koloseum musi Pan wejść według wyznaczonej daty. Na Forum może Pan wejść następnego dnia. W Koloseum są kasy dla osób z rezerwacją on-line.

 4. DOROTA SZUMIŁO

  Dobry wieczór,

  opłaciłam właśnie dwa bilety do Koloseum, otrzymałam maila potwierdzającego zakup, nie było tam jednak załączonych voucherow w pdf. Przesłałam na adres [email protected] dowód wpłaty, ale na razie nic nie dostałam. Czy powinnam robić coś dalej w tej sprawie? Przy zakupie miałam wybraną opcję [email protected] Zaczęłam się już denerwować.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Czy sprawdziła Pani spam, może tam zostały przekierowane. Jeśli nie, proszę wysłać email na [email protected]. W adresie, który Pani mi podała, zjadła Pani literkę c i na pewno nie doszło do nich. To jest oficjalny sprzedawca biletów do Koloseum, niestety, oferuje bardzo niski poziom usług. Tysiące osób skarżą się na ich jakość. Ma Pani maila potwierdzającego zakup biletów. W ostateczności proszę udać się z tym do kas. Pozdrawiam.

 5. Damian

  Witam, czy orientuje się Pani jak wygląda sprawa biletów(voucherów) z videoprzewodnikiem do koloseum ? Czy wybierając się z trójką dzieci powinniśmy wykupić bilet videguide dla każdego z nich czy też przy odbiorze biletów dla dorosłych opłacić w kasie jakiś rodzaj rezerwacji godzinowej dla nich? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Voice of Rome

   Dzień dobry,
   Gratuluję dzieci, bo to skarb. Domyślam się, że nie skończyły jeszcze 18 lat. Nie do końca zrozumiałam, czy Państwo już zarezerwowali bilety dla dorosłych. Jeśli tak, to przy ich odbiorze w kasie muszą Państwo zapłacić €2 za każde dziecko za wejście o tej samej porze. Co do wideoprzewodników, zwykle pobiera się je w oddzielnej kasie. Nie wiem, czy jest sens kupować je każdemu dziecku, to już Państwo muszą zdecydować, czy są na tyle zdyscyplinowane, że będą w stanie je obejrzeć. Zwykle dzieciom brak cierpliwości. Udanego pobytu.

 6. Monika

  Witam,
  Możliwe, że ktoś już o to pytał… Zastanawiam się czy młodzież UE w wieku do 18 r. życia zawsze ma wejście do obiektów muzealnych w Rzymie gratis + 2 euro za rezerwację? Jeśli dobrze odczytuję, to młodzi ludzie w wieku 18-25 płacą 2 Euro za wejście (więc razem z rezerwacją 4 euro). Czy wystarczy zwykła polska legitymacja uczniowska lub studencka, aby wejść do muzeów na tych warunkach? A czy może orientuje się Pani czy polskim nauczycielom przysługuje gdziekolwiek zniżka na wejście do muzeów? Dziękuję za pomoc 🙂

  • Voice of Rome

   Dobry wieczór Pani Moniko,
   Młodzież do 18 lat wchodzi za darmo we wszystkich muzeach państwowych we Włoszech – i musei statali. Studenci od 18 do 25 lat – górną granicą jest data urodzin od 1 marca 2019 wchodzą za €2 do muzeów państwowych. To prezent od ministra kultury, który ma przybliżyć kulturę młodzieży, bo ci do 18 lat nie są nią kompletnie zainteresowani. Galleria Borghese i Koloseum pobierają €2 za rezerwację on-line. Wystarczy legitymacja szkolna bądz studencka, jesteśmy członkiem UE. Polscy nauczyciele mogą wejść za darmo jedynie z grupami młodzieży. Studenci i doktoranci historii sztuki, języków klasycznych, archeologii są uprawnieni do zniżek. Rzym ma zarówno muzea państwowe (i musei statali), jak i muzea miejskie (i musei civici), np. Muzea Kapitolińskie, którymi zarządza miasto i mają one inne zasady wejść, trzeba już bezpośrednio sprawdzać ich strony. Pozdrawiam serdecznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *